«Конспект уроку з літературного читання для 3-го класу на тему "Прислів'я та приказки"»

Про матеріал

Нова українська школа для вчителя початкових класів це - насамперед інтегрований підхід у навчанні. Дитина в ранньому віці сприймає світ цілісно, а не по-предметно.

Вище сказані слова надихнули мене написати такий урок, у якому будуть інтегруватися всі навчальні предмети третього класу в одному уроці цікаво та креативно. Адже уроки початкової школи можна об'єднати навколо прислів'їв та приказок, або загадок та віршів.

Перегляд файлу

Конспект уроку

літературне читання

3 клас

Тема: «Прислів’я та приказки»

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з різновидами усної народної творчості – прислів’ями та приказками, з їхніми особливостями; розвивати творчі здібності учнів; розвивати любов до використання прислів’їв та приказок у власному мовленні.;

формування ключових компетентностей: формувати вміння власного критичного мислення;

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Основні терміни і поняття: прислів’я, приказки.

Обладнання: роздруковані присів’я.

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організаційний момент.

Ось і знову дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає,

Щоб успішно вас знову учить.

Одне одному ви посміхніться,

Гарного настрою на сьогодні бажаю я вам!

 

2.Перевірка домашнього завдання.

 

Девіз уроку (запис на дошці)

Без прислів'я не проживеш, від прислів’я не втечеш.

 

3. Артикуляційні вправи

Вправи над чистомовками

(Швидко прочитати групу слів, пояснити значення незрозумілих слів)

  1. Дуб зуб чуб куб
  2. Лак лук лік лик
  3. Бак бік бик бук
  4. Рак лак мак гак сак
  5. Нора гора кора пора
  6. Град грам грім
  7. Щоки щуки руки ріки
  8. Казка кашка каска качка
  9. Чайка майка гайка байка
  10. Сила пила шила лила

ІІ. Основна частина

1.Вправа «Знайки»

Прочитайте прислів’я (роздруковані на аркушах). Поясніть їх значення.

Прислів’я - квіточка, а приказка - ягідка.

Прислів’ями на базарі не торгують, а всім вони потрібні.

Прислів’я не обійти, не об'їхати.

Перш ніж вживати прислів’я, треба знати, з чим її їдять.

Мова без прислів’я, що суп без солі.

Красна мова з прислів’ям.

Гарна приказка не в брову, а в око.

Це приказка, а казка попереду

Прислів’я ведеться - як хата віником метется.

Прислів’я не докір, а почухається і злодій

Прислів’я не на вітер мовиться

Як можна назвати цю групу прислів’їв? (Прислів’я про прислів’я)

 

2.Повідомлення теми і мети уроку

 На сьогоднішньому уроці йтиметься про прислів’я та приказки. Це неоціненний фольклор будь-якого народу, а відтак і українського. Прислів’я та приказки це ніби певні поради або закони, правила повсякденного життя, у яких щось схвалюється або засуджується. Їх вживають тоді, коли потрібно підкреслити якусь думку дуже коротко і влучно. Адже недарма говорять: «Прислів’я вчить, як на світі жить»

 

3.Робота із літературними термінами

Прислівя та приказки — короткі влучні вислови, які образно та лаконічно передають нащадкам висновки з життєвого досвіду багатьох поколінь предків.

Що спільного та що відмінного між прислів’ям та приказками? (Різкої межі між прислів'ями та приказками не існує, а основна відмінність полягає насамперед у тому, що прислів'я є більш розгорнутими, ніж приказки.)

 

4.Робота в групах

Об’єднання учнів у групи за навчальними предметами:

  • Українська мова
  • Математика
  • Природознавство
  • Музика
  • Трудове навчання
  • Основи здоров’я
  • Фізична культура

Для кожної групи потрібно згадати та записати якнайбільше прислів’їв та приказок, які опрацьовувалися на відповідних предметах навчання. Зачитати та 2-3 на власний вибір пояснити.

(Додаток 1)

 

5.Фізкультхвилинка

 Летіла бджола, коло чола – бум.

Летіла мушка, коло вушка – бум.

Летіла оса, коло носа – бум.

Летів жук, в око – бух! (Усна народна творчість)

 

6.Гра

Намалюй картину (прислів’я)

Учні класу об’єднуються в дві команди, яки мають намалювати малюнок на дошці. Завдання: учасник з кожної команди прибігає до дошки і малює одну деталь із запропонованого варіанту. Наприклад: «Хто спортом займається, той сили набирається» (голова, обличчя, зачіска, майка, шорти, руки, ноги, м’яч, скакалка – кількість елементів відповідно до кількості учасників команди). Виграє та команда, яка намалювала картину швидко і якісно.

 

ІІІ Заключна частина

1.Вправа  «Конструктор»

Відшукайте початок  та відповідний кінець прислів’їв

Прислів’я про працю та навчання

Не вчи орла літати,   що крила пташині

Не вчи ученого їсти   а діло – плоди.

Вік живи –       хліба печеного.

Наука в ліс не веде,    а з лісу виводить.

Знання – дерево,     вік учись.

Науки ні вода не затопить,  міцніють руки

Від науки     ні огонь не спалить.

Знання людині —   а соловейка співати.

 

 (Додаток 2)

 

2.Вправа «Мозковий штурм»

Згадайте прислів’я, якими ви характеризували вивчені казки.

(Або поєднайте казку та прислів’я)

 

 (Додаток 3)

 

3.Вправа «Чарівний конверт»

Робота в парі

У конверті розрізане прислів’я по словах.

Скласти прислів’я із набору слів

 

Підсумок уроку

  • Що сьогодні вивчали?
  • Про що нове дізналися?
  • Що є спільним між прислів’ями та приказками?
  • Що є відмінного між прислів'ями та приказками?
  • Які прислів’я та приказки ви запам’ятали

Домашнє завдання

1.Прочитайте та вивчіть по 3 приказки та прислів’їв з різних тем.

2.Намалювати малюнок до одного прислів’я.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Українська мова

(Прислів’я про мову і мовлення)

Яка голова, така й мова.

Вітер руйнує гори, слово народи піднімає.

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

Птицю пізнати по пір’ю, а людину по мові.

Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш

Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш.

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

Будь господарем своєму слову.

Слово до слова — зложиться мова.

Слово — вітер, письмо — грунт.

Слово може врятувати людину, слово може і вбити

Перш ніж сказати треба добре подумати

 

Математика

Народні мудрі думки з числами легко запам’ятовуються. Вони прикрашають і збагачують мову людини.

 

Без букв і граматики не навчаються і математики.

Одна голова добре, а дві – краще.

За двома зайцями не женися, бо й одного не спіймаєш.

Говорить, наче три дні хліба не їв.

Кінь на чотирьох – і той спотикається.

Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на хвилину пізніше.

Шість дівок - свої вечорниці.

Сім раз одмір, а раз одріж.

Всім по сім, а мені таки вісім.

Болить бік дев’ятий рік, та й досі до болю не звик.

Пошануй худобу раз, а вона тебе десять раз пошанує.

Не май сто рублів, а май сто друзів.

Два століття не жити, а вік – не тужити.

Ні два, ні півтора.

 

Природознавство

Тема. Вода

Вода найде собі дорогу.

Мала вода - великий шум.

Як води боятися, то не купатися.

Вода крапля по краплі і камінь довбає.

Тема. Повітря

Де повітря, там і життя.

Сонце, повітря, вода – найкращі друзі.

Люди ідуть працювати, а він — повітрям торгувати.

Сонце зігріває повітря, друг — душу......

Якщо корови ввечері, йдучи додому, часто вдихають повітря, здіймаючи голову догори, лижуть ноги і з ревінням заходять до хліва — чекай негоди.

Тема. Грунт.

До першого грому земля не розмерзнеться.

Як почав орати, то в сопілку не грати.

Глибше орати — більше хліба мати.

Добре ґрунт угноїш - урожай потроїш.

Тема.Сонце – джерело енергії на Землі.

Після дощу і сонце засяє.

Сонця в мішок не зловиш.
Сонця решетом не вхопиш.

Сонце гріє, сонце сяє — вся природа воскресає.

 

Музика

Музика без язика, а в гурти збирає.

Дудка знає, нащо грає.

На скрипочці грає, бо веселість має.

Скрипка грає — голос має.

Сопілка — вівчареві втіха.

Заграйте мені, цимбали, щоби ніженьки дримбали.

На вулиці скрипка й бас, пусти, мамо, хоч на час.

Мені тепер не солі, коли грають на басолі,

Бас гуде, скрипка грає, Ігнат мовчить, а все знає,

Музика без басів, як гість без грошей.

 

Трудове навчання

Діло майстра величає

Гірко поробити – солодко з’їсти

У вмілого руки не бояться

Бджолка мала, а й та працює

Хто що вміє, то і діє

Губами говори, а руками роби

Без роботи і день роком стає

Праця людину кормить

Робити до сьомої суботи

Зробив роботу – і не маєш турботи

Хто в роботі, той і в турботі.

Очам страшно, а руки зроблять.

Зробив діло — гуляй сміло.

Роботящі руки гори вернуть.

 

Основи здоровя

Без здоров’я немає щастя. 

Бережи одежу знова, а здоров'я змолоду. 

Було б здоров’я, а все інше наживемо. 

Вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив.  

Весела думка - половина здоров'я. 

Веселий сміх - це здоров’я. 

Глянь на вигляд і про здоров'я не питай. 

Доки здоров’я служить, то людина не тужить. 

Здоровому все на здоров'я йде, 

Здоров’я - всьому голова. 

Здоров’я - найдорожчий скарб. 

Здоров’я більше варте, як багатство. 

Здоров’я за гроші не купиш. 

Іржа залізо їсть, а чоловіка - хвороба. 

Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють. 

Часник сім хвороб лікує. 

Праця – здоров’я, лінь - хвороба.

У здоровому тілі - здоровий дух.

Сонце, повітря і вода - найкращі друзі.

Сонечко, повітря і вода - мої найкращі друзі.

Здоровя  не купиш — його розум дарує.

Здоровому все добре.

Хвороб безліч, а здоровя одне.

 

Фізична культура

Здоров’я в порядку — дякуй зарядці.

Як дитина бігає і грається, так і їй здоров`я усміхається

Хто спортом займається, той сили набирається.

Загартовуй своє тіло з користю для справи.

Холоду не бійся, сам по пояс мийся.

Хто любить спорт, той здоровий і бадьорий.

У здоровому тілі здоровий дух.

Хто день починає з зарядки, у того все буде в порядку.

Без уроків фізкультури не зміцнить мускулатура.

Ваше здоров’я в ваших руках.

Додаток 2

Прислів’я про працю та навчання

Не вчи орла літати, а соловейка співати.

Не вчи ученого їсти хліба печеного.

Вік живи –  вік учись.

Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.

Знання – дерево, а діло – плоди.

Науки ні вода не затопить, ні огонь не спалить.

Від науки міцніють руки.

Знання людині — що крила пташині.

 

 

 

Додаток 3

Прислів’я та приказки з казки «Мудра дівчина»

Нема нічого ситнішого за землю-мати.

Прудкіше над усе думка

Миліше на усе- сон

Перед розумом і сила поступається

 

Казка «Лисичка та Журавель»

Не роби іншому того, чого сам не любиш.

Хто згоди хоче, той згоду має.

 

«Казка про рибака та рибку»

За двома зайцями не гонись, бо й одного не піймаєш.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Коваль Оксана Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
11 січня 2018
Переглядів
12198
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку