О.Іваненко « Синичка»
Мета . Ознайомити учнів із творчістю Оксани Іваненко; вчити правильно, свідомо та виразно читати прозові твори, аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати турботливе ставлення до природи,до птахів, бажання їм допомогти взимку.
Обладнання. Портрет О.Іваненко, мультимедійне забезпечення.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
Посідали всі тихенько,
Спинки підтягнули рівненько,
Одне одному всміхнулись,
І до роботи приступили.
-
Самовизначення до діяльності.
-
Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
( Відповіді учнів)
3.Перевірка домашнього завдання.
4. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
-
Послухайте, хто до нас завітав сьогодні на урок ?( спів синички)
-
Передбачення : - Це великий птах чи малий ?
Де живе ?
Гніздо має велике чи маленьке ?
-
Загадка . Прилетіла зимувати в українськиї ліси.
Ти їй крихіток і сала в годівничку віднеси.
Ця пташина невеличка, а зовуть її --------- Слайд 1
-
А ви що знаєте про синичку ? ( відповіді дітей )
-
(Повідомлення вчителя про синичку)
-
Саме про цю чудову пташку ми сьогодні поговоримо,( мета)
А написала цю казку дітям українська письменниця Оксана Іваненко.
-
( біографія письменниці ) Слайд 2
-
Народна мудрість говорить : Де багато синичок- там немає комашок».
-
А які прислів’я про синичок ви знаєте ?
( Краще синиця в руках, ніж журавель у небі. Синиця пищить – зиму вищить )
-
Опишіть її .( Мікрофон.) (ВІДПОВІДІ УЧНІВ )
-
Синичка- невеличка, жовтогруда. Голівка в неї чорна. А оченята ніби вуглики. Пір’ячко трішки сіреньке. Хвостик ніби загострений трикутник. Дзьобик гостренький, маленький. А ніжки тоненькі.
-
Сядьте зручно і пориньте в світ казки. ( Казку читає вчитель)
-
Чи були правильними ваші передбачення ? ( відповіді учнів. Пташка маленька. Живе …, гніздо звите)
Які картини виникли у вашій уяві ?
Фізхвилинка
5. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
-
Назвіть персонажів казки ( Солов’ї, журавлі, граки, яблунька, синичка)
-
Словникова робота . Чепурушка – Слайд 3
-
Казка складається з двох частин . Попрацюємо над першою частиною.
-
Самостійно напівголоса прочитайте казку. Під час читання розмірковуйте. Придивляйтесь, прислухайтесь.
-
Вибіркове читання.
-
Яку пору року зобразив художник ? Доведіть.
-
Чи знала синичка які труднощі чекають її взимку ? Підтвердить свою відповідь словами з тексту .
-
Прочитайте опис зимового лісу. Доведіть, що авторка наділила зиму людськими рисами.
-
Робота за ілюстрацією.
Яких птахів зобразив на малюнку художник ? (Сорока,синичка, ворона,снігурі, омелюхи, граки )
Які птахи прилітають до нас зимувати? (Омелюхи, снігурі)
-
Розшифруйте вислів. Числа поставте в порядку зростання і прочитайте вислів . ( Діти, підгодовуйте птахів узимку !) Слайд 4
-
Отже птахи – друзі людини. Діти дбайливо ставляться до них, особливо у важкий для них зимовий час. Бо пташкам страшний не холод, а голод.
-
Хто цього року вже повісив годівнички ?
-
Чим годуєте ?
-
Хто краще виконає роль персонажів казки? ( читання за особами)
-
Переходимо до другої частини.
-
Чому сонечко сміється ?
-
Яку пісню заспівала синичка ?
( Читаю про весну, показую слайди) Слайд 5
-
Розкажіть, коли прилітає соловей ? Про що він співав у своїх піснях?
Висновок. – Які почуття у вас викликала ця казка ?
-
- Чого вас навчила синичка ?
-
Робота в парах.
-
Вправа « Криголами» Завдання. За початковими літерами охарактеризуйте синичку. Слайд 6
-
Л -ЛАГІДНА А – АКТИВНА Ж- ЖОВТОГРУДА В –ВЕСЕЛА
-
Н- НЕВЕЛИЧКА П- ПРАЦЬОВИТА М-МАЛЕНЬКА
-
А може хтось складе вірш про синичку.
-
Визначте основну думку цієї казки. ( Відповіді учнів )
-
Дом. Завдання Слайд 7
-
Рефлексія. Слайд 8
Підсумуємо нашу роботу. Я почну, а ви продовжить.
-Я сьогодні прочитав (ла) казку ….
- Автор казки є….
Сьогодні я зрозумів (ла), що….
Мені сьогодні на уроці вдалося….