Конспект бібліотечного уроку на тему "Мандрівка в океані книг"

Про матеріал

Мета уроку: Розширити поняття про книги, які є нашими вірними друзями, про працю людей у процесі створення книжки; формувати уміння самостійно ознайомлюватися з новою книжкою з опорою на позатекстову інформацію, вміщену на обкладинці, титульному аркуші, у при книжній анотації; працювати з книжковою виставкою. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати культуру спілкування, викликати бажання стати активними читачами.

Перегляд файлу

Тема:  Бібліотечний урок    «Мандрівка в океані книг»

Мета: Розширити поняття про книги, які є нашими вірними друзями, про працю людей у процесі створення книжки; формувати уміння самостійно ознайомлюватися з новою книжкою з опорою на позатекстову інформацію, вміщену на обкладинці, титульному аркуші, у при книжній анотації; працювати з книжковою виставкою. Розвивати пізнавальні інтереси. Виховувати культуру спілкування, викликати бажання стати активними читачами.

Обладнання: книжкова виставка, добірка книг із шкільної бібліотеки, словники, завдання до вікторини.

ТНЗ: комп’ютер, мультимедійний проектор.

Тип уроку: бібліотечний, бінарний.

Форма проведення: усний журнал.

 

Хід уроку

 

І Організаційна частина

ІІ Вступне слово вчителя

- Вітаю вас, мої читайлики, книголюбчики та казкознавчики! Саме так мені хочеться вас сьогодні назвати, адже ми зібрались на незвичайний бібліотечний урок, який має назву „Мандрівка в океані книг”. Разом зі шкільним бібліотекарем Тетяною Григорівною ми поринемо в океані добрих, розумних, вірних друзів, навчимося самостійно орієнтуватися у виборі книги, дізнаємося про те, як стати активними читачами.

 

План уроку:

1. Народна мудрість про книгу

2. Як друкували вашу книгу

3. Складові частини книги (усний журнал)

 

ІІІ Народні прислів’я про книгу

Учитель. Книга допомагає пізнати себе, зрозуміти світ, що вас оточує. Вона знайомить з минулим і дійсністю. Книга, ніби на крилах, відносить нас у майбутнє. Це єдина машина часу, з допомогою якої можна здійснювати цікаві подорожі.

Народ здавна любив і поважав книгу. Склав про неї багато прислів’їв та приказок.

Прочитайте прислів’я

 

(Прислів’я подане на проекторі)

 

- Як ви розумієте це прислів’я?

- Які прислів’я ви ще знаєте?

 

1. Книги – ключ до знань.

2. Золото добувають із землі, а знання з книжок.

3. Книгу читай, розуму набирай.

4. Книга – міст у світ знань.

5. Одна книга тисячі людей навчає.

6. Книги читати – усе знати.

7. Книга – твій друг, без неї, як без рук.

 

IV Робота з виставкою дитячих книг

Бібліотекар.

- Діти, чи любите ви книги?

- А чому ви їх любите?

- Про що можна дізнатися з них?

- А чи подобаються вам ці книги?

- З якої вони теми?

- А які книги з даної виставки ви читали?

   Виходить учень.

- Яка книга тобі сподобалась?

- Хто її автор? Яка її назва?

- У якому видавництві вона видана?

- У якому місті знаходиться видавництво?

- Хто виконав малюнки до цієї книги?

 

V Декламування учнем віршів про тих, хто створює книги

Учитель. Сьогодні нам важко перелічити весь безмежний океан книг, але для того, щоб ми їх мали, працює велика кількість людей різних професій. Це і працівники лісу, що дають для паперу деревину, і робітники на паперових фабриках, і друкарі, і вчені, письменники, журналісти і ще велика армія трударів докладає свої зусилля, щоб у наш дім прийшла книга. Про її шлях ми дізнаємося з вірша С.Маршака „Як друкували вашу книгу”.

(на проекторі – малюнки друкарів)

1.  Я був на фабриці такій

Де нам готують книжку,

Там у майстерні чарівній

Є ящики без кришки.

2.  Рядок лягає до рядка

Легенько так і гінко,

І з металевого станка

Виблискує сторінка.

3.  Пукають по рядках валок

І від друк відтискають,

Щоб не було там помилок –

Уважно розглядають.

4.  З папером стрінеться на мить,

Свинцевий лист набору, –

Сторінка ціла враз лежить,

Що ти побачиш скоро.

5.  Хоч розуму в машин нема,

Машина знає діло:

Поріже аркуші сама

І їх складе уміло.

6.  А палітурник зшиє враз,

Обріже їх ножами,

Оправить в найкоротший час –

І книга перед нами.

7.  Папір нам комбінат зробив,

Що паперовим зветься.

Але у нас про друкарів

Розмова нині йдеться.

8.  Складна робота друкувать

І друкарям з любов’ю

Ми мусим щастя побажать

І успіху, й здоров’я!

Підсумок вчителя.  Сьогодні маємо сказати слова вдячності всім тим, хто дає нам цей безцінний скарб – книгу!

 

VI Уточнення знань про складові частини книги

Вчитель.  Щоб стати вмілим читачем, треба знати з чого складається книга. На що звернути увагу. Тоді, навіть не читаючи, ти дізнаєшся про що вона.

- Давайте пригадаємо з яких частин складається книга.

(на партах у дітей лежать бібліотечні книги)

- З чого починається книга?  (з обкладинки)

- Так, це обличчя книги. А обкладинка з цупкого паперу називається палітуркою.

- Форзац – це аркуш паперу, що з’єднує обкладинку книги з її сторінками.

- Титульний лист – перша сторінка книги.

- Про що повідомляє читачу перша сторінка? (назву книги, прізвище автора, видавництво, рік видачі книги)

- Що ще має книга? (книжковий блок, ілюстрації, зміст)

- Ось і наш урок буде схожий за формою на складові частини книги. А продовжимо його у вигляді усного журналу. Він складається з 5 сторінок.

 

1 сторінка.                           Анотація до книги

 

Книги, книги на полицях

Завше тихо поміж книг.

Та яку ти не розгорнеш –

Щось цікаве в кожній з них.

 

Учитель. Вибрати книгу тобі допоможе анотація. Це слово прийшло до нас із латинської мови. Анотація – це зауваження, помітка. Це короткий зміст книги. Вона коротко розповідає про книгу і вказує на те, для кого призначена книжка.

Найчастіше анотація подається на зворотній стороні першої сторінки чи на останній сторінці.

Вона повинна бути цікавою, щоб викликати у читача бажання прочитати книжку. Звичка користування анотацією – одна з головних звичок вдумливого читача.

- Знайдіть у книзі анотацію і прочитайте її. (заслухати кількох учнів)

- Як ти гадаєш про що тобі розповість ця книга? Пограємося в гру.

- Я читаю анотацію до книги з шкільної бібліотеки, а ви спробуйте відгадати назву книги.

(учитель зачитує кілька анотацій, діти відгадують з якої вона книги)

 

2 сторінка.                          Моя улюблена книга

В батька хлопчик дуже гарний

Незвичайний, дерев’яний.

Любить дуже батько сина

Забіяку ...

                                 (Буратіно)

Вчитель. У багатьох відомих людей, вчених, артистів у житті була улюблена книга, яку вони любили понад усе. Недаремно твори улюблених письменників брали бійці на фронт, мандрівники в далекі світи. А от великий вчений К.Ціолковський згадував, що бажання до космічних польотів у нього викликала книга Жюля Верна „З гармати на Місяць”.

- У кожного з вас є книга, яку ви дуже любите, і яку перечитували не один раз. Ваше завдання – розповісти про неї так, щоб і іншим захотілося ї прочитати, тобто скласти усно коротку анотацію на вашу книгу.

(розповіді 3 учнів)

Оцінювання учнів.

 

Фізкультхвилинка

 


У країні казочок

Жив веселий колобок

Разом з ним усі звірята

Вишикувались на зарядку

Похитали головою

Та притупнули ногою,

Руки вгору піднесли

Трішки ними потрясли,

Нахилились вліво, вправо,

Та цього іще замало

Руки вгору, руки вниз,

Та присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знову стали.


 

 

Учитель. Як було б цікаво, коли б з’явилися дерева, на яких замість листя на гіллі б росли книжки. Прийшов би хтось із вас у такий ліс й нарвав собі цілий кошик книг найкращих. Але таких дерев немає. А є у нас бібліотеки. У них зібрані різноманітні книжки.

 

3 сторінка.                        Подружись із бібліотекою

 

Бібліотека – море книг.

Бібліотека – храм науки.

Переступайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

 

- Попрацюємо в парах.

- Відшукайте у словниках, що лежать у вас на парті значення слова „бібліотека”.

(зачитуються усі знайдені варіанти і діти роблять висновок,

що тлумачення слова однакове, незалежно від виду словника)

На проекторі – малюнок бібліотеки.

Бібліотекар. Бібліотеки відомі з сивої давнини. Київський князь Володимир Святославович (жив він 1000 років тому) відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. А за часів князювання Ярослава Мудрого в Києві при Софіївському соборі та Києво-Печерському монастирю (показ малюнків) засновуються перші у Київській Русі бібліотеки.

Цінні книги приковували довжелезними ланцюгами до столів та полиць.

