Тема: |
Візьму перо і спробую. Хто шанується, того й люди шанують. А. Костецький «Імена» |
Мета: |
Удосконалювати навички свідомого, виразного читання, зацікавити дітей словами-назвами, їх етимологією; розвивати мовлення, уміння аналізувати прочитане, бачити красу в людських стосунках, учити запам’ятовувати влучні слова, образні вислови; виховувати чуйне ставлення один до одного, до старших. |
Обладнання: |
Виставка книг поета А. Костецького, роздатковим матеріал для гри «Мудрішаємо в грі» |
Хід уроку
І. Організація класу
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора, сьогодні, щодня.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Формування читацьких навичок. Розпізнавання людських якостей.
Вм.в.. к.шк. к.ш.н.т.
Вм.в.. к.зк. к.з.н.т.
М.н. в.д.ю.. з м.л.м
Щ.р.нк. м.м. м…
Після цього учні читають вірш з різною інтонацією (Весело, запитально)
2. Роз’єднай і прочитай.
Прочитайте продовження цього вірша
Ічистимсонечковстає
Щодняз-занебокраю…
Івнього,мабуть,мамає
Бохтожйоговмиває? (П.Костецький)
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Вправа «Закінчи речення»
Читати … (як?)
Вчитися слухати … (як?)
Вчитися думати і порівнювати … (як?)
(виразно, вправно, уважно)
-- Крім того, я хочу, щоб ви сьогодні знайшли для себе відповідь на таке питання:
господар
користувач
Людина – це спостерігач навколишнього світу
частина
друг
ворог
IV. Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Мозковий штурм»
Гра «Мудрішаємо у грі»
Упишіть у клітинки відповіді.
1). Що людині все життя служить? (Ім’я)
|
|
|
2). Як називають людину, яка має з кимось однакове ім’я? (Тезка)
|
|
|
|
|
3). Як називають свято, що припадає на день, у який церква вшановує пам'ять однойменного святого? (Іменини)
|
|
|
|
|
|
|
1. Чи знаєш ти, що означає твоє ім’я в перекладі?
2. Чи знаєш, на честь кого батьки дали тобі таке ім’я?
3. Чи знаєш п’ять пестливих форм свого імені?
4. Чи вмієш правильно відмінювати своє ім’я?
5. Чи можеш від свого імені утворити присвійний прикметник (тобто такий, який вказує на належність до якоїсь речі тобі й відповідає на питання ч и й?
Перевірка результату. За кожну відповідь «Так» зарахуйте по 1 балу.
Якщо матимете 4-5 балів – ви шануєте своє ім’я, вмієте ним користуватися. Дбайте лишень, щоб про вас у людей завжди була гарна думка. А для цього мало мати гарне ім’я. Тож будьте добрими, ввічливими, працьовитими.
Якщо ви отримали 3 бали, скористайтеся словником, підручником української мови, щоб власні імена не створювали вам прикрощів, виявляючи вашу необізнаність з правописом та граматикою.
Результат 1-2 бали свідчить, що ви легковажите власним іменем. Можливо, варто серйозніше б ставитися до повсякденних дрібниць? Якщо ви нічого не знаєте про себе, годі сподіватися, що цікавитиметеся іншими. Тож, до праці.
А от герой вірша А Костецького змінив деякі назви. Ось послухайте.
V. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення
1. Виразне читання вірша учителем.
2. Словникова робота.
Любуся любенятко
лопотуля притулок
cтрашенно безіменні
голубинка охоче.
Читання слів «луною» за вчителем, а тоді «буксиром» у парі. Поясніть походження кожного слова за зразком:
«Любуся від слова любити» і т.д.
3. Самостійне читання.
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
Учитель читає кінець речення, а учні швидко знаходять його у вірші:
«… кожна бабуся», «… дарувала притулок»
(«І цвіли б малят волошкові очі …» і т.д)
5. Хвилинка творчості.
6.Фізкультхвилинка.
Два прихлопи,три притопи,
На носок,на каблучок,
Руку вліво, руку вправо,-
Ми танцюєм козачок.
Ще крок вліво,
Другий вправо,
Змах руками,крок ногами,
Руки вниз на поясок,-
Ми танцюєм козачок.
7. Виразне читання вірша.
VI. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення
1. Вправа «Нові імена».
2. Повідомлення учителя про «Етимологічний словник» (Видавництво «Ранок», 2013 рік).
Волошка (с.298) – свою назву одержала через те, що всередині квітка має волоски. Волошка – означає волохата, тобто вкрита волосинками.
Портфель (с.313) – слово прийшло до нас із французької мови, в якій воно означає те, у чому носять аркуші паперу (порт – нести, фель – аркуш).
3. Вправа «Робота у парах».
Діти отримують завдання і виконують його по «Етимологічному словнику».
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
Читати вірш «Імена». Придумати новий предмет і дати йому ім’я.