«Давньогрецька міфологія та релігія.»

Про матеріал
• Очікувані результати • Після цього уроку учні зможуть: • • розповідати про релігійні вірування стародавніх греків; • • аналізувати язичеські релігії народів Стародавнього світу; Обладнання: підручник з історії 6кл.ст 128-130, роздавальний матеріал, ілюстрації Основні терміни і поняття: філософія, міфологія, релігія. Тип уроку: урок формування нових знань, практичного застосування знань, навичок і умінь. Форма уроку: урок-практикум; Методи та прийоми: дослідницький, ілюстративно - демонстративний, прийоми критичного мислення, метод асоціацій, порівняння. Компетентнісний підхід: спілкування державною мовою, математична компетентність, підприємливість, загальнокультурна грамотність.
Перегляд файлу

   Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України, 6 клас 23.01.20. урок№35

 

 «Давньогрецька міфологія та релігія.»

Мета уроку:

  •   дати уявлення про релігійні вірування греків, визначити особливості формування культури Давньої Греції,   сформувати уявлення про давньогрецьку міфологію, описувати подвиги міфічних героїв; 
  •   розвивати вміння аналізувати історичний матеріал, пояснювати судження давньогрецьких філософів та формувати судження про цінності стародавніх греків;
  •   вдосконалювати навички роботи з підручником та історичними текстами, вміти виділяти головне; розвивати навички роботи в групі; розвивати вміння формулювати власну думку та вміти аргументувати;
  •   виховувати інтерес до історії та загальнолюдських цінностей.
  •   Очікувані результати
  •   Після цього уроку учні зможуть:
  •     розповідати про релігійні вірування стародавніх греків;
  •     аналізувати язичеські релігії народів Стародавнього світу;

Обладнання: підручник з історії 6кл.ст 128-130, роздавальний матеріал, ілюстрації

Основні терміни і поняття: філософія, міфологія,  релігія.

Тип уроку: урок формування нових знань, практичного застосування знань, навичок і умінь.

Форма уроку: урок-практикум;

Методи  та  прийоми: дослідницький, ілюстративно - демонстративний, прийоми критичного мислення, метод асоціацій, порівняння.

Компетентнісний підхід: спілкування державною мовою, математична компетентність, підприємливість, загальнокультурна грамотність.

              Структура уроку:

 

І. Організаційний момент (1 хвилина);

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності (1 хвилина);

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь (7 хвилин);

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (24 хвилини);

V. Фізкультхвилинка (2 хвилини);

VI. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу (8 хвилин);

VII. Підбиття підсумків уроку (1 хвилина);

VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (1 хвилина)

Хід  уроку:

  1. Організаційний момент

Вітання учнів. Перевірка готовності учнів до уроку.

     II. Мотивація навчальної і пізнавальної  діяльності

Любі учні! Сьогодні в нас урок незвичайний. Ми нарешті дісталися теми, на  яку ви всі так чекали.  Але перш ніж її розпочати нам необхідно перевірити, усі лі знання ви узяли з собою, щоб продовжити подорож по Стародавній Греції.

     III.  Актуалізація опорних знань і вмінь

Дидактична гра  «Так  чи  ні?»

(В зошиті записуються відповіді)

  1. Храм — житло бога. (Так)
  2. Мінос – це чудовисько,  яке мешкало в лабіринті на о. Кріт (Ні)
  3. Олімп – велике місто в Греції. (Ні)
  4. М. Кносс є головним містом о. Кріт  (Так)

3. Геродот написав поеми  Іліаду і Одисею (Ні)

4. В Іліаді йде розповідь про похід на м. Трою та її захват (Так)

5. За допомогою троянського коня ахейцям вдалося захватити Трою  (Так)

6. Одіссей – цар о. Ітака (Так)

7. Вислів «Троянський кінь» означає дарунок на вдачу (Ні)

8.  Ахілл – головний герой поеми Іліада (Так)

9.  Період 11-9 вв. до н. е. називають «гомерівським» (Так)

10. Вислів «Ахіллесова п’ята» - вразити в найслабкіше місце (Так)

11.  Велика грецька колонізація не розповсюджувалася на території Крима та Північного Причорномор’я   (Ні)

12. Демос  в Греції – простолюд, народ (Так)

(Учні обмінюються зошитами, оголошуються правильні відповіді, взаємоперевірка)

IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

План вивчення нового матеріалу

1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів, природні явища.

