ЗЗСО І – ІІІст. Смт. Торчин
Інтегрований урок
з «Я у світі» та «Читання»
у 3 - А класі
Тема: Людина має творити добро.
Анатолій Дімаров
«Для чого людині серце»
Людські чесноти
Класовод
Єпішко Т.М.
2017 рік
План-конспект інтегрованого уроку
з «Я у світі» та «Читання» у 3 класі
Тема: Людина має творити добро.
Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»
Мета: продовжувати знайомити учнів із поняттями казка, літературна казка; вчити розпізнавати літературні казки серед інших; формувати уміння працювати з текстом, визначати головну думку твору, дійових осіб, висловлювати оцінні судження щодо прочитаного;
виховувати почуття людяності, вчити дітей перейматися проблемами героїв й емоційно відгукуватися на події у казці; естетичне сприйняття світу, прагнення робити добро;
розвивати навички зв’язного мовлення, уважність.
Обладнання: структурні записи, картки із завданнями, комп’ютер, диск зі слайдами, виставка книжок Григорія Гуртового
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Сонце встало із-за гаю,
Промінцями росу сушить,
Я здоров’я вам бажаю
І добра у ваші душі.
ІІ. Етап орієнтації.
1. Вправа «Сонечко».
- Добро починається з маленького.
- Поділіться часточкою свого тепла з товаришем.
- Відчуйте в собі тепло.
- Потріть долоні одне об одну, щоб відчути тепло.
- «Зліпіть» уявну кульку з вашого тепла і доброти та відправте з долоньки (подувши комусь з однокласників.
Казка – це цікава вигадана історія про пригоди, яких насправді не буває. Це розповідь, в якій мовиться про щось фантастичне, неймовірне, і яка має повчальний характер.
Казки бувають народні та літературні.
Народні казки складає народ. Вони не мають автора.
Літературні казки мають одного автора.
Звучить пісня.
Гноми, Білосніжка, Дюймовочка, ведмеді., зайці, вовки.
Добро.
Рак, ананас, зуб,
дуб, Оксана, батон, риба, острів, мак,
зоря, індик, гуска, рак, іній, тісто, екран,
сон, елеватор, решта, цап, ему,
ваза, вовк, Іра, конверт,
Надя, ескімо,
парта, Рома, оса, ховрах, овес, лимон, озеро, ніс, екран.
Раз добром зігріте серце – ввік не прохолоне.
Оголошення теми та завдання уроку.
Раз добром зігріте серце – ввік не прохолоне.
Добрі вчинки людей пам’ятають довго.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда «Людина має творити добро»
- У світі разом із любов'ю, добротою, милосердям, на жаль, ще є багато зла. Свідомо чи ні, але чимало людей, дітей зокрема, чинять зло бездумно, не замислюючись про наслідки своїх дій.
Словом, протилежним до «милосердний» (тобто миле, добре серце), є слово «безсердечний». Так говорять про людину, у якої серце сліпе і глухе до чужого болю.
Немилосердно проходити повз чужу біду, наче це тебе не стосується, не простягнути руку тому, кому ти можеш допомогти.
Запам'ятай! Милосердя людини не тільки в тому, що вона не чинить зла. Людина має творити добро.
У доброму світі буде краще всім.
Людські чесноти –найбільша людська цінність. Чесноти це гарні риси характеру.
Ми сьогодні визначимо які людські чесноти повинна мати людина.
«Я у світі» ст.58 у підручнику
Ми далі будемо подорожувати казкою автором якої є Анатолій Дімаров
Народився 5 травня 1922 року в Миргороді (Полтавська область) в сім’ї заможного селянина Андроніка Федотовича Гарасюти. Мати була дочкою священика. Щоб врятувати сім’ю від заслання до Сибіру, батько відправив їх до Миргорода, де його дружина змінила прізвище двом синам. Помер 29 червня 2014 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі
Длячоголюдинісерце
Для чого людині серце
Щоб дарувати добро.
Добре слово завжди шукає дорогу до серця.
І ми починаємо працювати зі словами.
а) повільне та швидке читання
плем’я дошкуляти найлютіший
жевріючи вагаючись ненавидіти
крижане одноплемінників назбиралося
(Тлумачний) ( показати)
крижане – зроблене з криги, льоду
дошкулити – завдати шкоди, не давати спокою, тут: заморозити).
плем’я – група людей, які живуть далеко від цивілізації
ринуться – кинуться
вагаючись — виявляти нерішучість, у чомусь не наважуючись щось зробити.
жевріючі — ті, які горять без полум’я, тліють.
Ненавидіти – любити
Добрий – поганий
Плакати – сміятися
Байдужий – чутливий
Скупий – щедрий
Дерев’яні чоловічки, дівчинка, лікар, хлопчик.
Вони зустріли маленьку дівчинку, яка вміла плакати.
Бо не вміли плакати.
Подарував лікар.
V. Фізкультхвилинка
). Робота над прислів’ями. — Яке прислів’я найбільше відповідає змісту казки?
Які ще прислів'я, приказки про добро ви знаєте?
Хто людям добра бажає, той і сам добро має.
Зробиш добро не кайся; вдієш лихо - начувайся.
Доброго держись, а злого стережись.
Від доброго слова і лід розтане.
Добрий завжди прийде на допомогу.
VI. Продовження роботи над казкою.
Серце сердитої людини |
|
велике та світле |
Серце байдужої людини |
|
похмуре, сіре,важке |
Серце людини,яка дбає тільки про себе |
|
жовте та зморщене |
Серце доброї людини |
|
блискуче та свіже |
Діти зачитують висловлення героїв твору. Прочитайте наступне, попереднє речення.
РОДОБ БОЛЮВ КАЛАС ДІРАСТЬ ВАЖНІУСТЬ БОТУРТА НІЧУЙСТЬ МИСЕЛОРДЯ |
ДОБРО ЛЮБОВ ЛАСКА РАДІСТЬ УВАЖНІСТЬ ТУРБОТА ЧУЙНІСТЬ МИЛОСЕРДЯ |
VIII. Підсумок уроку
Діти бережно передають з рук в руки серце. Вони дарують дерев’яному чоловічкові людські чесноти. Прикладають до свого серця.
Запис на дошці.
скромність радість ввічливість добро порядність мудрість |
правда людяність лагідність любов повага милосердя |
співчуття чесність безкорисливість чуйність працьовитість |
(Звук метроному)
Ми з вами поговоримо про наше селище і про людину, який приїхавши до нас із Запоріжської області після війни, залишив тут своє добре серце назавжди . У нас сьогодні гість невипадково ( можливо ви знаєте хто це) . Так це директор краєзнавчого музею Мельник Олександр Володимирович який вам розповість про Григорія Олександровича Гуртового.
Прочитати казку і підготувати розповідь про добрий вчинок, зроблений вами особисто.
XII. Звучить пісня «Я вірю в чудеса» (запис).
Пам'ятайте правила доброти:
( Діти отримують пам'ятки доброти)