Тема: |
Рідна земля і в жмені мила. За Б.Комаром «Як співає соловейко?», Л.Забашта «Дивоцвіт, дивоцвіт» |
Мета: |
Формувати вміння порівнювати віршований і прозовий твір, учити учнів захоплюватись красою рідної природи, розвивати увагу, фантазію, спостережливість, уміння висловлювати свою думку, почуття; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній світ, бажання милуватися красою природи. |
Обладнання: |
Фотоілюстрації, роздатковий матеріал, картки із зображенням предметів природи (комаха, гриб, ялинка, олень, соловейко) |
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Мовна розминка. Гра «Хто більше»
Гра «Що робить птах?»
Сорока – … (скрекоче), синиця - … (цінькає), сова - … (ухкає)
2. Робота зі скоромовкою.
Має втіху Солов’їха:
солов’ята – всі у тата.
Всі співучі, голосисті,
всі із хистом, всі артисти.
Учні читають скоромовку виразно напівголосно у помірному темпі, швидко, дуже швидко. Кілька учнів декламують скоромовку у різному темпі.
3. Слухання запису пташиного співу.
4. Розв’язання кросворду.
1). Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо мурує,
Тільки і нас він не зимує.
(Ластівка)
2). Маленький хлопчик
У сірій свитинці.
По дорогах стрибає,
Крихти збирає.
(Горобець)
3). Невеличка – сніжно-біла,
Що її в небесну шир
Люди радісно пускають
Сповіщати всіх про мир.
(Голуб)
4). Що то за птах, що в чужі гнізда свої яйця кладе?
(Зозуля)
5). Вдень спочиваю.
Маю круглі очі,
Що бачать серед ночі.
Хто мене впізнав?
Прошу, щоб сказав.
(Сова)
6). У морі купався,
Сухеньким зостався.
Під дзьобом торбинка,
В торбинці рибинка.
(Пелікан)
7). Яка пташка прилітає, коли з полів ще сніг не зійшов. (Жайворонок)
5. Перевірка домашнього завдання. Читання тексту «Співай, соловейку!», народних прикмет, прислів’їв про солов’я.
Щебече як соловейко, а кусає, як гадюка.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Мотивація пізнавальної діяльності.
Вправа «Мікрофон»
V. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення
1. Первинне ознайомлення зі змістом твору.
2. Словникова робота
крильця сидів
дзьобик співав
язичок горбився
сердечко опускав
горобчик відкрив
Гра «Утвори пару"
3. Повторне читання вголос «ланцюжком»
4. Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.
5. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Читання «луною» за вчителем.
б) Знайдіть і прочитайте найкоротше і найдовше речення. Найдовше прочитайте на одному мовному видиху
6. Фізкультхвилинка.
1, 2, 3 – на веселу галявину іди,
1, 2, 3, 4,5 – будемо відпочивать.
Марширувати, присідати
Птахам весело махати, нахилятись.
7. Слухання легенди про солов’я.
Як соловейко чоловіка розуму навчив.
Один чоловік упіймав соловейка і хотів з’їсти. Але пташка каже до нього:
Той чоловік втішився і пообіцяв відпустити, якщо той добре скаже. І каже соловейко:
Почувши це, чоловік пустив соловейка. А соловейко хотів довідатись, чи навчився той чоловік його ради. Полетів угору і каже до нього:
Почувши те, чоловік дуже засмутився, підскочив угору до соловейка і просив, щоб він повернувся до нього. Тоді соловейко каже:
Та й полетів собі.
VI. Узагальнення і систематизація знань
1. Вправа «Точка зору»
Спробуйте відповісти на запитання:
- Хто ти?
- Що ти бачиш?
- Що любиш?
- Про що ти мрієш?
- Кого боїшся?
- Хто тобі каже «спасибі»?
- Для кого ти живеш?
Орієнтовна відповідь: Я метелик. Навколо себе я бачу голубе небо, своїх друзів. Люблю тепло, сонечко, ліс. Мрію, щоб у лісі співали пташки, а листочками дерев грався вітерець. Боюся хлопчиків і дівчаток, які мене можуть зловити. «Спасибі» мені кажуть люди, бо я схожий на квітку. Живу, щоб дивувати світ і приносити радість.
2. Опрацювання вірша Л.Забашти «Дивосвіт»
Ми частинка природи. І дивний світ оточує нас, часом навіть загадковий. Саме це відобразила у своєму вірші поетеса.
1). Читання вірша учителем.
2). Читання вірша учнями мовчки.
3). Виразне читання вірша.
VII. Підсумок уроку
Я зірвав квітку – і вона зів’яла
Я зловив метелика – і він помер у мене на долоні
І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси
Можна лише серцем.
ПАМ’ЯТАЙТЕ: Хто добра природі бажає,
Той і собі його має.
Гра «Доповни вірш»
Красивий, щедрий, рідний … (край)
І мова наша … (солов’їна)
Люби, шануй, … (оберігай)
Усе, що зветься … (Україна)
VIII. Домашнє завдання
Виразно читати, намалювати малюнок до вірша Л. Забашти «Дивосвіт».