1) Родовід стародавніх греків

2) Світ стародавніх богів.

2. Герої Еллади.

1. Як стародавні греки пояснювали виникнення світу, уявляли світ богів, природні явища.

1) Родовід стародавніх греків

           В грецькому міфі про створення світу йде мова про час, коли існувала прірва Хаос. В ній народився Ерос ( велика сила). Він привів Всесвіт до руху. Богиня землі – Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Потім вона народила 12 титанів і головним серед них був Кронос (батько Зевса, Посейдона та Аїда). Його син Зевс  - скинув титанів й став головним богом, царем та батьком богів та людей.

Робота з підручником та додатковим матеріалом

Використовуючи матеріал підручника, групи складають схему родоводу грецьких богів.

Зразок схеми

Схема_19-01

2) Світ стародавніх богів

Робота з  таблицею (зображення богів.)

Світ стародавніх богів

Бог

Його функції.Основні характеристики

Як зображувався (з якими предметами)

3eвс

Бог неба, грому і блискавок, що відає усім світом.

Мати — Рея (дочка Урана і Геї), батько — Крон

Блискавка, щит, двостороння сокира (лабрис), скіпетр

Посейдон

Морський цар. Бог вологи, стихійних сил природи, покровитель мореплавства.

Тризуб

Аїд

Володар підземного царства мертвих

Двозубі вила,шолом

Аполлон

Бог світла,зцілювання,покровитель мистецтва,поезії,музики

Лук та золоті стріли

Гефест

Бог вогню та ковальства

Ковальський молот

Афродіта

Богиня кохання і краси

Голуб,яблуко

Артеміда

Богиня полювання

Лук,сагайдак

Афіна

Богиня мудрості та війни

Спис,щит

Гермес

Вісник богів,покровитель подорожніх,провідник душ померлих

Плащ,крилатий шолом

Деметра

Богиня хлібних колосків,покровителька землеробства і родючості

 Сноп пшениці

Діоніс

Бог плодоносних сил землі,рослинності,виноградарства,виноробства

Виноград, глечики з вином

Феміда

Богиня закону та правопорядку

Меч, ваги

Запитання і завдання

а) Яку цінну інформацію дають нам міфи? Чи було схожим життя олімпійських богів на життя греків?

б) Чи були міфи частиною життя греків? Чому греки вірили в існування олімпійських богів?

в) Чи є однакові божества у різних народів?

г) Зробіть висновок про значення міфології для вивчення історії,мистецтва та літератури.

Методом «Навчаючи-вчуся» формулюємо висновок: давні греки вірили,що боги,які живуть на Олімпі, допоможуть пролитися дощу на висохлу землю, захистять на полі битви, надихнуть у мистецтві.

Самостійна робота з підручником на стор. 128.

Опрацювати зображення з грецьким посудом і виконати завдання .

(Учні в групах самостійно працюють над зображеннями,, потім відповідають на питання.)2. Герої Еллади

Не менш греки поважали героїв – полу богів, народжених від богів та смертних жінок, або навпаки. Герої допомагали людям, вчили їх новому, а також вбивали страшних чудовиськ. Найулюбленішим з грецьких полу богів був Геракл.

Повідомлення учнів

Запитання: чи чули ви про давньогрецьких міфічних героїв?

 

Учні виступають із повідомленнями про давньогрецьких міфічних героїв.

(Подвиги Геракла, Тесея, Персея)

Прокоментувати крилаті вислови, пов’язані з міфами:

--«Нитка Аріадни», «Прокрустове ложе», «Погляд Медузи».

: Выражение «прокрустово ложе» означает желание подогнать что-либо под жесткие рамки или искусственную мерку, иногда жертвуя ради этого чем-нибудь существенным.

Самостійна робота з підручником на стор. 130.

(Учні в групах самостійно працюють над зображеннями,, потім відповідають на питання вчителя.)

V. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу

  1. Робота в групах «Сопоставити  відповідність»

(Роздавальний матеріал на столах. Учні діляться на 2 групи. Групам пропонується  сопоставити  відповідність ( Бог – сила,  Міф (Афоризм) – значення). Дати назву команді.

                  1 група 

                                  2 група

Аполлон

Покровитель мистецтва

Афіна

Донька Зевса, богиня  мудрості

Аид

Владика підземного царства

Посейдон

Повелитель морів, мореплавців

Арес

Бог війни

Афродіта

Донька Зевса, богиня красоти та кохання

Персей

Полубог, вбив Медузу Горгону

Тесей

Герой, вбив Мінотавра в Лабіринті

Погляд медузи

Холодний погляд, відштовхуюча людина

Гера

Богиня сімейного  життя, супружної  вірності

Нитка Аріадни

Вихід із важкого становища

Нарцис

Самозакохана людина

Сізіфов труд

Безплідна праця

Ахілесова п’ята

Слабке місце

Поміж Сцилою та Харибтою

Поміж двох вогнів

Канути в Лету

Бути забутим, забвение

Авгієві конюшні

Забруднене приміщення, безлад

Олімпійський спокій

Невозмутимость, впевненість в собі

  1. Вільний мікрофон – «На уроці  я дізнався…»

VII. Підбиття підсумків уроку

VIII. Домашнє завдання

Опрацюйте відповідний матеріал підручника стор.126-130.

Скласти порівняльну таблицю грецьких богів та богів інших стародавніх цивілізацій.

Подивитися мультфільм 12 подвигів Геракла;

 

Греческий миф о сотворении мира

Не было вначале ничего, ни Неба, ни Земли. Один лишь Хаос - темный и безграничный - заполнял собою все. Он был источником и началом жизни. Все произошло из него: и мир, и Земля, и бессмертные боги.

Вначале возникла из Хаоса Гея, богиня Земли, всеобщий приют безопасный, дающая жизнь всему, что живет и растет на ней. В недрах глубоких земных, в самой темной ее сердцевине, сумрачный Тартар родился - ужасная бездна, полная тьмы. Как далеко от земли до светлого Неба, так далеко лежит и Тартар. Медной оградой огорожен Тартар от мира, ночь царит в царстве его, оплетают его корни земли и омывает горько-соленое море.

Безграничный Хаос породил Вечный Мрак - Эреба и Черную Ночь - Нюкту, они, сочетавшись, дали жизнь вечному Свету - Эфиру и светлому Дню - Гемере. Свет разлился по миру, и стали сменять друг друга ночь и день.

Праматерь богов, Гея, породила равное себе Звездное Небо - Урана, который словно покров бесконечный окутывает Землю. Тянется к нему Гея-Земля, вздымая острые горные пики, порождая на свет, еще не соединившись с Ураном, вечношумящее Море.

Матерью-Землей рождены Небо, Горы и Море, и нет у них отца.

Уран же взял в жены себе плодоносную Гею, и шесть сыновей и дочерей - могучих титанов - появились на свет у божественной пары. Их первенец, сын Океан, глубокий, чьи воды ласково омывают Землю, разделил ложе с Тефией, давая жизнь всем рекам, что устремляются к морю. Три тысячи сыновей - речных богов - и три тысячи дочерей-океанид - породил седой Океан, чтобы дарили они радость и благоденствие всему живому, наполняя его влагой.

Другая же пара титанов - Гиперион и Тейя - дали жизнь Солнцу-Гелиосу, Селене-Луне и прекрасную Эос-Зарю. От Эос же произошли звезды, что ночью на небе сверкают, и ветры - стремительный северный ветер Борей, восточный ветер Эвр, напоенный влагой южный Нот и ласковый западный ветер Зефир, приносящий белопенные тучи дождя.

Еще трех великанов - циклопов - еще породила Мать-Гея, во всем подобных титанам, но имеющим лишь один глаз во лбу. Также Гея породила трех сторуких и пятидесятиголовых великанов-гекатонхейров, обладающих силой безмерной. Ничто не могло устоять против них. Были они столь сильны и ужасны, что возненавидел их Отец-Уран с первого взгляда, и заключил их в недра Земли, чтобы на свет не могли они вновь появиться.

Страдала Мать-Гея, давило ее страшное бремя, заключенное в глубине ее. И тогда призвала она детей своих, говоря им о том, что первым владыка Уран злодейство замыслил, и кара должна пасть на него. Однако убоялись титаны пойти против своего отца, один лишь хитроумный Крон - младший из рожденных Геей детей-титанов - согласился помочь Матери низвергнуть Урана. Из капель крови, что пролились на землю, родились страшные Эринии, не знающие пощады. Из пены же морской, что долгое время омывала кусок божественной плоти, родилась прекрасная Афродита, богиня любви.

Разгневался искалеченный Уран, проклиная детей своих. Карой за злодейство стали рожденные Богиней Ночи ужасные божеств: Таната - смерть, Эриду - раздор, Апату - обман, Кер - уничтожение, Гипнос - сон с роем мрачных, тяжелых видений, не знающую пощады Немесиду - отмщение за преступления.

Ужас, раздоры и несчастье внесли в мир эти боги, где Крон воцарился на троне своего отца.

 

 

 

 

 

 

Греческие мифические герои

1 Геракл

 Особым почетом среди героев славился Геракл, сын Зевса и смертной женщины
Алкмены. Самым известным мифов из всех можно считать цикл о 12 подвигах,
которых в одиночку совершил сын Зевса, будучи на службе у царя Еврисфея. Даже
в небесном созвездии можно увидеть созвездие Геркулес.

2 Ахилл
Ахилл это один из самых храбрых греческих героев, предпринявших поход против
Трои под предводительством Агамемнона. Истории о нем всегда полны смелости и
отваги. Не зря он является одной из ключевых фигур в писаниях «Илиады», где ему
отведено больше почести, чем любому другому воину.

3 Одиссей
Его описывали не только как умного и храброго царя, но еще и как
великолепного оратора. Он был главной ключевой фигуре в рассказе «Одиссея».
Его приключения и возвращение к жене Пенелопе нашли отголосок в сердцах
многих людей.

4 Персей
Персей являлся не менее ключевой фигурой в древнегреческой мифологии. Он
описывается как победитель чудовища горгоны Медузы, и спаситель прекрасной
царевны Андромеды.

5 Тесей
Тесея можно назвать самым известным персонажем всей греческой мифологии. Он
чаще всех появляется не только в «Илиаде» но и в «Одиссее».

6 Ясон
Ясон – предводитель аргонавтов отправившихся на поиск золотого руна в Колхиду.
Это задание было дано ему братом его отца Пелийем, чтобы погубить его, но оно
принесло ему вечную славу.

7 Гектор
Гектор в древнегреческой мифологии предстает перед нами не только царевичем
Трои, но и великим полководцем, погибшим от рук Ахилла. Его ставят наравне со
многими героями того времени.

8 Эргин
Эргин – сын Посейдона, и один из аргонавтов, отправившихся за Золотым Руном.

9 Талай
Талай – еще один из аргонавтов. Честным, справедливым, умным и надежным –
таким его описывал Гомер в своей «Одиссеи».

10 Орфей
Орфей был не столько героем, сколько певцом и музыкантом. Однако, его
изображение можно «встретить» во многих картинах того времени.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Робота в групах «Сопоставити  відповідність»

(Роздавальний матеріал на столах. Учні діляться на 2 групи. Групам пропонується  сопоставити  відповідність ( Бог – сила,  Міф (Афоризм) – значення). Дати назву команді.

                  1 група 

                                  2 група

Аполлон

Покровитель мистецтва

Афіна

Донька Зевса, богиня  мудрості

Аид

Владика підземного царства

Посейдон

Повелитель морів, мореплавців

Арес

Бог війни

Афродіта

Донька Зевса, богиня красоти та кохання

Персей

Полубог, вбив Медузу Горгону

Тесей

Герой, вбив Мінотавра в Лабіринті

Погляд медузи

Холодний погляд, відштовхуюча людина

Гера

Богиня сімейного  життя, супружної  вірності

Нитка Аріадни

Вихід із важкого становища

Нарцис

Самозакохана людина

Сізіфов труд

Безплідна праця

Ахілесова п’ята

Слабке місце

Поміж Сцилою та Харибтою

Поміж двох вогнів

Канути в Лету

Бути забутим, забвение

Авгієві конюшні

Забруднене приміщення, безлад

Олімпійський спокій

Невозмутимость, впевненість в собі

 (Потім групи міняються та перевіряють роботу іншої групи)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


АФОРИЗМИ та КРИЛАТІ ВИСЛОВИ ГРЕЦЬКОЇ МІФОЛОГІЇ

1. Авгієві стайні

2. Аврора

3. Антей

4. Аргус, Аргос

5. Аріаднина нитка, нитка Аріадни

6. Аркадія

7. П’ята Ахіллеса

8. Бідний, як Ір

9. Бочка Данаїд

10. Століття Астреї

11. Узливання [поклоніння] Бахусові [Вакхові]

12. Геркулес. Геркулесова праця. Геркулесові стовпи.

13. Геркулес на роздоріжжі

14. Гідра

15. Гіменей. Узи [ланцюги] Гіменея

16. Гомеричний сміх (регіт)

17. Нагромаджувати Пеліон на Оссу

18. Дамоклів меч

19. Дари данайців. Троянський кінь.

20. Дволикий Янус

21. Драконове сім’я (сім’я розбрату)

22. Єхидна

23. Золоте руно. Аргонавти

24. Золоте століття

25. Золотий дощ

26. Канути в Лету. Лета

27. Кассандра, віща Кассандра

28. Кастор і Поллукс

29. Лабіринт

30. Марс. Син Марса. Марсове поле

31. Між Сціллою і Харібдою

32. Ментор. Менторський тон

33. Морфей. Обійми Морфея

34. Муки Тантала. Танталові муки

35. Нарцис. Самозакоханий, як Нарцис

36. Розпочинати з яєць Леди

37. Нектар і амброзія

38. Олімп. Олімпійці. Олімпійське блаженство, велич, спокій

39. Панічний страх

40. Парнас

41. Пегас

42. Пенелопа. Праця Пенелопи

43. Пігмаліон і Галатея

44. Прокрустове ложе

45. Прометей. Вогонь Прометея

46. Розрубати Гордіїв вузол

47. Ріг достатку

48. Сізіфова праця

49. Скринька Пандори

50. Сфінкс. Загадковий, як Сфінкс

51. Титани

52. Феміда. Терези Феміди. Слуги Феміди

53. Фенікс. Повстати, як Фенікс з попелу

54. Фортуна. Колесо Фортуни

55. Фурія.

56. Химера

57. Цербер

58. Циклопи. Циклопічні будівлі

59. Цирцея

60. Що дозволено Юпітеру, не дозволено бику

61. Яблуко розбрату

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
22 січня 2020
Переглядів
3339
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку