Конспект уроку з літературного читання для 3 класу на тему "А.Дімаров Для чого людині серце" Урок.

Про матеріал

Конспект уроку з літературного читання для 3 класу.

Перегляд файлу

 

Тема: А. Дімаров «Для чого людині серце» (Слайд 1)

Мета: розширити уявлення учнів про жанр літературної казки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити визначати персонажів твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, узагальнювати, робити посильні висновки; виховувати доброту, чуйність, співчуття до інших.

                                               Хід уроку

 

І. Організація класу  до уроку.

 

Вчитель.            Любі друзі! У наш  клас

 Завітали люди щирі.

 Привітайте в добрий час.

 Гостей посмішкою й миром.

 Ми вам раді добрі люди,

                            І вітаєм щиро вас.

 Та запрошуємо ласкаво

 На урок у 3 клас.

 

                                                                                    

 Девіз уроку:   ( Слайд 2)    Не просто слухати, а чути.

                  Не просто дивитись, а бачити.

                  Не просто відповідати, а міркувати.

                                        Дружно й плідно працювати.

Вчитель.

-Я б дуже хотіла, щоб ви дотримувались цього девізу протягом  всього уроку.

-Проведемо мовно- читацьку розминку. (Слайд 3)

ІІІ. Актуалізація опорних завдань

  • До нас на урок завітав казковий герой  Ведмедик. Він почув від мудрої Сови, що для того, аби стати людиною, потрібно ….А що потрібно, він забув. Тепер просить нас допомогти йому пригадати.

IV.   Повідомлення теми уроку

 

- Тепер, щоб дізнатися тему уроку треба відгадати загадку. (Слайд 4)

 

  Відгадування загадки.

 

 Ця дивна країна

Довкола – чудесна,

І все там чарівне,

Скрізь диво краса.

Подумайте, друзі,

Промовте, будь ласка,

Яка це країна?

Згадали? Це ж… (КАЗКА)

 

-Сьогодні ми з вами будемо подорожувати сторінками  казок.

-А ви любите казки? Проведемо вікторину «З якої це казки?» (Слайд 5)

Любі діти, коли йшла,

По дорозі це знайшла.

Це хатинка невеличка,

Ми у казці....   ( “Рукавичка”)

 

Від цієї булави

Змій позбувся голови.

Прагне хлопчик буть хоч трошки

Схожим на ....  ( “Котигорошка “)

 

Хто до нас прийшов на свято,

Вередливий та пихатий?

Вередлива то коза

Ми у казці ....   ( “ Дереза”)

 

Хто на гусячих крилятах

Прилетів до мами й тата,

Був міцний. Бо їв кулешик.

Це відомий всім ....  ( “ Телесик”)

 

На голову глечик лисиця наділа,

Мерщій до річки поспішила,

Скоріше глечика сварити, у річці жартуна втопити.

І не подумала лисиця.

Що і сама може втопиться.  ( “ Лисиця і глечик”)

 

Сидить півник на печі.

Їсть смачненькі калачі.

Тут лисичка прибігає.

Мерщій півника хапає.

Біжить котик рятувати,

В лисиці півника забрати.  ( “ Котик і півник”)

 

Знайшов півник колосок,

Змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав.  ( “ Колосок”)

  • А хто автор цих казок?
  • Отже, це народні казки. А сьогодні ми познайомимося з літературною казкою.
  • Як ви гадаєте, чому казки називаються літературними?
  • Так, на відміну від народних казок літературні казки мають автора.
  • Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що потрібно для того, щоб стати людиною, про людські почуття. А де вони містяться і в яких одиницях вимірюються, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Все життя воно б’ється,

Бува радіє, бува, сміється,

Інколи плаче, часом сумує,

Світить, як сонце, і всіх дивує.

Здогадалися вже. Що це?.

Це людське гаряче….(серце)

- Ми дізнаємось для чого людині серце, яка різниця між людьми із щирим серцем і безсердечними, на які вчинки здатні такі люди, які риси характеру їм притаманні, будемо аналізувати їх на прикладах із твору.

1.«Мозковий штурм». (Слайд 6)

-А що ви знаєте про серце?

2.«Асоціативний кущ».        життя

 орган почуття

 

 Серце

 радість

 душа

 любов

- А чому ви повязали слово «серце» зі словом життя?

- Так, бо поки бється серце , доти людина живе.

- А от цікаво дізнатись, якби вчені винайшли штучне серце, яке б працювало вічно, тоді люди ніколи б не помирали. Може так би було краще? Як ви думаєте?

