Брейн-ринг з української мови «Моє диво, моя казка – мова»

Про матеріал

Брейн-ринг з української мови

«Моє диво, моя казка – мова»

Мета: Навчити учнів розуміти і збагачувати рідну мову, мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати і синтезувати, активність, мислення, творчі здібності дітей. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

Тип уроку Урок – брейн-ринг

Умови гри: Кожна команда складається з 5 чоловік, яку очолює капітан. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримує грамоту.

Обладнання: конверти із завданням.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Основна частина

1.Слово вчителя.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б'ється — ожива,

Як їх почує!.. Знать, од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди! . . . . . . . . . . .

Перегляд файлу

Брейн-ринг з української мови

«Моє диво, моя казка – мова»

 

Мета: Навчити учнів розуміти і збагачувати рідну мову, мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати і синтезувати, активність, мислення, творчі здібності дітей. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

 

Тип уроку      Урок – брейн-ринг

 

 

Умови гри: Кожна команда складається з 5 чоловік, яку очолює капітан. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримує грамоту.

 

Обладнання: конверти із завданням.

 

Хід уроку

 

І. Організаційна частина

ІІ. Основна частина

  1. Слово вчителя.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!.. Знать, од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди! . . . . . . . . . . .

С. Ткачук:О мова рідна! Їй гаряче

віддав я серце недарма.

Без мови рідної, юначе,

й народу нашого нема.

Р. Кондур:Не замовкай ніколи, рідне слово,

                                Іскрися жартом, піснею злітай.

                                Над нами квітни завжди веселково,

                                Щоб сяяв щастям український край.

Л. Власюк: Мова — краса спілкування,

Мова — як сонце ясне,

Мова — то предків надбання,

Мова — багатство моє.

Мова — то чиста криниця,

Де б'є, мов сльоза, джерело,

Мова — це наша світлиця,

Вона як добірне зерно.

Мова — державна перлина,

Нею завжди дорожіть:

Без мови немає країни —

Мову, як матір, любіть!

 

Доброго  дня,шановні гості! Усім відома істина, що мова — це душа народу, святиня, з якою пов’язане не тільки минуле народу і його сьогодення, а й прийдешні віки.

21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. За недовгий час свого існування воно вже стало традиційним, винятковість його в тому, що кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу.

У Святому письмі сказано: «Спочатку було Слово». Тож мова має божественне походження, вона подарована людям як вище благо.

Ми зібралися, щоб ще раз переконатися в тому, що учні нашої школи люблять і шанують рідну мову. А зробимо  це у формі брейн-рингу на тему «Моє диво, моя казка – мова» між командами 8-9 класу. Привітайте учасників! (Вихід команд під музичний супровід)

 

Увага, шановні учасники! Сьогодні ви братимете участь у різноманітних конкурсах, застосовуючи своє знання граматики української мови, поезії, фольклору тощо. Під час гри ви маєте виявити рівень своєї загальної ерудиції, творчі здібності й уміння працювати в команді.

Переможе та команда, яка дасть більше правильних відповідей на поставлені питання та краще впорається з усіма завданнями.

А судити поєдинок команд буде шановне журі у складі:

голова журі – методист

члени журі: гості

 

  1. Вихід і привітання команд.

«Мовознавці»

Девіз:  Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати.

Без неї й слова не сказати.

«Дивослово»

Девіз: Тож до бою кличте, друзі,

До мовного бою.

Мово рідна, Україно,

Ми завжди з тобою.

 

  1. Конкурс «Розминка».
  1.        Який числівник наказує? (Три)
  2.        Якою косою не можна косити? (Дівочою)
  3.        Яке поле не виореш? ( В зошиті)
  4.        Скляний ящик із водою для риб? (Акваріум)
  5.        Якою частиною мови може бути слово мати? (Іменник, дієслово)
  6.        Прилад для визначення сторін світу (Компас)
  7.        На які антоніми націлена стрілка компаса? (Північ – південь)

 

  1.        Апарат для розмови на відстані (Телефон)
  2.        Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани (Кукурудза)
  3.    Підземна міська залізниця (Метро)

 

  1. Конкурс капітанів.

Визначити тип речення за метою висловлювання та за інтонацією.

а) Вивчайте, любіть свою мову,

Як світлу Вітчизну любіть.

б) О слово рідне, що без тебе я?

в) Ой, яка чудова українська мова!

г) Батько мені каже:

З книгою дружи,

Рідну мову, синку,

Завжди бережи.

 

  1. Конкурс «Швидко назвати антоніми»

(У разі затримки відповідає наступний гравець.)

Весело – сумно                                                           

Мороз – спека                                                             

Високий – низький

Білий – чорний                                                    

Сміється – плаче                                                  Світлий – темний

Важкий – легкий                                                  Старість – молодість

Зло – добро

                                                                          Згадати – забути

                                                                          Чисто – брудно

                                                                               Сухий – мокрий

Ворог – друг

Працьовитий – лінивий

Кричати – мовчати

Ніч – день                                                             Вечір – ранок

Радісний – сумний                                               Вчора – сьогодні

Шкідливо – корисно                                            Лягати – вставати

Довгий – короткий

Новий – старий

Плюс – мінус

 

  1. Конкурс «Знавці фразеологізмів»

Пропонуємо командам вибрати конверт із завданням. Час на виконання – 3 хвилини.

 

  1. Як зірок на небі – багато.

Пасти задніх – відставати.

Збити  з пантелику – заплутати.

Брати ноги на плечі – тікати.

 

  1. Ворон лічити – байдикувати.

Під самим носом – близько.

Від горшка два вершка – маленький.

На голках сидіти – переживати.

 

  1. Нагріти руки – збагатитися.

Ні пари з вуст – мовчати.

Побити горшки – посваритись.

За царя Панька, як була земля тонка – давно.

 

  1. Прикусити язика – замовкнути.

Як кіт наплакав – мало.

Зарубати на носі – запам’ятати.

Мов у воду опущений – сумний.

Музична пауза

  1. Конкурс «Всезнайки».

Кожна команда отримує аркуш з початком прислів’я, яке треба продовжити.

.

  1. Не кажи – не вмію..., а кажи навчусь!
  2. Людина без Батьківщини -... як соловей без пісні.
  3. Під лежачий камінь... вода не тече.
  4. Книга вчить... як на світі жить.
  5. Хочеш їсти калачі... не лежи на печі.
  6. Слово не горобець... вилетить не впіймаєш.
  7. Вчення світ... а невчення тьма.
  8. Любиш кататися... люби і саночки возити.
  9. Краще синиця в руках... ніж журавель в небі.
  10. Праця чоловіка годує..., а лінь марнує.
  1. Конкурс «Розвиток мовлення».

Складіть твір-мініатюру на тему: «Птахи навесні» за поданим зачином

З приходом весни, з появою рослин і комах у сади і ліси переселилися зимуючі птахи.

9.Конкурс «Чорна скринька»

У ящику предмет, що по-різномуназивається українською і російською мовами, хоч обидва слова походять від одного давнього кореня. З’явилось це слово в давньоіндійській мові, звучало приблизно як шаккара і означало «пісок».

Відповідь: цукор.

10.Конкурс «Запитання на вибір»

На дошці розцвіла квіточка з 10 пелюстками. Кожна має свій номер і цікаве мовне запитання на звороті. Представники команд вибирають пелюстки і відповідають на питання, попередньо зачитавши для всіх. Якщо нелегко відповісти, можна 10 секунд, порадитися з командою, тоді відповідати. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

 

  1. Яка частина мови називається числівником?
  2. Яка частина мови називається займенником?
  3. Яка частина мови називається дієсловом?
  4. Яка частина мови називається прикметником?
  5. Як пишуться займенники з прийменниками?
  6. На які групи поділяються числівники?
  7. Які займенники належать до особових?
  8. Яким членом речення можуть бути займенники?
  9. Яка частина мови не відноситься ні до службових, ні до самостійних?
  10. Скільки службових і самостійних частин мови в українській мові?

 

11.Конкурс «Відгадайте шаради».

 

А)  Корінь від слова «тепло»

Суфікс від слова «столиця»

Закінчення від слова «земля»

(Теплиця)

 

Б)  Префікс від слова «посадка»

Корінь від слова «двірник»

Закінчення від слова «земля»

(Подвір’я)

 

В)  Префікс від слова «під’їхав»

Корінь від слова «водичка»

Суфікс від слова «лісник»

(Підводник)

 

Г)   Префікс від слова «поїзд»

Суфікс від слова «лісник»

Корінь від слова «радити»

(Порадник)

 

 

12. Конкурс «Словотвір»

З букв одного слова складіть і запишіть якомога більше нових слів.

ГРАМАТИКА

( рама, грам, мати, рак, гама, ара, Тамара, кит, крига, тара)

(1 слово – 1 бал )

13. Наступний конкурс має остаточно переконати вас у лексичному багатстві й колоритності рідної мови.  На швидкість перекласти слова російські на українські.

Стакан – склянка.

Вилка – виделка.

Сахарница – цукорниця.

Поднос – таця.

Салфетка – серветка.

Полотенце – рушник.

Тряпка – ганчірка.

Изюм – родзинки.

Лук – цибуля.

Сливки – вершки.

Коврик – килимок.

Одеяло – ковдра.

Цепь – ланцюг.

Тормоз – гальмо

14.Конкурс «Чий це портрет?» - 5 б.

Відгадати, хто з письменників та поетів зображений на портреті? З творчістю цих відомих людей ви знайомі з попередніх класів.

Кожна правильна відповідь – 1б.

(Учитель кожній команді по черзі пропонує відгадати письменника або поета, зображеного на портреті. Кількість портретів – по 5 кожній команді).

ІІІ. Підведення підсумків та нагородження переможців.

Ось і закінчився брейн-ринг. Пройде час, ви станете дорослими і хочеться, щоб ви зростали в ріднім краї, з рідним словом. І ніколи не цурались української мови.

 Бо ніхто немає права забувати

своєї мови рідної ніде.

Як ті пісні, які співала мати,

і як своє дитинство золоте.

 

 

 

doc
Додано
31 березня 2018
Переглядів
7569
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку