Розробка уроку з теми "Їжа та напої" для учнів 7 класу
Цілі уроку:
Практична:
• узагальнити і систематизувати використання учнями вивченого лексичного матеріалу з теми «Їжа та напої»;
• практикувати вживання учнями граматичних структур Present Simple
• закріпити вживання займенників some any
• практикувати читання тексту з метою вилучення додаткової інформації
Розвиваюча:
• розвивати мовну здогадку, пам'ять, увагу, логічне мислення
• розвивати уміння учнів аналізувати прочитаний матеріал
• розвивати слухову,зорову пам'ять,довільну і мимовільну увагу
• розвивати мовлення,пізнавальні,інтелектуальні здібності
Освітня:
• підвищувати пізнавальну активність завдяки застосуванню таких методів і прийомів як: мозковий штурм, фронтальне опитування,робота в групах і парах,виконання тесту
• активізувати використання у мовленні матеріалу попередніх уроків
Виховна:
• виховувати в учнів усвідомлення важливості правильного харчування, дбайливе ставлення до їжі як до складової свого здоров`я.
Тип уроку:
урок узагальнення і систематизації знань та вмінь.
Урок з теми
«Їжа та напої»
Цілі уроку:
Практична:
Розвиваюча:
Освітня:
Виховна:
Тип уроку:
урок узагальнення і систематизації знань та вмінь.
Обладнання:
дошка,телевізор,ноутбук,роздатковий матеріал,підручник,зошит
ХІД УРОКУ
I. Привітання/ Greeting
T: Hello children! I’m glad to see you.
1.Brain-Storm. Short video. SLIDE 2
T: How do you think what are we going to speak about?
Pupils’ answers: We are going to speak about “Food”
T: Yes, you are right . So the theme of our lesson is “Food and drinks”
2.Objectives
To the end of the lesson Slide 3
you should
be ready for the test
You will practise in
3. Pupils’ expectations
T:Children let’s talk about your expectations
What do you expect from our lesson?
Pupils’ answers :
P1: …………, P2………..,P3…………
II. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу
1.T:Look at the next slide. Slide 4 You can see the motto of our lesson: “One must eat to live not eat to live. READ AND TRANSLATE.
2.Фонетична розминка
T:Let’s practice our pronunciations: Slide 5
3.Мовна розминка:
Т :Children let’s think what is food for us
Pupils answer………….. Slide 6
Look and say : I like….I don’t like……Slide 7
Look and say: I prefer…..to……; Slide 8
III. Oсновна частина уроку
1. Лексичні ігри
Game Magic Food Garden Slide 9
Учні поділяються на три групи:
Give a name for each of the following groups:
Read and find the odd words.
1)Cheese,coffee, hungry, soup.
2) Sausage, juice, coffee, tea.
3) Butter, fish, milk, yogurt.
4Honey,candy,ice-cream,ham.
5) Onion, pear, apple, grapes.
Pupils read the words and say what word is odd
2 Перевірка домашнього завдання.
Reading/ Робота з текстом
T.:Your home task was-
to complete the text of the ex 3 on p.71 with the words from the box given bellow,read and translate the text.What kind of text is it :
a topic, a story, a letter, an article?
Pupils answer…………………………
T:What is it about? Pupils answer…………………………
Post-reading task (3хв.)
Work in groups:
GR . 3Match the pairs
1.The biggest meal of the day A. Каша з молоком Slide 12
2. Pancakes with tea В.Найбільша їжа дня
3. Cereal with milk С. Біфштекс і котлети
4.Fish fillets D. Блинчики з чаєм
5.Steak and chops E. Їжа з трьох блюд
6.Three meal courses F. Філе риби
GR.2 Agree or Disagree Slide 13
1.The Ukrainians have meal four time a day yes
2.The Ukrainians can eat soup for breakfast
3.Sandwiches and coffee are very popular in Ukraine
4. Breakfast is usually the biggest meal of the day
5. At 4 or 5 the Ukrainians may have something for a snack
6. The Ukrainians have their biggest meal at 7
GR.3
JUMBLED SENTENCES Slide 14
1) a day/time/The/have/meal/Ukrainians/four
2) pancakes/ tea/ Some /with /for /have /people/ may/ coffe/ or/ breakfast
3) day/ first/ is/ Breakfast/ the / meal/ of/ the
4) the/middle/Dinner/the/is/usually/in /of/ day
5) cuisine/varied/Ukrainian/is/quite
6) very/Sandwiches/and/coffe/popular/in/ Ukraine are
3 Speaking Робота в групах Slide 15
GR. 1Complete a sentences with the words given below and make up a story about tea
Speak in class
countries,tea,comes,rain
……… is one of the most popular drinks in the world
Tea …………..from the leaves of a plant
The tea plant or bush needs a warm climate and a lots of ……………..
It grows well in China, India, Japan and some ………… in Africa
GR.2
Complete a sentences with thewords given below and make up a story about tea Speak in class
day, lemon, tea,milk Slide 16
English are fond of …..
They drink tea with…..
They have a nice cup of tea 6 or 8 times a ……
In Ukraine people drink tea with…………
GR.3 Complete the dialogues ex7 p.68
4. Rest –time. Фізкультхвилинка (Музична пауза) Slide 17 (3хв)
5. LISTENING. Slide 18
Перегляд учбового відео
Post –listening task Slide 19
1. Lucy likes to eat fish and chips
2. Jamal likes salad.
3. Lucy doesn’t like to eat spaghetti
4. Jamal’s favourite dish is rice.
5. Lucy’s favourite food is chiken.
6. Jamal likes to eat spaghetti
6. Writing Test Some/any Slide 20
Взаємоперевірка
ІV. Заключна частина уроку.
Homework. Домашнє завдання.Ex 8 p 71
Summarizing. Підведення підсумків уроку.
T: Our lesson is coming to an end. Children, what have we done today?
Reflection. Slide 21
|
My achievements |
Yes or No |
1 |
I know the words, can write some of them
|
|
2 |
I can ask and answer the questions about food |
|
3 |
I can make up the dialogues |
|
4 |
I can tell about food and drinks |
|
5 |
I can write recipe |
|
If you get 5 “yes” – it’s brilliant. Slide 22
If you get 4 “yes” – it’s very good.
If you get 3 “yes” – it’s satisfactory.
If you get 2 “yes” – it’s bad.
T: You work really hard today. Thank you for the lesson. Your marks are:
Children have your expectations come true?
Reflection.
T: Choose the сolor that reflects your mood: Slide 23
The lesson was interesting. I worked myself without teacher’s help. |
The lesson was interesting. I worked with a little help from my teacher and friends |
The lesson was interesting. But it was difficult for me. |
orange
|
green
|
violet
|
Saying goodbye.
T: Stand up, children! Thank you for your creative work. The lesson is over. Goodbye!