Найдавнішою книгою, що збереглась до наших днів є „Остромирове Євангеліє” створене у Києві на замовлення новгородського посадника Остромира в 1056 – 1057р.р.

Україна має кілька десятків тисяч дитячих і шкільних бібліотек. Наша шкільна бібліотека одна із них. У ній зберігається близько ... Найбільша книга нашої бібліотеки „Історія Русів”. Найменша книга – „Тамільські прислів’я та приказки”.

Учитель: А про бібліотеку у нашому класі розповість класний бібліотекар Хрущ Ольга.

Учень. В одній із книг класної бібліотеки я прочитав, що у середині Х ст. жив персидський вчений візир Сахіб. Він дуже полюбляв читати і склав велику бібліотеку, яка нараховувала 117 тис. книг. Але вчений і воїн Сахіб більшу частину свого життя проводив у сідлі, тож у походи брав і бібліотеку. Вони йшли за алфавітом і караванник – „бібліотекар” легко знаходив потрібну Сахібові книгу.

(малюнок)

Бібліотекар. У нашій бібліотеці для вас складений спеціальний каталог – перелік книг, які тобі буде корисно і цікаво прочитати.

(зображення алфавітного каталогу)

У ньому всі книги подаються за алфавітом прізвищ авторів або назв книги, якщо немає прізвища автора.

Висновок бібліотекаря.

 - Але пам’ятайте, що бібліотека – це не тільки місце, де зберігаються книги і видаються для читання вдома. Це місце, де кожен читач має змогу поговорити про прочитану книгу, звернутися за порадою і допомогою у виборі потрібної літератури.

 

4 сторінка.                         Книги, які ми читаємо

Як краплин у Дніпрі,

Як зірок угорі,

Як листків на гіллі

Стільки книг на Землі.

 

Вчитель. Вам відомий вираз у народі: „Скажи з ким ти дружиш, і я скажу, хто ти”. З таким же правом можна сказати: „Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти”.

- Книги відкривають нам свої таємниці. Одна – дарує нові знання, інша дає поради, третя – втішає, четверта – розвеселяє.

Тому, якщо людина багато читає, вона не тільки багато знає, але й ніби проживає багато цікавих життів. От я й хочу дізнатись, чи вмієте ви орієнтуватись в океані книг.

„Доповни речення”

1) „Книги, за якими я вчуся – це ...” (на екрані малюнок підручника)

2) „Книги, які допомагають знайти вірні відповіді на запитання „як?”, „чому?”, „звідки?”, „коли?” – це ...” (малюнок енциклопедії)

3) „Книга, яка пояснює значення слів – це ...” (малюнок тлумачного словника)

4) „Книга, яка підкаже правило написання будь-якого слова – це ...” (малюнок орфографічного словника)

5) „Книги, які я читаю на дозвіллі – це ...” (малюнок художньої книги)

Висновок учителя:

Всі ці книги потрібні нам. З ними треба дружити.

 

5 сторінка.                          Як поводитися з книгою

Бився Гришка з хлопчаками,

Він розмахував книжками

Дав Мишку пор голові –

Замість книжки стало дві!

 

Бібліотекар. З бібліотечними книжками потрібно поводитися особливо обережно. Адже ці самі книги будуть читати інші діти.

- Давайте за допомогою малюнків пригадаємо, чого боїться книга.

(за малюнками на проекторі діти складають поради)

1) Дощу і снігу. Від цього вона псується.

2) Брудних рук. Беріть книгу тільки чистими руками.

3) Жирних плям від їжі. Не читайте під час їжі.

4) Розсипатися на окремі аркуші. Не кидайте розгорнуту книгу. Виготуйте закладки.

- Які правила поводження з книгою ви ще знаєте?

Висновок: Бережіть книги. Це плоди розуму людського.

VII Підсумок уроку

 Вчитель. Завершує книгу зміст. Пригадаємо вивчене через мозкову атаку.

- Із чого починається книга?

- Що таке анотація?

- Що означає слово „бібліотека”?

- Скільки книг налічує шкільна бібліотека?

- У школі ви учні, а у бібліотеці?

- Чи сподобався вам цей урок?

- Назвіть книги, які все знають.

 

Відгадування кросворду

Вчитель. Закінчити хочеться словами М.Рильського: „Любіть книгу. Вона полегшить вам життя ... Вона навчить вас поважати і людину і самих себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу, до людини”.

 

Бібліотекар. Читайте, і хай не буде у вас жодного дня, протягом якого ви не прочитаєте хоча б однієї сторінки нової книги.

(на згадку бібліотекар дарує дітям пам’ятки читача)

1

 

doc
Додано
30 березня 2018
Переглядів
4329
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку