Бінарний урок з літературного читання та англійської мови у 3 класі
Тема уроку читання:
Підсумковий урок за розділом "Байки Глібова".
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів за вивченим розділом, вчити аналізувати, співставляти, удосконалювати навички виразного читання, вміння передавати характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки, висловлювати оцінні судження морального змісту прочитаного, розвивати зв'язне мовлення, образне мислення учнів, виховувати найкращі моральні якості: працелюбність, дружелюбність, співчутливість.
Тема уроку англійської мови:
Leonid Hlibov was a Ukrainian poet, writer and a teacher.
Мета: вивчити нові слова по темі "Байки Л.Глібова", розвивати навички читання і говоріння, виховувати бажання вивчати англійську мову.
Обладнання: 6 капелюхів мислення, чаша очікувань, презентація, малюнки птахів: чижа, голуба, лебедя, малюнок щуки, коника - стрибунця, мурашки, рака.
Хід уроку
I Організація класу
1. Привітання до гостей
Учні: Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всім!
Бажаємо миру, добра і злагоди всім!
2. Привітання з вчителем англ.мови
3. Оголошення теми двох уроків
Сьогодні у нас незвичайний урок. На одному уроці ми об'єднаємо теми з двох предметів: літературного читання та англійської мови.
Тема уроку читання: Підсумковий урок за розділом "Байки Л.Глібова".
Тема уроку англійської мови: Leonid Hlibov was a Ukrainian poet, writer and a teacher.
4. Чаша очікування
Уявимо урок у вигляді цієї посудини (прозора ваза з тенісними кульками). Кульки - це ви, хлопчики і дівчатка 3-Б класу. (Сиплю кавові зерна). Кавові зерна - це знання, які ви отримаєте на уроках літературного читання та англійської мови. (Сиплю кольоровий бісер або пісок). Сподіваємося, що ви отримаєте яскраві враження від почутого на уроці. І тільки спільна праця 2 вчителів та учнів нашого класу обов'язково дасть свої паростки (кладу 2 гілочки).
5. Ознайомлення із капелюшками мислення
А, допоможуть нам на уроці працювати 6 капелюхів мислення:
білий капелюх - інформація (факти, знання)
червоний капелюх - емоції (настрій, ваше ставлення до героїв)
чорний капелюх - критика (обережність, від чогось застерігає, вказує, що може статися погане, застерігає від помилок)
жовтий капелюх - позитив (що сподобалось, що в цьому гарного, які переваги)
зелений капелюх - творчість (цікаві завдання)
синій капелюх - підсумок
II Робота над розділом "Байки Л.Глібова".
1.Завдання білого капелюха
А починає роботу білий капелюх.
- Скажіть, будь ласка, який розділ ми вивчили?
- З творчістю якого українського поета ми познайомилися?
Білий капелюх пропонує гру "Влучний стрілець" (одягаю капелюх учням на голову) . Гра нагадує "Морський бій".
1.Що таке байка? (невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту)
2.Назвіть ознаки байки (невеликий обсяг, часто - віршована форма, повчальний зміст, наявність моралі; йдеться про звірів, рослин, які поводяться, як люди, автором висміюються людські вади)
3.Кого називають байкарем? (автора байки)
4.Хто такий Леонід Глібов (видатний український байкар, 1827 - 1893 рр.)
5.Який творчий псевдонім мав Леонід Глібов (дідусь Кенар)
6.У якому журналі друкував твори Л.Глібов? ("Дзвінок")
7.Де народився Л.Глібов? (на Полтавщині, в селі Великий Поділ)
8.Скільки байок написав Л.Глібов? (107)
9.Ким і де працював Л.Глібов? (у Чернігівській гімназії викладачем історії та географії) 10.Пояснити значення слів:
хура - віз
вдатний - здібний
сильце - пристрій, яким ловлять птахів
Підсумок роботи білого капелюха.
Молодці, ви гарно справилися із завданнями білого капелюха і надали йому достатньо інформації.
2.Завдання червоного капелюха
А далі з нами буде працюватим червоний капелюх. Він хоче побачити вашу акторську майстерність і пропонує гру "Юні актори".
2.1.Читання ученицею напам'ять байки "Лебідь, щука і рак".
2.2.Інсценізація байки "Коник - стрибунець".
- Чи емоційно зіграли актори?
- Яку би ви дали пораду конику-стрибунцю?
2.3.Читання учнями напам'ять байки "Чиж та голуб"
- А що би ви порадили героям цієї байки?
Підсумок роботи червоного капелюха.
Молодці, ви гарно працювали.
(Оцінювання учнів)
3.Завдання жовтого капелюха
А продовжує свою роботу жовтий капелюх.
3.1.Визначення головної думки вивчених байок.
Давайте пригадаємо головну думку кожної байки.
"Лебідь, щука і рак" (бути дружними, вміти домовлятися, чути один одного, вміти поступатися, братися за свою справу, вміти погоджувати дії)
"Коник - стрибунець" (бути працелюбними, дбайливими, любити працю)
"Чиж та голуб" (бути милосердними, співчутливими, не насміхатися над іншими, не бути гордим, пихатим і хвалькуватим).
3.2.Робота в групах
1 група - поміркуйте і закінчіть речення
Тепер я знаю, що байка завжди закінчується...(повчальним висновком або мораллю, у якому щось схвалюється або засуджується).
2 група - поміркуйте і продовжіть
Я зрозумів, що в образах тварин, рослин у байках... (зображуються люди, їхні недоліки або достоїнства).
3 група - продовжіть речення
На прикладах героїв байок ми... (навчаємося бути справжніми людьми).
Підсумок роботи жовтого капелюха
Молодці, гарно працювали, з цим завданням справились.
4.Завдання від чорного капелюха
Продовжує роботу чорний капелюх, який хоче вас від чогось застерегти, непокоїться за вас.
- Що висміюють байки? (лінь, неробство, легковажність, безтурботність, хвалькуватість, брехливість, підлабузництво, неосвіченість, кривду, пихатість, гордість, неорганізованість, впертість, небажання поступатись один одному, байдужість, безсердечність, самовпевненість, невміння працювати разом, егоїзм).
Підсумок роботи чорного капелюха
Застереження, які дав вам чорний капелюх, візьміть до уваги, остерігайтесь їх.
Фізхвилинка (пісня Н.Май "Цвіркунчик")
Зелений капелюх. Урок англійської мови
1.Повторення назви кольорів 6 капелюхів англійською мовою:
білий - white
червоний - red
жовтий - yellow
чорний - black
зелений - green
синій - blue
2.Записування речення
Leonid Hlibov - Ukrainian poet.
Fabel - байка
3.Записування слів англійською мовою:
лебідь, щука, рак, коник-стрибунець, чиж, голуб
4.Бесіда вчителя про любов до англійської мови
Урок продовжує зелений капелюх (урок літературного читання)
1) Гра "Упізнай героя, назви байку"
Невеличкий, сніжно-білий,
Що його в небесний мир
Люди радісно пускають
Сповіщати всіх про мир
Кожний цього птаха знає,
Його назву відгадає.
(Голуб, байка "Чиж та Голуб")
Шия довга й ніжна,
Пір'я білосніжне.
Їсть траву, комашок,
Рибу й черепашок.
(Лебідь, "Лебідь, Щука і Рак")
Хто у лісі, під сосною
Дім собі будує з хвої?
Дім - не дім, великий дах,
Справжнє місто для мурах.
(Мураха, "Коник - стрибунець")
2) Складіть народне прислів'я. З якими байками Л.Глібова вони схожі за змістом?
Тяжко тому жить, а незгода руйнує.
Згода дім будує, щоб тобі не було того.
Не смійся з другого, хто не хоче робить.
3)З яких байок ці рядки?
Сердега в клітці рветься, б'ється,
А голуб бачить і сміється.
Проспівав ти літо Боже, вдача вже
твоя така, а тепер танцюй, небоже,
на морозі гопака!
І діло, як на гріх,
не діло - тільки сміх.
Підсумок роботи
Зелений капелюх дякує вам за те, що ви були творчими, активними.
6.Завдання від синього капелюха.
6.1. Складання сенкану
1.Байка.
2.Повчальна, цікава.
3.Повчає, роз'яснює, виховує.
4.Байка вчить нас жити.
5.Мораль.
1.Коник.
2.Веселий, проворний.
3.Співає, грає, стрибає.
4.Досхочу розкошував все літо.
5.Цвіркун.
6.2.Коло знань
Двоє вчителів беруться за руки, до них підходять учні, беруться за руки і відповідають
мені сподобалось....
я зрозумів...
я дізнався...
тепер я знаю...
А тепер замкніть коло знань. (Утворюють коло).
Вчитель підсумовує: Веселі дівчатка й хлопчаки!
Читайте для науки байки!
Байки Л.Глібова - чудова скарбниця мудрості.
Л.Глібов писав: Моя байка, добрі люди,
у пригоді, може, буде.
Байки Л.Глібова написані понад 100 р. тому, але й досі ми читаємо їх з інтересом. Байки заслужили таку шану тим, що на прикладах героїв байок ми навчаємося бути справжніми людьми.
6.3.Чаша очікувань. Гра "Добре, погано"
Добре Погано
бути працьовитим бути лінивим
вміти домовлятися насміхатися над іншими
узгоджувати свої дії бути зарозумілим
бути милосердним бути впертим
бути дружними бути жорстоким
Здається, байка просто бреше,
А справді ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене.
З творчістю Л.Глібова ви будете знайомитися в наступних класах.
Байки Л.Глібова читає вже багато поколінь.
На прикладах героїв байок виховані ваші прабабусі, прадідусі, бабусі, дідусі, батьки, а тепер ви, потім ваші діти.
Байки Глібова - скарбниця життєвої мудрості.
Труфин Галина Юріївна
вчитель початкових класів
вчитель вищої категорії
"старший вчитель"
Іспаська ЗОШ I-III ст.
ім. М.Марфієвича
Вижницького р-ну
Чернівецької обл.