Інформаційна лінійка
До Міжнародного дня рідної мови
«Поки живе мова – житиме й народ»
Сьогодні наше завдання – пильно берегти й збагачувати нашу рідну мову, вивчати її. І куди б не закинула вас доля, пам'ятайте українську мову.
Лінійка
До Міжнародного дня рідної мови
Слайд №1 «Поки живе мова – житиме й народ»
Слайд №2 Учень. Земля нам мову дарувала
Барвисту, щиру, як весна,
І українською назвала,
Між різних мов – така одна!
В ній все найкраще і єдине,
А серце в ній наснагу п’є.
Бо рідна мова й Україна –
Це найдорожче, що в нас є!
Слайд №3 Учень. Мовна різноманітність – це унікальна річ. У світі нараховується приблизно 6 тисяч мов. На жаль, філологи попереджають, в найближчі часи щонайменше 40 % із них вимруть, а це страшна втрата для людства.
« Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» , - пише видатна українська поетеса Ліна Костенко.
Учень. У жовтні 1999 року на 30-ій сесії Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.
Учень. Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Багладеші став днем полеглих за рідну мову.
Слайд № 4 Учень. А що таке мова? На це питання можна відповісти словами Тараса Григоровича Шевченка:
Ну що б здавалося слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!..
Учень. Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.
Учень. Українська мова! Який тернистий шлях довелося пройти тобі у своєму розвитку, скільки заборон витерпіти, яку мученицьку, але величну долю ти вистраждала! На цьому шляху були і перепони, і заборони, і кров та сльози найкращих синів.
Слайд № 6 Учень. Основою нашого письма стала кирилиця, яку склали наші предки Кирило та Мефодій. Мову простого українського народу передав нам у спадок Г. С. Сковорода, вдосконалив її І. П. Котляревський, а основоположником сучасної української літературної мови став наш великий Кобзар – Тарас Григорович Шевченко. Він наказував нам , щоб ми любили свою мову, знали ї вивчали її. «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь», - писав поет. Наш народ зберіг силу Кобзаревого слова
Слайд № 7 Учень. Тож не даремно в хорошії часи і в час буремний
Казали: є така країна, що має назву Україна,
Що в неї є співуча мова – «солов’їна»,
Бо так Тарас, коли оспівував її,
То влучно солов’їною назвав.
Слайд № 8 Учень. Поза межами держави українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Венесуелі, Греції, Китаї ( близько 40 країн світу). Історію, географію, літературу та мову України вивчають у 28 коледжах та університетах США.
Учень. Українською мовою розмовляють у світі близько 45 млн. чоловік і володіють нею як мовою спілкування ще близько 15 млн. Це забезпечує українській мові 26 місце серед 6 тисяч мов за поширеністю в світі. Українська мова зайняла третє місце на конкурсі краси мов у 1934 році. А на Міжнародному лінгвістичному конгресі українську мову визнано однією з наймилозвучніших мов світу. Наша рідна мова – найбагатша в світі!
Слайд №9 Учень. Ти знаєш, мови кращої нема, ніж українська мова,
Прислухайся до звуків. Ти подих затаїв?
Це ж музика, це переливи шелесту гаїв,
Цвірінькання пташок, дзвіночок лагідного слова,
Тож мови кращої нема, як українська мова.
Слайд 10 Учень. Ще в 1990 році 16 липня Верховна Рада України прийняла закон «Про державний суверенітет України», в якому підкреслено, що українська мова вважається державною мовою, яку потрібно вивчати всім, хто живе в Україні.
Слайд № 11 Учень. Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата,
Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода,
Це України мова барвінкова
Така багата й вічно молода.
Слайд № 12 Учень. Ми живемо на чудовій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінець роду українського, що сягає сивої давнини. І негоже, просто соромно бути поганими нащадками у таких великих і славних батьків.
Слайд № 13 Учень. Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
Слайд № 14 Звучить пісня про українську мову.
Учень. Сьогодні наше завдання – пильно берегти й збагачувати нашу рідну мову, вивчати її. І куди б не закинула вас доля, пам’ятайте українську мову.
Дякуємо за увагу!