4. "...Мабуть,буду я поетом". А.Костецький "Дивна звичка"

Про матеріал
Урок літературного читання до підручника "Літературне читання" (Савченко) Добір матеріалу до уроку стимулює учнів до активної читацької діяльності,розвиток естетичних почуттів,пізнавальних інтересів.
Перегляд файлу

Тема:

«…Мабуть, буду я поетом». А.Костецький «Дивна звичка»

Мета:

Спонукати дітей до творчості, формувати бажання творити, фантазувати; пізнавати свої творчі задатки; розвивати образну уяву й твору фантазію; далі знайомити з виражальними засобами поетичного слова; вчити правильно й виразно читати вірші, доводити свої міркування; виховувати естетичне сприйняття.

Обладнання:

Променева таблиця, смужки кольорового паперу, картка для розширення поля читання, таблиці, схема-опора для створення сенкану.

Хід уроку

І. Організаційний  момент

         День сьогодні незвичайний, -

         Сонце встало, умилось в росі

         Жарти, сміх і учнів бажання

         Скликають радо на урок нас усіх.

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань

1. Читання променевої таблиці

             мудра                      прекрасна

             ніжна                       колискова

             чиста            МОВА          світанкова

             добра                                мелодійна

            сонячна                              солов’їна

  • Про яку мову так гарно сказано?  (Про українську)

2. Читання вислову

  • Є ще одна особливість нашої мови. Про неї ви дізнаєтесь, відновивши порваний запис

нна 

мко

кмо

шва

вва

лльо

рро

вша

(Наша мова кольорова)

  • Світ довкола нас і наша мова багаті на барви. Які кольори ви знаєте? Скільки їх є?

3. Вправа «Робота в групах»

  • На цій карті зображена наша земля, країна, Батьківщина – Україна. Такою ми можемо її побачити, якщо летітимемо в літаку високо над землею. Можна сказати що це маленька кольорова фотографія нашої великої Батьківщини – України.
  • Розгляньте уважно і скажіть, які кольори ви бачите на ній?
  • Чи знаєте ви, що означають ці кольори на карті? Коричневим кольором зображені гори, зеленим рівнини, а синім – ріки.
  • Я пропоную об’єднатися в групи за допомогою різнокольорових карток. З однієї сторони картки тільки колір, а з другої –  частина карти України. Об’єднавшись за кольором, ви зможете утворити карту України за допомогою карток. Таким чином,  у нас утворилося 3 групи.

Читання деформованих слів

1 група                                 2 група                                         3 група

иіблй  (білий)                    ийжвот (жовтий)                     лабкинитй (блакитний)

сиінй  (синій)                    езелний (зелений)                   онражеийв (оранжевий)

йчорни (чорний)               ечрвоний (червоний)              рсіий  (сірий)

  • Який колір вам найбільше подобається? Чому?
  • Вправа «З’єднай слово і колір»

Жовтий – лимон, сонце, кульбаба …

Зелений – трава, огірок, листок …

Червоний – вишня, кохання, кров …

4. Перевірка домашнього завдання.

  • А чи можна за допомогою кольору дібрати нові імена для мами, ромашки, берізки?
  • Які ваші варіанти? (Мама – синьоочка,  ромашка – білявка , берізка - …)
  • Які вдома підібрали нові імена?

(Читання вірша А. Костецького «Імена»)

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

1. Вправа «Мозковий штурм»

  • Як ви думаєте, чи легко писати вірші?
  • Якими були творчі люди в дитинстві?
  • Що треба робити, щоб розвинути свої творчі  можливості?

2. Вправа «Числові вірші»

  • У написанні вірша, крім рим, є дуже важливий ритм. За його допомогою можна передавати навіть настрій.
  • Давайте спробуємо написати сумний і веселий вірші не за допомогою слів, а використовуючи лише числа.

Наприклад:

Сумний вірш про осінь:  118 + 15,

                                          125 + 45,

                                          135 + 19,

                                          145 на 45 

Веселий вірш про м’яч:   22, 22!

                                          32, 15.

                                          48, 70,

                                          38, 20.

IV. Мотивація навчальної діяльності

  • Що здивувало?
  • От і сьогодні ми будемо спостерігати, багато читати і запам’ятовувати влучні слова і вислови, уявляти почуте і прочитане, спостерігати і помічати дивне і незвичайне, пробувати писати свої твори.

V. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення

1. Вправа «Упіймай рими»

  • Прочитай і вкажи стрілочками у кожній колонці пари слів, які римуються

          влітку               рима

          вчителів   квітку

говорили  завів

уроки   сороки

спить   мить

  • Що підказують нам ці слова щодо змісту віршів, їх настрою? Розкажи.
  • Перевіримо свої припущення. Остання колонка з вірша А.Костецького «Дивна звичка».

2. Робота над заголовком.

  • Чи відомий вам автор? Що відомо про нього?
  • Прочитайте назву твору. Яку звичку можна вважати дивною?

3. Виразне читання вірша вчителем.

  • Про кого пише автор?
  • Що дивного було у хлопця?

4. Словникова робота.

Читання пірамідок слів у різному темпі:

        мине                        лікар

        спить                       вчитель

        завів   поет

       тривожиш               учень

  • Прочитайте кожний стовпчик слів на одному диханні. Який із них було читати легше? Чому?
  • Які слова незрозумілі?
  • Доберіть синоніми до слова  «тривожиш» (турбуєш),  «завів» (говорити безупинно)

5. Читання вірша учнями.

  • Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
  • Як відповідав хлопчик на питання батьків, вчителів?
  • Чому мама відвела хлопчика до лікаря?
  • Чи виявив лікар хворобу?
  • Як хлопчик розмірковував над своєю звичкою?
  • Яку відповідь дав хлопчик на запитання?

6. Фізкультхвилинка.

  Раз, двадерева.

  Три, чотиривийшли звірі.

  П`ять, шість – пада лист.

  Сім, вісімптахи в лісі.

  Дев`ять, десятьце сунички

  Підняли червоні личка.

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота над змістом і образними засобами.

  • Прочитайте всі питальні речення, відтворюючи відповідну інтонацію, а тоді – окличні.
  • Поясніть вислів «Ніби хтось мене завів».
  • А тепер давайте звернемося до «Фразеологічного словника» (Видавництво «Ранок», 2013 рік) і виберемо поради для хлопчика.
  • Що означають вислови ?

не кидати слова на вітер

ловити кожне слово

на роду написано

задирати носа.

2. Вправа «Знайдіть рими»

  • Які рими виявилися смішними?
  • А які несподіваними ?
  • А які змінили б по-своєму?

3. Вправа «Чиї це слова»?

  • Знайдіть у вірші, хто сказав такі слова: «Ти поїв?»,  «Ставлю «два»!,  «Не плачте!»

4. Виразне читання вірша в особах.

5. Вправа «Добре – погано»

  • Давайте розглянемо проблему хлопчика з різних точок зору. Що, на вашу думку, добре? (Хлопчик дуже швидко вмів підбирати рими, що для звичайної людини викликає труднощі)
  • А що було погано, викликало занепокоєння? (Рими  теми розмови не стосувалися, люди могли образитися)
  • Чи можна назвати цей вірш гумористичним?

6. Вправа «Сенкан»

      1- й рядок – слово, яке позначає тему

      2 – й рядок – опис теми

      3 – й рядок – визначає дію, пов’язану з темою

      4 – й рядок – ставлення до теми

      5 – й рядок – слово-асоціація, синонім до першого слова.

Наприклад:  Хлопчик

                     Обдарований, наполегливий

                     Шукав, знаходив, думав.

                     Ви питаєте, що ж буде?

                     Поет.

VIІ. Застосування знань у стандартних умовах

  • Уявіть, що це вірш буде звучати по радіо. Необхідно дібрати музику, яка б звучала перед читанням  вірша і передавала його настрій, ритм.
  • Яку мелодію ти вибрав?
  • За настроєм – веселу, сумну.
  • За темпом – швидку, повільну.
  • За силою звучання – тиху,гучну.
  • Поясни свій вибір

VIIІ. Підсумок уроку

Вправа «Незакінчене речення»

  • Сьогоднішній урок навчив мене …
  • Це рішення я прийняв тому, що …
  • Прочитаний вірш спонукає мене до …
  • Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було …

ІХ. Домашнє завдання

      Виразно читати вірш А. Костецького. Спробуйте замінити невдало вжиті слова у відповідях хлопчика.

 

docx
Додано
16 січня 2019
Переглядів
1149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку