Звертання. Розділові знаки при звертаннях. Роль звертань у реченні (практично)

Про матеріал

Тема уроку:Звертання. Розділові знаки при звертаннях. Роль звертань у реченні

(практично).

Мета уроку:поглибити знання учнів про звертання, формувати вміння і навички

конструювати речення зі звертаннями,правильно інтонувати та

ставити розділові знаки в реченнях із звертаннями, визначати роль розвивати усне й писемне мовлення, сприяти шанобливому ставленню до культурних надбань українського народу.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Звертання. Розділові знаки при звертаннях. Роль звертань у реченні (практично)

 

                                             5 клас

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           Автор роботи:

                                                                           Сидорчук Емілія Іванівна                                                               

                                                                           учитель СЗШ № 83 м. Києва

 

Тема уроку:      Звертання. Розділові знаки при звертаннях. Роль звертань у реченні

                          (практично).

Мета уроку:   поглибити знання учнів про звертання, формувати вміння і навички

                         конструювати речення зі звертаннями,  правильно інтонувати та                                                                                                                                                                           

                       ставити розділові знаки в реченнях із звертаннями, визначати роль                                                                                                                                                                                            розвивати усне й писемне мовлення, сприяти шанобливому ставленню до культурних надбань українського народу.

Тип уроку:      урок закріплення знань, умінь, навичок.

Обладнання:   підручники, картки, інтерактивна дошка.

                                                        Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності.

 Слово вчителя. Діти, поверніться до свого сусіда по парті і побажайте один одному удачі, зробіть комплімент, використовуючи слова – звертання. Перед вами на столах лежать вирізані з паперу хмаринки та промінчики сонця. Напишіть на промінчиках слова, якими до вас звертаються ваші рідні та близькі. В кінці уроку допишете слова, якими ви звертаєтесь до своїх батьків та прикріпите їх на дошці. Що б ви хотіли додати або почути від інших на свою адресу.

IV. Актуалізація опорних знань.                                                    

 1. Перевірка домашнього завдання.

 2. Опитування.

1. Що ми називаємо звертанням?

2. У якій позиції в реченні може знаходитись звертання?

3. Як на письмі та в усній мові виділяється звертання?

4. Чи може звертання бути поширеним? Наведіть приклади.

V. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу.

 1. Творча розминка. (Демонструється на дошці)

 Дописати приклади. Кличний відмінок:    

    імена людей…   (Дмитрику, Миколо, Олено…)

 клички тварин…    (Мухтаре, Білочко…)                                                                                                                          назви людей…  (батьку,дівчино…)      

назви тварин…(вовчику, собако…)

  назви об’єктів, природних явищ…(зоре, школо,…)

 2. Питання до класу  (Демонстрація слайду «Розмова, спілкування»)

 - Яку форму має звертання в українській мові?

    - Форму кличного відмінка мають які частини мови (тільки  іменники)?

 3.  Робота в парах .  Лінгвістичне конструювання                                            (Демонстрація слайдів . Робота з картками)
-  Перебудуйте речення так, щоб підмети стали звертаннями. Запишіть                                  перебудовані речення.

1.     Народ зумів уберегти від забуття пісню і думу,нашу історію і  волелюбний дух.

2.     Мова моя колискова житиме вічно з тобою.

3.     Цілюща сила народної пісні розкривається у її мелодії, красі слова.

4.     Заспіває мені мама про казковії світи.

     -  Питання до класу:

  - За метою висловлювання перебудовані речення називаються…? (спонукальні)

  • В якій формі стоять дієслова?
  • Висновки.

 

  Слово вчителя. ( Запам’ятайте, звертання не виступають в ролі членів речення)

 4.   Дослідження – аналіз. (Демонстрація слайдів, робота з картками)

     Робота в парах

Перепишіть. Підкресліть члени речення. Доберіть до них відповідні схеми, поясніть свій вибір

1. Як я люблю тебе, мій рідний краю!               А._______,ЗВ,_______.

2.  Україно, ти для мене диво.                             Б.________,ЗВ,______ !

3. Дзвени, моя пісне крилата, в віках.                В. ______________ , ЗВ!

4. Прекрасні квіти пести, охороняй, юначе.      Г.  ЗВ,_______________.

                                                                 Д.  _______________,ЗВ.

Питання до класу.                                                                                         

1. На якому місці в реченні можуть стояти звертання?

2.  Якими членами речення є звертання?                                                        

Висновки 

 Учні ще раз вказують на те, що звертання не є членами речення  та про розділові знаки при звертаннях.

 5. Ситуативна гра (Демонстрація слайдів, робота з картками)

        Робота в групах

 

   Розіграйте діалог. Використовуйте подані звертання:

 

Хлопці й дівчата! Шановні школярі (учні)! Дорогі друзі! Громадо! Люди добрі! Шановна пані(добродійко)! Панно! Пане!(добродію)! Панове! Друже! Люба матусю! Юначе (хлопчику)! Дівчино (дівчинко)! Шановна! Шановний! Пане поліцейський! Пані продавець! Громадяни!

1група.  Ви відстали від поїзда (автобуса) і просите допомоги у чергового по                                                                                                  вокзалу та директора вокзалу.

2 група.  Ви прийшли до магазину канцприладдя, щоб придбати кулькову ручку. (Продавець – директор магазину  -  головний герой)

3 група.  У громадському транспорті ви з друзями (подружками) сіли на вільне місце. На зупинці зайшла бабуся.  ( Бабуся – ви-  друзі)

 

VI.  Закріплення навчального матеріал                      Тест 

 

1. Звертання:

  А називає того, до кого звертаються;

  Б називає того, хто звертається;                                                                                     

  В виражає ставлення мовця до висловлюваного.

2. У реченні звертання:

  А є головним членом речення;

  Б є другорядним членом речення;

  В не є членом речення.

3. На письмі звертання виділяємо:

 А лапками, тире;  Б тире, комами;  В комами або знаком оклику.

4. Знайдіть речення із звертаннями:

  А Відлетіли сірі гуси, в лісі осінь вже гуде;     Б Мій дід теж Матвієм звався;                                                      В Балакай, пане Свириде, побачиш, що з того вийде;

5. Знайдіть речення, у якому звертання стоїть усередині:                                                                                                                  

  А Дзвінко бийте ковалі!

  Б Мовчи язичку дістанеш паляничку;

  В Нарешті я догнав тебе царівно.

6. Визначте речення, у якому правильно розставлені розділові знаки при звертаннях:

 А Я напоїти силою твоєю хотів би пісню, земле ти моя!

 Б Пиши, не розгинайся повістяре.

 В Звідкіль, ти птице, прилетіла?

2.  Перевірка тесту з демонстрацією правильних відповідей на    

      інтерактивній дошці.

 

VII. Підбиття підсумків уроку.

VIII. Домашнє завдання. § 15, вправа 177.

 

 

                                                                            Автор роботи:

                                                                           Сидорчук Емілія Іванівна                                                               

                                                                           учитель СЗШ № 83 м. Києва

doc
Додано
5 листопада 2018
Переглядів
2025
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку