Тема. Дивовижні картини зими. «Сонячний день узимку» В. Сухомлинський
Мета. Вдосконалювати вміння свідомого виразного читання, співпрацювати в парах і в групах ; розвивати увагу, спостережливість, образне мислення, вміння формувати оцінні судження; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до птахів.
Обладнання: портрет В.Сухомлинського, малюнок синички, картки з цікавою інформацією про синичку, смайлики для інтонаційного читання, аудіозапис казки, філворди, цеглинки Lego, ілюстрації із зображенням картин природи, картки для роботи в парах та групах.
Хід уроку
І. Створення позитивного емоційного фону уроку.
Вправа «Посмішка»
ІІ. Мовна розминка.
1. Вправа на дихання. «Здмухни сніжинки з долоні».
2. Промовляння чистомовки.
Ець-ець-ець – вдарив перший морозець.
Ок-ок-ок – тихо падає сніжок.
Ір-ір-ір – діти вибігли на двір.
Му-му-му – зустрічаємо зиму.
3. Вправляння в інтонуванні речення «Настала зима.» з використанням смайликів.
4. Мовно-логічна вправа «Слово в слові»
- Які слова сховалися в словах на картках? ( ніжний, блакитне, блакитне, нічий, слід, синичка, відкрила, сонце, картина, картина)
ІІІ Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Трансформер»
« чний ня Со нь де ку узим» («Сонячний день узимку»)
ІV Повідомлення теми і мети уроку.
V Робота над твором В. Сухомлинського «Сонячний день узимку».
1. Відгадування загадки.
Жовтогруді щебетушки
Мають чорні капелюшки,
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються …(синички)
2 Первинне ознайомлення з твором. Щоденні 5 .Слухання аудіозапису казки.
3. Словникова робота.
Читання слів, записаних на дошці.
доторкнулася вбрання
збереглася вербо
освітило чарівному
Цікавинка від синички №1
«Всього існує більше 50 різних видів синиць. В Україні зустрічається 8 видів.»
4.Самостійне читання твору учнями різними способами: «сонечком», «дощиком». «зливою».
Фізхвилинка «Вправи для очей»
5. Робота над змістом тексту. Бесіда за питаннями з елементами вибіркового читання.
- Прочитайте, яку дивовижну картину побачила дівчинка?
- До гілки якого дерева доторкнулася дівчинка?
- З яким проханням звернулась дівчинка до синички? Прочитайте.
- Що відповіла пташка? Як ви розумієте ці слова?
(Обговорення ілюстрацій із зображенням природи в різні пори року.)
- Що намалювала дівчинка повернувшись додому?
Цікавинка від синички № 2:
«У синиць феноменальна пам'ять. Вони пам’ятають місця, де їм доводилось знаходити їжу.»
6. Читання тексту вголос «естафетою».
Фізхвилинка «Синички»
Скік! Скік! Всі на гілки,
Розімнемо трішки спинки.
А тапер іще крилята,
Щоб могли швидко літати.
Прошу я усіх сідати,
Будем далі працювати.
VI Усвідомлення змісту прочитаного твору.
1. Робота в групах. Гра «Філворд»
Цікавинка від синички №3:
«Влітку синиця за день з’їдає 300-400 гусениць, тобто з’їдає за день їжі стільки ж, скільки важить сама.»
2.Робота в парах. Складання плану твору з використанням цеглинок Lego.
|
Прилетіла пташка.
|
Дивовижна картина природи.
|
Малюнок на білому аркуші.
|
Відповідь синички.
Цікавинка від синички №4:
«Синиці годують своїх дитинчат по 30-40 разів на годину. Батьки можуть зробити до 1000вильотів за їжею в день.»
3. Робота за малюнком до твору в підручнику.
- Знайдіть у тексті речення, яке передає зміст малюнка.
4. Робота в парах. Щоденні 5. Читання разом з другом.
Цікавинка від синички №5:
«Синиць не дарма називають санітарами лісу. Одна пара синиць оберігає від шкідників як мінімум 40 дерев.»
5. Робота в зошитах (с.28). Визначення головної думки твору.
Цікавинка від синички №6:
« У давнину існував указ, згідно якому покаранням за вбивство синиці був величезний штраф»
VII Підсумок уроку
VIII Домашнє завдання
Переказувати казку за складеним планом.