-Піднесіть червоний кружечок ті, хто вважає, що краще жити вічно з штучним серцем. А синій кружечок ті, хто вважає, що краще жити з справжнім людським серцем стільки, скільки воно зможе працювати. Можливо, хтось із вас змінить свою думку протягом уроку.

3. Продовж  прислів’я .(Слайд 7)

Гостре словечко                коле сердечко.

У дитини заболить пальчик,     а у матері серце.  

  • Як ви розумієте це присялів`я?

 У доброї людини                велике серце.

 У кого серце вовче,               той їсть кого хоче.  

              Зараз продовжим читання урок,

               Ми зробимо ще один крок.

               В країну чудову, в країну казкову,

               Що нас так чарує й збагачує мову.

               Тож сядьте рівненько, будьте уважні,

               Щоб працювати було вам не важко. (Слайд 8)

  • Сьогодні прочитаємо казку «Для чого людині серце».

Написав цю  казку  український письменник А.Дімаров. Він народився на Полтавщині у 1922 році. Пережив голод, воював в роки Великої Вітчизняної війни. Після війни закінчив педагогічний інститут у Львові, літературний інститут. Був редактором багатьох видань, написав  багато творів. Помер на 92 році життя, у 2014 році

- Діти ,в казці зустрінуться слова, значення яких можливо вам не знайоме.

4)  Словникова робота. (Слайд 9)

Ринутися – швидко рухатися.

У розпачі – стан сильного душевного болю, безвихідність.

Жевріючи – ті, які горять без полум’я, тліють.

 

Дошкулити – не давати спокою, заважати.

 

Вагаючись виявляти нерішучість у чомусь.

 

Крижане зроблене з криги, льоду.

5) Читання казки вчителем.

6. Бесіда за змістом.

  •                Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі?

 

-                  Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?

 

-                  Чому дерев’яні чоловічки не мали ніяких почуттів?

 

-                  Які запитання ставили дівчинці дерев’яні чоловічки?

 

-                  Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?

 

-                  До кого вона порадила звернутися?

 

5. Читання тексту «Ланцюжком», «Естафетою»

V.  Фізкультхвилинка (Слайд 10)

  6.  Вибіркове читання.

  •            Яке серце хотів мати чоловічок?

 

-                  Знайдіть, яким було зле серце?

 

-                  А серце байдужої людини?

 

-                  Чому воно зовсім не зносилося?

 

V. Фізкультхвилинка  для очей

-А яку роль відіграє серце в житті людини?

7. Читання в особах.

-Зачитайте розмову дівчинки і чоловічка.

- У кожної групи  на парті лежать конверти  із завданнями.Виконайте ці завдання.

Завдання (Слайд 11)

І група. СЛОВА ВВІЧЛИВОСТІ.

І група ГАРНІ РИСИ ХАРАКТЕРУ.

ІІІ група  ПЕСТЛИВІ СЛОВА.

- Яка називаються люди, які  говорять слова ввічливості?

- Як називають людей ,які мають такі риси характеру?

- Як ви думаєте ,які серця у людей з такими рисами характеру?

- А які серця ви хочете мати?

VІ. Підсумок урок. (Слайд 12)

  • А як ви думаєте, наскільки велике людське серце? Стисніть ліву долоньку в кулачок – ось таке завбільшки ваше серденько. А тепер давайте послухаємо, як б’ються наші серця.

Діти слухають биття сердець. Учитель читає вірш.

  •     Де моє серце  - там моя душа.

Вона як свічка в Космосі палає

І всім добро робити поспіша,

І все хороше в людях оживає.

Отже, кожне сердечко, коли б’ється , віддає Космосу  частинку своєї  сили, а Космос приймає цю силу і віддає частинку своєї мудрості кожному людському серцю.

  • А можливо хтось із вас змінив и свою думку, щодо штучного серця.

VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 13)

    Домашнє завдання прочитати уривок  казки  ще раз, а в слухачі запросити батьків, братиків, сестричок.  Після читання пригорніться до них, скажіть вкотре, що ви їх дуже любите, нехай  в їх серцях розквітає надія, впевненість,  що з вас виростуть гарні люди.

- І на згадку  про наш урок, я хочу подарувати вам ось ці сердечка.

                                               

Спасибі всім, хто працював: (Слайд 14)

Хто нам у всьому помагав,


Та тим, хто в гості завітав.


 


 

 

1

 

docx
Додано
4 січня 2018
Переглядів
1544
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку