Мета. Ознайомити учнів із множенням трицифрових чисел на двоцифрові .
Закріплювати вміння учнів розв'язувати задачі на знаходження числа за двома
різницями .Розвивати в учнів логічне мислення . Виховувати акуратність ,
дисциплінованість , зосередженість .
Тема. Письмове множення трицифрових чисел на двоцифрові.
Задачі на знаходження числа за двома різницями .(№818-824)
Мета. Ознайомити учнів із множенням трицифрових чисел на двоцифрові .
Закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі на знаходження числа за двома
різницями .Розвивати в учнів логічне мислення . Виховувати акуратність ,
дисциплінованість , зосередженість .
Обладнання. Малюнки, схема подорожі ,картки , короткий запис задачі,
схема виразу , таблиця для усного рахунку .
Тип уроку : комбінований .
Вид уроку : урок – подорож « Математичний ярмарок ».
Хід уроку
I Організаційна частина.
Продзвенів для нас дзвінок ,
Починаймо наш урок !
- Сьогодні до нас завітали гості , привітайтеся до них.
- Сідайте зручно, рівно і налаштуйтеся на працю .
- Сьогодні у нас буде не звичайний урок, а математичний урок-ярмарок .
-Діти, а хто з вас був на ярмарку?
- Яке ж значення слова « ярмарок »? ( Ярмарок - це торг ,
який влаштовується у певному місці для того , щоб продавцям
продати товар , а покупцям – купити .) ( Це базар , на якому щось продається або купується ).
- А хто знає, як називався ярмарок, який колись влаштовувався у нашому
місті ? ( Іллінський ярмарок )
- На нашому математичному ярмарку , нам потрібні будуть не гроші, для того щоб купити товар , а математичні знання –
ваш розум , кмітливість , винахідливість .
II. Повторення вивченого. Актуалізація опорних знань учнів .
1. Перевірка домашнього завдання .
- Щоб потрапити на ярмарок , потрібно пройти через ці ворота. А щоб вони відчинилися, нам потрібно перевірити з якими знаннями ви прийшли сьогодні на урок .
а) Індивідуальне опитування .
Робота по картках .( 2учні – біля дошки ;-Контролерами у них будуть ...
4учні за партами .)
Картка 1 Картка 2 Картка 3
Розв ’язати вирази . Розв ’язати вирази Розв ’язати вирази
156 * 7 + 14 * 9 5 68 * 23 - 107 * 4 680 *3 + 46 *35
( 1092 +1330 = 2422 ) ( 1564 – 428 = 1136 ) (5040 + 1610 )=6650
( Контролери задають питання )
б)Фронтальне опитування
- Перевіримо вирази ( №817 ).
- Назвіть результат 1дії 1-го виразу, 2.. 3... 4... . ( 1) 1459 ( 35657 )
2) 33557
3)2100
4)35657
- Назвіть сусідів результату обчислень цього виразу .
( Сигнальні картки )
- Назвіть порядок дій 2-го виразу. ( 13179 )
- Ск. всього тисяч у результаті обчислення цього виразу ?
- Ск. всього одиниць .......... ?
- Перевіряю роботу на картках .
Висновок. Ми справилися з цим завданням . Відкриваємо ворота .
. Виберіть число яке є відповіддю до задачі (№816) .
12500г 2500г 13500г
- У кого така ж відповідь ? Просигналізуйте сигнальними картками .
. Переведіть число у більші одиниці .
. А зараз попрацюйте в парах . Змініть запитання задачі, щоб вона розв’язувалася двома діями .
– Що пропонує ваша пара ?
(Яка маса 5 гарбузів ?
Яка маса 1/10 цього гарбуза ? )
2. Геометричний матеріал .
- Нас знову чекає якесь завдання .
( Знімаю картку з завданням )
Завдання
Територія ярмарку має форму прямокутника. Ширина – 20м, а довжина у
2 рази довша .1/10 площі займають торгові ряди . Яку площу займають торгові ряди ?
( 20*2=40 м
20*40=800 м2
800:10*1=80 м2
( Пояснює 1учень – оцінюю відповідь )
3.Повідомлення плану уроку.
- Оскільки територія ярмарку дуже велика , щоб нам не заблукати ми
будемо рухатися за маршрутом , на який показують нам стрілочки .
( 1.Усний рахунок .
2.Хвилинка каліграфії.
3.Новий матеріал.
4. Закріплення.
5.Підсумок.)
4. Усний рахунок .
- Підходимо до 1-ої лавки . Подивимось , яке завдання нас тут чекає.
Знайти значення виразів .(Колові вирази .)
60*60 ( 3600 ) 60*60
18*40 (720 ) 3600:200
4800:80 (60 ) 18*40
720:6 ( 120 ) 720:6
3600:200 (18 ) 120*40
120*40 (4800 ) 4800:80
Підсумок . З цим завданням ви справилися добре .
5. Хвилинка каліграфії.
- Що ж чекає нас біля 2-гої лавки ?
- Щоб запам’ятати дату і місце проведення математичного ярмарку, давайте
запишемо число.... Класна робота
- Пограємо у гру «Ніч і день »
. Знайди 1/5 від числа 40 ( 40:5= 8 )
. Одержаний результат збільш у 100 разів . ( 8 * 100 = 800 )
. Знайди половину від одержаного числа . ( 800 : 2 = 400 )
.Збільш його на 12 (400 + 12 = 412 )
- Запишіть каліграфічно число 412 . Зверніть увагу на правильність написання цифр . Сядьте рівно , зошит покладіть правильно .
- Виберіть царівну сьогоднішньої хвилинки каліграфії
Висновок . Молодці ! Гарно попрацювали . Рухаємося далі .
III. Вивчення нового матеріалу .
- Біля наступної лавки нас чекає «Вивчення нового матеріалу ».
1 Оголошення теми уроку .
- Діти ,на сьогоднішньому уроці ми будемо вчитеся виконувати письмове множення трицифрових чисел на двоцифрові .
-Давайте пригадаємо письмовий запис множення на двоцифрове число.(Одиниці записуємо під одиницями , десятки – під десятками .Зверніть увагу – під сотнями вільне місце .
- Попрацюйте в парах і спробуйте пояснити хід обчислення виразу .
- Підніміть руку , хто може пояснити хід обчислення виразу ?
(Множення розпочинаємо з одиниць ....
При множенні на десятки цифри починають записувати під десятками .
в останній дії знаходимо суму знайдених неповних добутків . )
412
*
37
---------
+ 2884 - Як називається число 2884 ?
1236 число 1236 ?
-------------
15244 15244
Підсумок .
3 . Робота з підручником .
- Переходимо до слідуючої лавки .Вона пропонує нам закріпити вивчений матеріал . (Закріплення )
1)№820 1 і 2 - з коментуванням біля дошки .
3 і 4 – самостійно . (Назвіть відповідь виразу. ..... Покажіть сигналами чи згодні ви з такою відповіддю?. Але є деякі учні , у яких інша відповідь .Все-таки правильна відповідь....Вдома зробите роботу над помилками і перерахуєте цей вираз .)
Додатково : 258 (22962)
* 89
____
2322
2064
----------
22962
4. Фізкультхвилинка .
- На ярмарку відбуваються не тільки купівля ,продаж , а й різні цікаві розваги . То ж давайте і ми трішки відпочинемо .
5 .Розв язування задач .
2) №821
- Прочитайте задачу .
- Розкажіть задачу за коротким записом .
( На дошці короткий запис умови задачі . )
Аналіз розв’язання задачі .
- Чи можемо дізнатися яка маса 1 ящика з печивом ? ( Ні , бо не знаємо масу усіх ящиків з печивом .)
- А що сказано про масу усіх ящиків з печивом ? (Вона така сама як і маса усіх ящиків з цукерками .)
- Чи можемо ми дізнатися масу всіх ящиків з цукерками ? ( Так , бо нам відома маса 1 ящика з цукерками і кількість таких ящиків ).
- То про що дізнаємося в 1дії ? ( Яка загальна маса цукерок а отже і печива )
- А що можна знайти у 2 дії ? ( Масу 1 ящика печива )
- Запис розв’язання задачі на дошці і в зошиті .
( Оцінювання відповіді . )
3) №822.
- Прочитайте задачу .
-Скільки машин з капустою відправили 1 дня ?
- Що сказано про 2 день ?
- Що ще відомо про 2 день?
- Яке запитання задачі ?
( Короткий запис умови учнем на дошці )
.
Аналіз розв язання задачі .
- Чи можемо ми дізнатися скільки тон капусти відправили 2 дня ? ( Ні )
- Чому? ( Тому що не знаємо ск. тон капусти на 1 машині )
- А чи можемо дізнатись ? (Ні )
- Чому ? ( Тому що не знаємо на ск . більше машин відправили 2 дня )
- А можемо дізнатись ? ( Так .)
- Як? ( 7-4)
- Складіть план розв язання задачі . (Робота в парах )
- Розв’ яжіть самостійно .
Висновок
IV .Підсумок уроку .
- Ось вже й останнє завдання нашого ярмарку . (Підсумок )
Гра « Інтерв’ю ».
- На ярмарку завжди присутні журналісти , які беруть інтерв’ю у присутніх.
У ролі журналіста сьогодні буду я , тому задам вам декілька запитань.
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що нового ви навчилися сьогодні на уроці ?
-Які завдання викликали у вас особливий інтерес?
- Що було для вас важким?
V. Домашнє завдання .
С. 123 приклади №823 ,задача №824.