урок українського читання 3 клас

Про матеріал

Урок на тему: Про вірші і віршування. Добираємо рими

Мета: вчити учнів знаходити і самостійно добирати рими до слів, розвивати літературні, творчі здібності, пам'ять, навички виразного читання, висловлення власної думки щодо прочитаного, асоціативне мислення, виховувати любов до природи та літературного слова

Перегляд файлу

Урок на тему: Про вірші і віршування. Добираємо рими

Мета: вчити учнів знаходити і самостійно добирати рими до слів, розвивати літературні, творчі здібності, пам'ять, навички виразного читання, висловлення власної думки щодо прочитаного, асоціативне мислення, виховувати любов до природи та літературного слова

                  Хід уроку:

Організаційний момент

ІІ. Перевірка готовності до уроку

На запитання мені ви скажіть чи так, чи ні.

  • До уроку всі готові?
  • Олівець в портфелі знову?
  • А щоденник на столі?
  • Ручка й зошити малі?
  • То почнемо розмовляти?
  • Тихо треба працювати?
  • Як сидіти в класі треба?
  •  Руки піднесем до неба?
  • Як же руку слід тримати?
  • Може, будем в ігри грати?

ІІІ. Психологічний настрій дітей

- Підморгніть мені, малята,
Хто не хоче працювати.
- Ой, не час нам жартувати…
Й час не будем марнувати.

А тепер візьміть один одного за руку, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій.

  - Я всміхаюсь сонечку!

  - Здрастуй, дороге!

  - Я всміхаюсь квіточці!

  - Хай  вона росте!

  - Я всміхаюсь дощику!

  - Лийся, мов з відра!

  - Друзям усміхаюсь!

  - Зичу всім добра!

 

Дихальні вправи:

Понюхайте квіточку.

Погасіть свічку.

Понюхайте квіточку.

Подмухайте на кульбабку.

б)Читання чистомовки.

 

Рі-рі-рі — зростайте у              (добрі),
Лі-лі-лі — діточки мої          (малі).
Ші-ші-ші — не тамуйте зла в (душі).
Та-та-та — хай панує         (доброта).

  Перевірка домашнього завдання

Читання вірша, який найбільше сподобався, конкурс малюнків

  • Який настрій у вірша?
  • Яка пора року змальована?
  • Які ознаки осені ви помітили?

 

  • Вправа "Асоціативний кущ"

Золотокоса, чарівниця, красива, барвиста, чепурна, щедра, спіла пора року (Осінь).

Чисте, блакитне, кришталеве, прозоре (небо)

Світить, та не гріє, привітне, грає в піжмурки з хмарами (сонце)

Задумані, позолочені, святково прибрані (дерева)

Схожі на яскравих метеликів, золотий дощ, багряні, золотисті, бронзові…(листочки)

Відцвіли, примерзли, зів'яли... (квіти)

Замовкли, не чути співу, прощаються з рідною землею...(птахи)

Діти, а за якими ознаками ви визначили, що домашні твори- це вірші?

 

Вивчення нового матеріалу

. Мотивація навчальної діяльності

Стук у двері. Заходить Незнайко

- Доброго ранку.

- Добридень. Діти, подивіться хто до нас завітав.

- Так, це я - Незнайко, чи можна до вас на урок?

- Проходь ,звичайно, але що тебе сюди привело?

- Я, як і мій товариш Квітик відкрив у себе поетичний талант,але друзі чомусь ображаються на мене.

Вони кажуть, що я дражнюсь. А насправді я придумую рими до майбутніх творів. Ось послухайте:

Микита- корито, Дениска-редиска, Сашка---

-Стоп,Незнайко, ще трохи і ти мене образиш. Вірш-це ж не тільки співзвучні слова.

Ти потрапив саме туди, куди потрібно, бо сьогодні на уроці ми познайомимося з «секретами віршування». Сідай, будь ласка, Незнайку, і до роботи!

 

- А чи володієте Ви секретами віршування?

- От сьогодні над цим ми і попрацюємо, а заодно і Незнайкові допоможемо.

V. Розкриття «секретів віршування». Робота в групах

- У цих конвертах – назви тих понять, без яких не можна навчитися віршувати. Та  відкрити їх можна тільки тоді, коли ви виконаєте завдання на конвертах. А завдання ці – прості. Потрібно відновити вірші. Разом зі своєю групою попрацюйте, і назвіть правильний варіант вірша.

1. Жовтим листям уквітчався,
Клен у золото убрався,
Всіх до танцю припрошає.
На цимбалах вітер грає,
 
2. Закружляли у таночку,
Он берізки у рядочку
На них впали жовті роси.
Розпустили довгі коси,


. У кораловім намисті,
Йде до танцю веселенька,
І калина чепурненька
В золотому платті – листі.

У конвертах - слова –РИМА, вірш, НАСТРІЙ. Закріплюю на дошці.

- Оце і є секрети віршування. Якщо ми їх опануємо, то, можливо, станемо поетами.

(робота з підручником ) стр.54

Розгадування загадки про риму

- Про що саме ітиме мова, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

У віршах є таємниця:
Кожне слово – ніби птиця,
Що на гілочку сідає.
Хто читає – помічає:
Хвостики у крайніх двох
 Одинакові в обох.
Хто з вас першим озоветься,
Як же явище це зветься?
Що за рима? Поясніть.
Й на прикладах покажіть.    Рима -

Пропоную гру: «Добери риму».

Раз про риму добре знаєте,
Може в гру таку пограєте?
Я слівце якесь підкину,
А у відповідь ви - риму.

 

 

Сонечко – віконечко, діти – квіти, нічка – річка,
гілка — білка, ...
картина — малина, ... 
листочок — місточок, ... 
співають — грають, ...
ліс — приніс, ... 
мак — рак, ...

Гра «Подай сигнал». (Обери пари слів, що римуються).

вода  - біда;

вода - сироп;

робота - болото;

лисичка - сестричка;

зірка - місяць;

коса - роса;

рама - мама;

мама - тато;

кінь -лінь;

кінь – лоша.

деревце – гільце

 

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Встаньте , діти, усміхніться, 
Землі рідній поклоніться. 
І до сонця дотягніться. 
Веретенцем покрутіться. 
Потанцюйте ,пострибайте, 
Рухи дружно повторяйте. 
Раз – присядьте, два – присядьте 
І за парти знову сядьте. 

Робота з підручником

Словникова робота

Імення- ім'я

Пізнать- узнать

Полишають-оставляют

Жонглювати- жонглировать

 

Читання вірша стор. 55

Робота в групах за підручником

 

ХV. Поетичні спроби

У кожної групи – завдання на аркушах різного кольору.

1. Шанувальники поезії (на білих аркушах) підбирають риму

Осінь казку нам дарує,

Навкруги усе … (фарбує.)

Землю листям застеляє,

Пташок у вирій … (проводжає).

2. Поети – початківці (жовті аркуші) вставляють пропущені слова – прикметники у вірші.

Горобинка (яка?)…(червоненька),

Ніби дівчинка (яка?)… (маленка),

У (якому?) .. (у кораловім )намисті,

В (якому?)… (золотому) платті – листі.

3. Поети (на оранжевих аркушах)  складуть другий і четвертий рядочки до вірша.

У багрянім листі,
(В червонім намисті)
Стоїть калинонька,
(Ніби дівчинонька.)

Підсумок уроку.

Мікрофон

_на уроці я дізнався…

-мені сподобалось…

-найважчим для мене було…

Рефлексія

Оцініть свою роботу на уроці

 

docx
Додано
30 березня 2018
Переглядів
3214
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку