Урок 13
Тема: Зимові фантазії. Динаміка; нота «мі».
СМ: Е. Гріг «У печері гірського короля»; Ж. Колодуб «Троль» (із сюїти «Снігова Королева»).
Мета: 1) формувати ключовіі, мистецькі та міжпредметні компетентності, необхідні для художньо-творчого самовираження; всебічний художньо-естетичний розвиток особистості дитини; закріпити знання про засоби музичної виразності на прикладі динаміки;
2) розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати вокально-хорові, творчі здібності дітей;
3) виховувати слухацьку і виконавську культуру учнів, ціннісне ставлення до класичних творів
Тип уроку: комбінований
Технічні засоби: комп’ютер, музика для слухання, фортепіано
Методичне забезпечення: музика для слухання: Е.Гріг «В печері гірського короля» з симф. сюїти «Пер Гюнт», Ж. Колодуб «Троль» із сюїти «Снігова Королева».
Форми організації пізнавальної діяльності: колективно-індивідуальна робота
Очікуваний результат: прагнення до чистого виконання, уважне сприймання музики, визначення динамічних відтінків у прослуханій музиці
Хід уроку:
І. Організаційний етап
Для музичного твору важливими помічниками є мелодія, ритм, темп, регістр (поясніть визначення термінів).
2. Мотиваційний етап
Музика, як і мова, не може звучати весь час однаково. У реченні завжди є якісь акценти, в музиці – нюанси. Що ж таке динаміка? Прослідкуємо, як може змінюватись динаміка під час звучання твору.
3. Етап засвоєння нових знань
Динаміка – це сила звуку. Дина́міка в музиці — одна зі сторін організації музики, тісно пов'язана з дією різних акустичних компонентів. Динаміка впливає на характер музики, роблячи її виразнішою.
Існує таблиця динамічних позначень (з італійської мови)
*Повне позначення *Скорочене позначення *Вимова *Значення
pianissimo PP п’яніссімо дуже тихо
piano P п’яно тихо
mezzo piano mP меццо-п’яно не дуже тихо
mezzo forte mF меццо-форте не дуже голосно
forte f форте голосно
fortissimo ff фортіссімо дуже голосно
Нотна грамота: «мі» проживає на 1 лінійці нотного стану
Сприймання музики: Е.Гріг «В печері гірського короля»
https://www.youtube.com/watch?v=yD7CWVQj4ec
Розказати про образи музики і про те, що відбувалось з темпом і динамікою.
Яким зобразила музика головного героя?
Хто такі гноми, тролі? П’єса «Троль» Ж.Колодуб також з музичної казки.
Добрий чи злий цей герой? Як про це говорить музика?
https://www.youtube.com/watch?v=khXUkj9wCvY
4. Етап закріплення засвоєних знань
Як і людська мова, музика наповнена безліччю музичних відтінків. Чим більше відтінків, тим музика виразніша. Ці своєрідні фарби додають кольори в звучання.
Гра «Гірська луна» (фраза –учитель – f, 1 ряд –mf, 2 ряд – mp, 3 ряд – р)
5. Етап вокально-хорової роботи
О.Янушкевич «Зимова казка» - розучування
«Святий Миколай завітай до нас» - робота над інтонацією
6. Етап висновків
Динаміка є важливим виражальним засобом, здатним впливати на сприймання музики, викликати у слухачів різноманітні асоціації. Використання динаміки зумовлюється змістом і характером музики, особливостями її структури та стилю. Логіка співвідношення музичних звучань — одна з основних умов художнього виконання.
7. Рефлексія