Розробка уроку з читання у 3 класі На тему: Іван Франко «Лисичка і Журавель»
Мета: ознайомити учнів із поняттям «літературна казка»;вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб,риси їх характерів.
Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення,збагачувати словниковий запас.
Виховувати бажання ділитися з другом, гостинність,працелюбність,щедрість, прищеплювати доброзичливе ставлення до людей,почуття любові до рідного слова,до природи.
Очікувані результати:
Обладнання:
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
Дзвінко пролунав дзвінок
Починаємо урок.
Сідайте ,будь ласка!
-Сьогодні у нас урок літературного читання.
Слайд 1
І проведу його у вас я, а звуть мене Лариса Миколаївна.
Перевірка готовності робочих місць.
Аутотренінг. Слайд 2
Усміхніться і до вас прийде радісний настрій. Хочу щоб ви були впевнені у собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена,коли досягає певних успіхів,долаючи перешкоди.
Щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною:
-Я - учень
- Я- особистість творча
- Я – думаю, аналізую
- Я - не боюсь висловлювати свої думки
- Помилившись міркую далі. На помилках вчаться..
- Шукаю істину.
- Я хочу багато знати та вміти.
II. Постановка учнями особистих навчальних завдань. Слайд3
Передбачення теми уроку.
РАУКЇНКІСЬ РОДНІНА КИЗКА. Слайд 4, 5
Загадка про лисичку Слайд 6
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її (Лисиця).
Загадка про журавля. Слайд 7
Довгі ноги ,довгий ніс,
Прилетів – обід приніс,
Смачних жабеняток?
Для своїх маляток (Журавель).
Країна казок безмежно велика. Сьогодні ми з вами продовжимо нашу подорож й ознайомимося з твором видатного українського письменника І.Франка – та його казкою «Лисичка і Журавель».
Сприймання і усвідомлення навчального матеріалу.
1.Опрацювання статті « Іван Франко». Слайд 8
(читання статті вчителем).
2.Самостійне читання статті « І.Франко» учнями. Слайд 9
- Прочитайте, будь ласка, статтю у підручнику на сторінці 68.На виконання цього завдання у вас є 1 хв.30с.
Перевірка розуміння прочитаного.
(академією в одній особі)
(твори для дітей, казки)
( збірка «Коли ще звірі говорили)
(народні казки – російські, сербські, грецькі,індійські)
3. Опрацювання казки І.Франка «Лисичка і Журавель».
Аудіозапис. Аудіозапис
- Діти, зараз я пропоную вам прослухати казку у виконанні актора і звернути увагу на зразок літературного читання(Інтонування, мовні засоби виразності (сила голосу) з подальшим читанням вами.
Впевнена у тому,що ви будете правильно наслідувати акторське читання та станете справжніми акторами на уроках.
----Про кого та що саме розповідається у казці?
(У казці розповідається про Лисичку і Журавля, які ходили на обід один до одного).
4. Чистомовка. Чистомовка
- Щоб ваша дикція була краща проведемо чистомовку.
Чистомовка :
Ця-ця-ця-жила собі лисиця .
Лем –лем –лем –зустрілася з журавлем .
Ни –ни –ни –запросила на гостини .
Ла-ла-ла-каші наварила .
Ила-ила-ила-по тарілці розмастила .
Ав-ав-ав-журавель дзьобом стукав .
Ївсь-ївсь-ївсь-кашки не наївсь .
Му-му-му-пішов додому .
Щу –щу-щу-наварив борщу .
Чик-чик-чик-насипав у глечик .
Ку-ку-ку-покликав лиску .
Зив-зив-зив-носик до глечика не влазив .
Ась-ась-ась-лиска розсердилась.
5.Словникова робота. Робота в парах. Слайд 10
- У тексті є слова, значення яких треба уточнити. На партах лежать завдання. У парах знайдіть пояснення до кожного слова, з’єднавши слова I і II стовпчика між собою. На виконання завдання – 1 хв.
- Озвучте пари слів,які ви утворили
- Зараз обміняйтеся роботою ,подивіться на екран і перевірте, чи правильно ви виконали завдання.
-Якщо виконали завдання правильно оцініть себе ----- 1 бал.
6. Самостійне читання твору учнями. 2хв. 30с.
- Тепер прочитайте казку самостійно. Читайте вдумливо,уважно,щоб зрозуміти головну думку тексту,чогось навчитися. Водночас продумайте запитання , які ви поставите один одному після читання.(Поставте один одному запитання в парах (один запитує, другий відповідає).
---- Попрацювали в парах молодці, озвучте свої запитання. 1бал
Запитання учителя
( Йому було незручно їсти з миски, бо у нього довгий дзьоб. І він насправді нічого не зміг скуштувати.)
Фізхвилинка Слайд 12
Час настав для відпочинку
Проведем фізхвилинку.
V.Закріплення,систематизація знань.
1.Аналіз змісту прочитаного. Вибіркове читання за малюнками, або завданням учителя. Слайд
- Діти, знайдіть і прочитайте уривок,який є підписом до малюнка.
- Яку рису характеру розкриває цей уривок?(У Журавля , у Лисиці)
2.Характеристика дійових осіб. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
А тепер перейдемо до наступного завдання. Слайд 13
Діти створіть «Асоціативний кущ» до образу лисички та до образу журавля,використовуючи слова:нещирість,підступність,винахідливість,доброта,хитрість, улесливість,
чемність,ввічливість,хоробрість,охайність.
Iваріант –до образу Лисички,
IIваріант –до образу Журавля.
«Асоціативний кущ» до образу лисички Слайд 14

Нещирість підступність
![]()

Хитрість улесливість
«Асоціативний кущ» до образу журавля Слайд 15
![]()
винахідливість доброта
![]()
чемність ввічливість
3. Читання казки учнями. Поділ казки на частини.
Гра «Осінній листочок».
4. Читання казки в особах( уривок I).
- А зараз ми почитаємо з вами 1 частину казки в особах.
Слова автора читає…….
Слова журавля читає….
Слова лисички читає…..
5. Інсценізація казки. Уривок 2.
- Діти другу половину казки ми з вами ,як актори поставимо на сцені.
(Автор, лисичка, журавель)
6. Робота з прислів’ями. Гра «Дешифрувальник». Слайд 16
- Діти, ви любите грати? Зараз ми пограємо з вами. Роз’єднайте слова і складіть прислів’я.
Перевірка (слайд 15)
7. Тестування.
- Ми гарно працювали з вами , багато чому навчилися, і зараз перевіримо ваші знання. Проведемо тестування.
Тест- гра «Чи уважно ти читав».
1.Цей твір є
А) оповіданням б) казкою;
2. Хто перший запросив приятеля в гості?
А) лисичка б) журавель;
3.На що сподівався кожен із гостей?
А) що прийде у гості і гарно поговорить ?
Б)що прийде у гості і гарно поїсть?
4.Чи підійде до казки такий заголовок: « Яке частування , таке й дякування»?
А) так б) ні;
5.Від чого автор застерігає у цій казці?
А) від скупості б) від лінощів;
6.Яка головна думка твору?
А) роби комусь так, як хочеш,щоб робили тобі;
Б) комусь можеш робити як – небудь, а би тобі робили добре.
Відповіді: Слайд17
1.б
2.а
3.б
4.а
5.а
6.а
- На це завдання у вас є - 3хв.
- Завдання виконали, оцініть свою роботу. За кожну правильну відповідь поставте -- 1 бал.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Ми повинні пам’ятати , що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим.Пам’ятати,що зло – тимчасове, а добро вічне.
Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть думку:
Я дізнався…
Я зрозумів…
Мене здивувало…
На мою думку, варто сказати спасибі…..
2.Оцінювання. Слайд 18
3.Домашнє завдання. Слайд 19
Читати казку «Лисичка та Журавель» в особах.
Придумайте продовження казки, щоб герої були гостинними. Хто бажає – намалюйте малюнок.