Урок позакласного читання
3 клас
Тема. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»
Мета. Ознайомити учнів їз жанром літературної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення молодших школярів; виховувати доброту, милосердя, чуйність.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Рубрикації; тексти для читання; тести; таблиця «почуттів»; малюнки з виразами обличчя (доброї, злої, байдужої людини); малюнки сердець на яких написані слова: гаряче, кам’яне, крижане, золоте, черстве, холодне; план тексту; «Джерело добра» (серце з малими серцями, на звороті яких – прислів’я і приказки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Уважно слухайте вірш і ви довідєтесь про що йтиме мова сьогодні на уроці.
Кажу, кажу казку
За бубликів в’язку.
Один бублик – на зубок,
Другий бублик – в козубок,
Третій – у кишеню,
А четвертий – в жменю.
А онука п’ятим
Буду частувати
Хай він бублика смакує
Хай над казкою міркує.
Починаєм…
2. Перед тим, як ми познайомимся з новою казкою, у мене до вас є кілька запитань.
- Якою повинна бути людина, щоб з нею хотіли товаришувати?
- Хто з вас вважає, що він вміє товаришувати? Доведіть.
- А хто не впевнений, що він хороший товариш? Доведіть.
- Хто не вміє зовсім товаришувати? Доведіть.
3. Ознайомлення з планом «Рубрикації».
- Ви навели переконливий аргумент (самооцінка)
4. Робота у парах.
- Діалог на тему «Зустріч з товаришем» (взаємооцінка).
5. Перевірка швидкості читання (самооцінка)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Надамо їм слово.
ІІІ. Опрацювання казки А. Дімарова «Для чого людині серце».
- Чи сподобалась вам казка?
- Хто головний герой казки?
- Які чарівні перетворення описано в казці?
- Поміркуй, для чого людині серце.
Ніколи ринуться
Жило вагаючись
Плем’я дошкулити (завдати шкоди)
Одноплемінників жевріючі (горіти без вогню, тліти)
Фізхвилинка.
Що робиться в серці, а серце голову.
Раз добром налите серце – знає тільки серце.
Голова має слухатися серця, ввік не прохолоне.
На дошці написаний деформований план казки. Прочитайте його. Встановіть послідовність.
План
4. Життя чоловічка з добрим серцем.
2. Незвичайна гостя.
5. Полум’яне серце зігріває хлопчика.
1. Плем’я дерев’яних чоловічків.
3. Лікар, що міняє серця.
Любити Співчувати
Ненавидіти Страждати
Радіти Жаліти
Гніватися Переживати
Злитися Сумувати
Заздрити
Тести
А) взаєморозуміння;
Б) взаємо обман.
А) допомагає;
Б) зраджує.
ІV. Підсумок уроку.
вигляді серця, на яких написані слова: гаряче, крижане, кам’яне, золоте, черстве, холодне. Ці картки – серця прикріпляються під виразами обличчя.
V. Диференційоване домашнє завдання.
1. Виразно читати казку, відповідати на питання.
2. Пояснити приказки і прислів’я, які подарувало вам «Джерело добра».
Додаток до уроку
Позакласне читання
Оцінювання
Прізвище________________________
Всього_________
Івасиків сон.
Сьогодні ввечері у кузні Якова Франка, як завжди, людно. Немов всеньке село зійшлося. Розказують всякі небилиці, дивовижні історії, дотепні жарти.
Малий Івасик, син коваля, крутиться біля них і, наче губка, вбирає в себе кожне їхнє слово. Здавалося, слухав би день і ніч, і спати не хочеться.
Невдоволений Івасик залишає кузню, повну гамору, який ще довго бринить у його вухах, і йде…
Людські почуття
Любити
Ненавидіти
Радіти
Гніватися
Злитися
Співчувати
Страждати
Жаліти
Переживати
Сумувати
Заздрити
Прізвище__________________________
А) взаєморозуміння;
Б) взаємо обман.
А) допомагає;
Б) зраджує.