Матеріал цієї години спілкування доречно використовувати для вшанування пам'яті загиблих у роки голодомору 1932-1933-го років. Учні визначають, яка ціна шматочка хліба, отримують цікаві відомості про історію виникнення хліборобства та хліба.
Година спілкування
Тема: Бережи хліб змалечку (Напередодні днів пам'яті про жертви
голодомору та політичних репресій)
Мета: розширювати знання дітей про історію виникнення хліба; розкрити
важливість та необхідність хліборобської праці; виховувати
бережливе ставлення до хліба, вміння його цінувати.
Оформлення дошки: плакат «Бережи хліб», прислів'я: «Хліб – усьому голова», «Сила від хліба, хліб – від землі», «Хліб – батько, вода – мати», зашифровані слова для гри «Поле чудес».
Епіграф заняття: З хлібом у нас зустрічають гостей,
Хліб на весіллях цвіте в короваї.
І кращих немає на світі вістей,
Ніж – хліб уродився у рідному краї.
П. Воронько
Оформлення столу: на вишитому рушнику – ваза з колосками, пшенична хлібина з сіллю у сільничці, хлібець з висівками, булочки, дві скибки чорного хліба масою 125г і 200г, поминальна свічка.
Хід заняття:
1. Сприймання та усвідомлення нових знань
Діти! Сьогодні наше виховне заняття присвячене Його Величності Хлібу. Прочитайте, якими словами величає хліб народ.
(Опрацювання змісту прислів’їв)
Хліб супроводжує людину все життя: від народження до самої смерті, щодня. Прочитайте на дошці рядки з вірша П. Воронька.
(Опрацювання змісту вірша)
- У яких обрядах використовують хліб? - Про які ще обряди чи події, пов’язані з хлібом ви ще знаєте?
Зараз неможливо уявити життя без хліба. Але людство пам’ятає не один голодний рік. Тричі Україна переживала страшний голод. Найстрашнішими були 1932-1933 рр. За приблизними підрахунками від голоду у ці роки вмерло від 7 до 12 мільйонів жителів України. Запалимо на згадку про померлих поминальну свічку і вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.
(Хвилина мовчання)
Говорячи про хліб, як не згадати Велику Вітчизняну війну. У блокадному Ленінграді (зараз це місто Санкт-Петербург, друге за величиною місто Росії) хліб був найдорожчим скарбом. Добовий пайок службовцям становив 125 грамів чорного хліба, а робітникам – 200 грамів.
(Демонстрація заготовлених скибок хліба)
Це був хліб, наполовину змішаний з папером, висівками, кукурудзою, пшоном. Як могла доросла людина наїстись таким шматочком хліба та ще й до знемоги працювати для перемоги цілих 900 днів і ночей, майже 3 роки?!
А зараз з борошна виготовляють понад 800 видів хлібо-булочних виробів, здатних задовольнити найвишуканіший смак. Назвіть вироби з борошна.
(Учні називають найвідоміші вироби з борошна)
2. Поетична хвилинка
Хліб оспівують у піснях, звеличують у віршах. І ми теж хотіли б сьогодні продекламувати вірші про хліб. Але написані власноруч. Проте ми ще початківці у літературній справі. Отож, не судіть наші спроби надто суворо.
(Свої власні вірші читають учні класу)
Хоменко Іван З лану-до столу
Ростити хліб людина вміє:
Спочатку зерна в землю сіє.
Дощик рясний те зерно поливає,
А колосочки ростуть – виростають.
Вийдуть комбайни в поле косити.
Потім потрібно зерно змолотити.
Пекар усе доведе до путя:
Випече хліб. Ну, а хліб – це життя!
Хоменко Євген Не лінуйся, а трудись!
Хочеш гарний урожай, не лінуйся, а вставай!
Хліб – усьому голова! Які ж мудрі ці слова.
Для діла треба роботящі руки,
Терпіння і знання науки.
Щоб хліб ростити, треба вчитись,
Часу не гаяти і старанно трудитись.
Товстенко Богдан Як з’являється хлібина ?
Хліба достигають у золоті літа.
Великі врожаї дають нам поля.
Тут спіє колосся пшениці і жита –
Так щедро частує матуся-земля.
Затихне гудіння на полі машин.
Зерно з колосків потрапляє у млин.
А пекар не спить – роботяща рука.
Р-раз! Й в печі сидить паляниця м’яка.
Хлібина рум'яниться і сміється.
Шкуринка у неї так смачно печеться.
І кажуть в народі такі ось слова:
Що «Хліб – це життя, це – всьому голова».
Діти! А кому ми завдячуємо золотим зерном у коморах? Білим пухким хлібом на столі? Кому ми повинні цілувати мозолисті натруджені руки, що не знають відпочинку ні вдень, ні вночі? Так, хліборобам. Дехто з наших маленьких поетів хоче віддячити хліборобам своїми віршами. Пропонуємо їх до вашої уваги.
