Тема: |
Умій у звичайному побачити незвичайне! І.Світличний «Слухала лисичка солов’я», А.М’ястківський «Біла хмарка, біла». Складання розповіді за картиною О.Камінської «Моя сестричка» |
Мета: |
Удосконалювати навички правильного, свідомого виразного читання; оволодівати лексикою і фразеологією української мови; визначати основну думку віршованого твору; знаходити слова автора, що передають його ставлення до героїв твору; розвивати спостережливість; вчити логічно мислити, аналізувати; розвивати в учнів здатність емоційно сприймати поезію; продовжувати виховувати любов до рідної мови, збагачувати її, пишатися рідною мовою. |
Обладнання: |
Зображення лисиці, солов’я, поля, «розсипані» слова на карточках |
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі мерщій сідайте, діти …
Домовляймось – не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати,
І щоб не було мороки!
Всі готові до уроку?!
Тож, гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Читання «розсипанок»
Темним лісом поспішав
Гномик Бука на урок.
Ніс слова. Та раптом впав,
І розсипався мішок.
(Учитель відкриває дошку й пропонує дітям прочитати слова, що ніс гномик і розсипав.)
АЗКАК, ОВІННЯПОДА, ШІРВ, ЙКАБА, СКОКАРОМОВ, ДКАЗААГ
(Казка, оповідання, вірш, байка, скоромовка, загадка)
2. Вправа «Римування». Складання вірша «Пошук казки»
Діти ходили, діти гукали,
Дружно у парку казку … (шукали)
Може, під кущиком чи під місточком,
Може, накрилась кленовим … (листочком)?
Хлопці гасали, бешкетували .
Що ви ? Це казку вони … (доганяли)
- Казко, постій, гей, озовися!
Та не жартуй з нас, тихо не … (смійся)
Казка із сонечком в небо злетіла.
Ні, нашу казочку кізонька … (зїла)
Та, слава Богу, казка знайшлася.
Будемо слухать, чи гарна … (вдалася) (Н.Михальчук)
-- Придумайте іншу назву до вірша.
3. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
IV. Мотивація пізнавальної діяльності
1. Вправа «Віднови загадку»
Я співаю як артист (2)
В мене є великий хист (1)
Спів мій радісний усюди (3)
Люблять слухати всі люди (4) (СОЛОВЕЙ)
2.Що ви знаєте про цю пташку?
3. Робота з «Етимологічним словником» с. 315. («Універсальний комплексний словник-довідник», видавництво «Ранок», 2013 рік)
4. Робота з прислів’ями і приказками.
V. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення
1. Читання вірша учителем.
2. Словникова робота.
Спідничка гірша
пісенька шовкові
вбралася гарно
3. Робота над змістом вірша.
4. Інтерактивна вправа. Технологія «Робота в групах»
Після повторного перечитування вірша, учитель ділить дітей на 2 групи і пропонує обговорити такі завдання:
І група – Назви все, що бачив (в уяві), коли слухав вірш.
ІІ група – Назви все, що чув, коли слухав вірш.
Що я бачу? |
Що я чую? |
|
|
5. Гра «Назви настрій вірша»
6. Читання вірша А.М'ястківського «Біла хмара, біла»
7. Словникова робота
біла хмарка
поріг
жарко стало
гречка зацвіла
Читання слів «луною» за вчителем.
8. Повторне читання вірша учнями (мовчки)
9. Аналіз змісту вірша.
10. Гра «Знайдіть рими»
11. Виразне читання вірша.
12. Конкурс на кращого читця вірша.
VI. Застосування знань у стандартних умовах
Робота над картиною О.Камінської «Моя сестричка».
1. Розгляд картини О Камінської
2. Підготуй розповідь за картиною за питаннями у книзі.
3. Вправа «Репортаж із майбутнього».
Учитель пропонує дітям спробувати уявити і розповісти, якими вони бачать себе в майбутньому: як виглядають, де будуть жити, працювати, як будуть почуватися тощо. Діти складають оповідання «Один день із майбутнього»
4. Вправа «Сенкан»
Моя сестричка
Талановита, задумлива
Малює, створює, фантазує
Малювання – її захоплення
Художниця мала.
VII. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
VIIІ. Домашнє завдання
Навчитись виразно читати вірші.
За вибором: скласти вірш або намалювати щось незвичайне, те, що ви побачили у природі.