На цьому уроці Ви зможете на практиці поглибити знання про звертання та розділові знаки при звертаннях . Навчитеся визначати та утворювати форми кличного відмінка іменників, правильно інтонувати речення зі звертаннями.
Звертання. Розділові знаки у реченнях , що містять звертання.
Номер слайду 3
Звертанням називають слово в реченні, що означає особу чи предмет, до якого звернена мова. Звертання не є членами речення, не відповідають на жодне запитання, не пов’язуються жодним типом зв’язку з головними та другорядними членами речення. Звертання, виражене словосполученням, називається поширеним.
Номер слайду 4
Звертання може стояти на початку, в середині та в кінці речення. Воно відокремлюється комою чи знаком оклику, якщо стоїть на початку речення; комами з обох боків, якщо стоїть у середині речення; і комою від попередніх слів, якщо стоїть у кінці речення. Якщо при звертанні стоять пояснювальні слова, то такі звертання називаються поширеними.
Номер слайду 5
I відміна. II відміна. III відміна. IV відмінаіменники жіночого та чоловічого і подвійного роду із закінченням -а, -я (правда, ідея, Микола, собака, невдаха, суддя). іменники чоловічого роду з кінцевим приголосним та -й або з закінченням -о, -е (товариш, вирій, батько, Дніпро,дідище), а також іменники середнього роду на -о,-е,-я (око, море, знання), іменники жіночого роду з кінцевим приголосним (ніч, любов, радість) та слово мати. іменники середнього роду з закінченням -а, -я, які при відмінюванні набувають суфіксів -ат- -ят- або -ен- (теля, дівча, ім’я, хлоп’я). Поділ іменників на відміни
Номер слайду 6
Групи іменників. Запам’ятай! До м’якої групи належать іменники середнього роду на –е з основою на нешиплячий приголосний (сонце, поле), бо в них під час відмінювання кінцевий приголосний основи стає м’яким: [сонц’а].
Номер слайду 7
У кличному відмінку однини іменників І відміни вживаються закінчення -о, -е, -є, -ю: О мають іменники твердої групи: Ганно, книжко. Е мають іменники м’якої й мішаної груп: воле, земле, душе, круче.Є мають іменники м’якої групи після голосного та апострофа: Маріє, Софіє, сім’є. Ю мають деякі пестливі іменники м’якої групи: матусю, бабусю, доню. В українській мові форми звертання виражаються у кличному відмінку.
Номер слайду 8
Закінчення -у мають іменники твердої групи (зокрема із суфіксами -ик, -ок, -к), іншомовні імена та деякі іменники мішаної групи з основою на шиплячий: батьку, синку, Джеку, Фрідріху, товаришу, слухачу. Закінчення -ю мають іменники м’якої групи: Віталію, Грицю, краю, місяцю. Закінчення -е мають безсуфіксні іменники твердої групи та іменники м’якої групи із суфіксом -ець, а також деякі іменники мішаної групи: Богдане, друже, козаче, орле, чумаче, шевче, женче. У кличному відмінку однини іменники ІІ відміни мають закінчення -у (-ю), -е.
Номер слайду 9
Географічні назви із зазначеними суфіксами мають у кличному відмінку закінчення -е: Києве, Каневе, Фастове. У кличному відмінку іменники ІІІ відміни вживаються переважно в художніх текстах: радосте, юносте, любове. Прізвища прикметникового походження на -ів (-їв), -ов, -ев (-єв), -ин, -ін (-їн) у звертанні мають як форму називного, так і форму кличного відмінка: Глібов і Глібове, Тютчев і Тютчеве.
Якщо звертання складається з двох слів, то прикметники та займенники у його складі мають форму називного відмінка: шановний(Н.в.) пане, зіронько моя(Н.в.). Займенники ти, ви не є звертаннями, якщо не входять до складу поширеного звертання. Мій сонячний краю, ти снишся мені і тут (О. Гончар). Люблю тебе, моя ти пісне, тобі я дякую за все (В. Сосюра).
Номер слайду 12
У звертаннях, що складаються з імені та по батькові, загальної назви та імені, обидва слова вживаються тільки в кличному відмінку: Людмило Андріївно, друже Гнате, Лідіє Давидівно, пані Юліє, Олегу (Олеже) Тарасовичу, колего Валерію, Миколо Свиридовичу; добродійко Ярославо, Маріє Антонівно, брате Василю,Олександре Петровичу, товаришу Вікторе.
Номер слайду 13
Граматично правильною формою звертання є: А) Шановна Марія Яківна!Б) Шановний Петре Петровичу!В) Дорогий друже Степан!Тренувальна вправа №2style.color
Номер слайду 14
Тренувальна вправа №3 Знайдіть варіант, у якому правильно поставлено розділові знаки. А) Ой, братику ріднесенький, снився мені сон дивнесенький . Б) Дозволь мені великий господине, розважити книжками смуток твій . В) Ой, ви зорі ясні, де ви бачили більше кохання? Г) О панно Інно, панно Інно, любові усміх квітне раз — ще й тлінно.style.color
Номер слайду 15
Завдання для самостійного опрацювання №1. Перебудуйте речення так, щоб підмети стали звертаннями.* Діти не повинні відповідати образою на образу.* Школярі дотримуються правил дорожнього руху.* Люди оберігають навколишнє середовище.* Восьмикласники цікавляться новинами художньої літератури.* Учні старанно готуються до уроків. Завдання для самостійного опрацювання №2. Запишіть речення, розставляючи розділові знаки. Поясніть їхнє вживання. Привіт тобі Сонце! Привіт тобі Воле від серця мого і народу! (О. Олесь) Не все тобі видно мій брате і друже. Заглянь мені в очі заглянь мені в душу! (П. Перебийніс) Ні, не сумуй поете безталанний що ти малий, поміж людьми незнаний! Знов озвись, оживши, сміх! (Б. Грінченко) Сміло поете підходь й людство громами буди! (А. Казка) Надіє не гасни ще трохи в душі побрини. (Л. Забашта) Встаньмо люди! Згуртуймось! Не вічність же спати! Шпигуна покараєм позбудемось ката! (В. Раєвський)