Даний конспект уроку дає можливість ознайомити учнів із дивосвітом віршів А. Качана; привернути їхню увагу до мелодійності рим поета, відтворення ним чудового неповторного світу, який щодня відкриває дитина; удосконалювати творчі здібності учнів; розвивати уміння складати розповідь, підбирати текст до малюнка; виховувати екологічну свідомість дитини.
Тема. А. Качан «Обтрусили яблука», «Ластівки», «Дівчинка і море»,
Мета: Ознайомити учнів із дивосвітом віршів А. Качана; привернути їхню увагу до мелодійності рим поета, відтворення ним чудового неповторного світу, який щодня відкриває дитина; удосконалювати творчі здібності учнів; розвивати уміння складати розповідь, підбирати текст до малюнка; виховувати екологічну свідомість дитини.
Обладнання: портрет А. Качана, виставка його книг, презентація.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мовна хвилинка
1. Робота над прислів’ям.
- Прослухайте прислів’я, згадайте кінцівку.
Скільки світа — ... (стільки дива).
- Як ви його розумієте?
2. Читання анаграм.
луняба (яблуня)
мази (зима)
ракса (краса)
ямзел (земля)
3. Відгадайте загадку.
На «я» починається,
На «я» кінчається,
В саду росте,
На ній плоди є. (Яблуня)
— Де росте це дерево?
— Які дари приносить воно нам?
— Про кого ще дбає деревце?
— Саме про це деревце й пише славний український поет Анатолій Качан.
ІІІ. Відомості про поета.
1. Розповідь вчителя.
— Народився Анатолій Качан 16 січня 1942 року в селі Гуріївці, що ле-
жить у пониззі річки Бугу на Миколаївщині. З повноводним Бугом і розлогим степом, що дивував хлопчика літньої пори стриманими барвами польових квітів, видзвонював різноголоссям коників і цикад, пов’язані перш враження дитинства майбутнього поета.
По закінченні школи Анатолій Качан працював радіомонтером, згодом вступив на філологічний факультет Одеського університету, який закінчив у 1965 р. Друкувати свої твори почав у студентські роки. З 1969 року Анатолій Качан виступає з віршем на сторінках республіканської преси як дитячий поет.
IV. Опрацювання статті «Анатолій Качан»
— Де народився поет?
— У якому місті доводилося працювати поету?
— Що відображає поет у своїх віршах?
— Зараз ми маємо з вами нагоду прочитати його вірші й переконатись,
що творчість поета — це краса, це велич.
V. Опрацювання вірша А. Качана «Обтрусили яблука»
1. Виразне читання вірша вчителем.
— Яка пора року описана у вірші?
2. Самостійне читання.
3. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Чому всі задивляються на яблучко?
— І за чим шкодували?
— Хто знає про те, для чого залишили яблуко?
— чим буде втішати зима?
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1) читання колонок слів повільно, а потом — швидко.
У саду
на виду
хмар
яр
благодать
не дістать
обтрусили
залишили
2) читання «ланцюжком».
5. Розвиток зв’язного мовлення.
— Яку історію про яблуко могли б розповісти ви?
6. Читання скоромовки (повільно, нормально й швидко)
Стоять під снігом сосни сонно.
Сидять на соснах снігурі.
Санчата на ставок з розгону
Скотились весело з гори.
VI. Опрацювання вірша А. Качана «Ластівка»
1. Відгадування загадки.
Швидко скрізь цей птах літав,
Безліч мушок поїдав.
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
2. Словникова робота.
Читання колонок слів.
Носяться
щодня
доганя
вишні
вирію
ігрища
минеться
погожі
3. Самостійне читання вірша.
— За ким спостерігали діти?
— чи доводилося вам спостерігати за птахами?
4. Повторне читання вірша вголос.
— Де носилися щодня птахи?
— У кого вони навчилися веселих ігор?
— чому діти вітаються й закликають птахів купатися в синій височині?
— Що крикнуть діти ластівкам?
5. Виразне читання вірша.
VII. Опрацювання вірша А. Качана «Дівчинка і море»
1. Виразне читання вірша вчителем.
— чому дівчинка прийшла до моря?
2. Словникова робота.
Читання колонки слів зверху вниз і навпаки.
Кам’яний
прибій
кудлай
курай
вибачай
зустрічай
небокрай
дібров
стрімголов
туман
капітан
на льоту
золоту
судно
3. Самостійне читання вірша.
4. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Куди вдивлялась дівчинка?
— З ким вона прийшла до моря?
— За що соромила дівчинка собачку?
— Як пояснила дівчинка собачці, чого вони прийшли до моря?
— Прочитайте, що привезе тато-капітан своїй донечці.
— Які картини бачила дівчинка на морі?
5. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1) читання «ланцюжком».
2) Зачитати тільки дієслова.
VIII. Підсумок уроку
1. Бесіда
— Чи сподобалися вам поезії А. Качана?
— Який настрій вони у вас викликали?
2. Оцінювання
3. Домашнє завдання
- Запишіть домашнє завдання с. 58-60.