Чернітевич Анастасія Роботящі руки
Дозріва колося пшениці і жита.
Золоте волосся у дівчини-літа.
Хлібороб невтомний часу спать не має –
Дивиться, як в полі хлібчик виростає.
Ну, а ти, дитино, хліб цінуй.
Хлібороба працю пошануй.
Хлібчик на смітник не викидай,
Бережи сухар і коровай!
Староста Юрій Подяка за хліб
Ой, який цей хліб смачний:
І м’який, і запашний!
Пахне працею людей.
Пахне він пекучим сонцем
Та ще й жаром від печей.
Спасибі всім трудівникам:
Трактористам, косарям,
Водіям і пекарям,
Сонцю ясному й землі за цей хліб на столі!
Зак Валерія Шануй хліб!
Мама хліб дала дитині.
Він смачний, пухкий, аж страх !
«Ти шануй його,– сказала,
Бо без нього жити – жах!
Хліб, дитино, – голова всього нашого життя.
Він – тяжка робота рук, що держалися за плуг.
Тож цінуй його, шануй!
Й будеш жити – не сумуй!»
3. Гра «Поле чудес» Тема: «З історії виникнення хліба».
Діти! А чи знаєте ви, що такі рідні слова як «хліб», «пшениця» – не
українські, а запозичені? Слово «хліб» подарували нам готи – люди, що жили на межі Німеччини та Польщі. Ці та інші таємниці відкриє нам гра
«Поле чудес».
а) Відбір першої трійки гравців. Відгадування загадок.
• Ні чоловік, ні звір, а вуса має. (Ячмінь)
• Ноги на полі, середина надворі, голова на столі. (Злаки)
• Б’ють мене ціпами, ріжуть мене ножами, За те мене отак гублять, що всі мене дуже люблять. (Хліб)
б) Завдання першого туру.
Пшеницю сіяли ще найдавніші люди. Слово «пшениця» означає: товчене зерно, готове до вживання. А який народ дав рослині таку назву?
с л о в’ я н и
в) Відбір другої трійки гравців. Відгадування загадок.
• Де йшла сотня косарів – вийшло п’ять богатирів:
Косять, в’яжуть, заодно, і молотять на зерно. (Комбайни)
• Не живий, а землю поре. (Плуг)
• Стукотить, гуркотить, як сто коней біжить.
Перемеле золоте зеренце на пухке і біле борошенце. (Млин)
г) Завдання другого туру.
Яка частина світу вважається прабатьківщиною пшениці?
А м е р и к а
д) Відбір третьої трійки гравців. Відгадування загадок.
• Із золотого – біле, із білого – рум’яний . (Борошно, хліб)
• Ходить в полі з краю в край,
Ріже чорний коровай. (Трактор)
• Один – ллє, другий – п’є, третій – росте. (Дощ, земля, колосся)
е) Завдання третього туру.
Ця рослина – родич пшениці. Його диких предків аж – 13. Але лише цю рослину вирощують люди.
ж и т о
є) Фінальна гра.
Тут закрите слово – назва першого дерев’яного плуга.
с о х а
Вітання переможцю гри «Поле чудес».
4. Підсумок заняття
Отже, діти, від сьогоднішнього дня перегляньте своє ставлення до хліба, до хліборобської праці. Бережіть цей найважливіший винахід людства. А закінчити я б хотіла напутніми словами, що лягли на папір, коли готувалася зустріч із вами:
Коренюк С. А. Золоті слова
У вересні, як сонце ніжить ниви,
Як плете сліпучих іскр він
В ґрунт, вологий після крапель зливи,
Хлібороб розсіює зерно.
У земельці та мала зернина
Відігрілась, соків напилась,
І на осінь, як дрібна щетина,
Над землею густо піднялась.
Їй морозів лютих не боятись,
Бо прикриється пухким сніжком,
Щоб весною зелено буяти
Молодим тоненьким колоском.
Сонце обійме святу пшеничку,
Приголубить ніжно, а між тим,
Як дощик грибний проллє водичку,
Стане колос ясно-золотим.
В поле виїдуть тепер комбайни,
Скосять, обмолотять урожай,
Із зерна електромлин звичайний
Борошна утне на коровай.
Пекарі замісять біле тісто,
Піч спече духмяний і смачний,
І побачить тисячаголосе місто
В магазинах хлібчик золотий.
Запашну підсмажену шкорину
Вріже дітям батькова рука.
Скаже мати донечці чи сину:
«Пам’ятай, що хліб – усьому голова!»
Золоті слова промовить мати,
Мудрі і прості, старі, як світ,
Бо щоб добре жити, вдосталь мати,
Діти! Перш за все цінуймо Хліб!
Діти! Цінуйте хліб змалечку. І на все добре.