Урок позакласного читання
«Цікава книга природи»
Мета. Узагальнити знання дітей з теми «Цікава книга
природи», розвивати образну уяву, мовлення учнів.
Викликати інтерес до читання творів різних жанрів.
Сприяти прагненню захищати та оберігати рослинний та
тваринний світ.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик й деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
Усе прийшло на білий світ, щоб жити,
Щоб дарувати радість і красу.
Учися дивувати і любити
Чистеньку, мов перлиночка, росу.
Поглянь на світ – це дивовижна казка!
А квіти –це, мабуть, душа землі.
У кожній з них струмить любов і ласка,
Вони, неначе діточки малі.
Яка земля! Чарівна, пречудова!
Вона нам мати. Ми – її дитя!
Щороку на землі нова обнова,
Бурлить, вирує на землі життя!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1.- Про що цей вірш?
- Що ви уявляли, слухаючи цей вірш?
2. Сьогодні ми продовжимо читати твори про природу, але на уроці
будемо працювати не з Читанкою, а з іншими книгами, адже їх є
так багато!
3. Ознайомлення з книжковою виставкою.
- У кожної книги є свій автор – людина, яка придумала оповідання, вірш,казку. Сьогодні ми не тільки ознайомимось з творами про природу, але й створимо свою книгу, спробуємо стати автором.
Діти отримують заздалегідь підготовлені заготовки – маленьку книжку з чистими сторінками.
4. У кожної книжки є назва. Спробуйте прочитати назву нашої книги.
КАВІЦА ГАНИК ДИПРИРО
Учні розшифровують назву книги і підписують кожний свою.
ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Які слова приходять на думку, коли ви чуєте слово «Природа»?
На першій сторінці своїх книжечок діти записують по 5-6 слів, які у них асоціюються зі словом «Природа» (вправа Гронування).
2. Чи може серед цих слів бути слово « життя»?
До кого відноситься це слово?
Вчитель підводить до думки, що життя є не тільки у людей, а і у тварин, рослин.
3. Що може відчувати той, хто живе? (Радість, тривогу, спокій, біль)
ІV. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Зрубали вербу».
Першу частину читає вчитель
- що може почувати верба? (подив, спокій) ;
- чи могла вона мріяти?
- про що могли бути її мрії?
Другу частину діти читають самостійно.
- що сталось з вербою?
- що відчула верба? Прочитайте ці рядки.
- про що запитували листочки?
- чому вони стривожились?
- що відбулось з навколишньою природою? Прочитайте.
Третю частину учні читають вголос ланцюжком
- які почуття виникли у вас після прочитаного?
- чи можемо ми вже чимось зарадити цьому дереву?
- який заголовок можна дати цьому оповіданню?
Давайте подумки перенесемось на початок цього оповідання і зустрінемо того чоловіка, який йшов рубати дерево. Що б ви йому сказали?
На другій сторінці книжечки діти записують вислів «Не вирубуйте дерева, тому що…»
Давайте розповімо тому чоловікові про дерева, можливо, він після цього не буде їх знищувати.
На третій сторінці учні складають і записують сенкан про
улюблене дерево
Береза (яблуня, клен, каштан, береза, дуб)
Яке? __________ __________ .
Що робить? __________ __________ __________ .
Речення ________________________________ .
Синонім ________________ .
V. Робота з прислів’ями.
Є у дерев вірні друзі. Прочитайте, хто вони?
ХТИПА (птахи)
Птахи – вірні наші друзі і помічники. Здавна вони користуються серед людей повагою і любов’ю. Про них написано багато казок, віршів, пісень. Давайте пригадаємо і запишемо до наших книжечок прислів’я про птахів.
Діти складають зашифровані прислів’я і записують їх на
четверту сторінку своєї книжечки
Ластівка весну на крилах приносить.
Де лелека водиться, там щастя родиться.
В кожного солов’я пісня своя.
Сорока на хвості новини приносить.
Краще синиці на гілці, ніж у золотій клітці.
Діти читають складені прислів’я і підбирають відповідний малюнок птаха.
Яких із цих птахів ми зараз не зможемо побачити?
Де вони зараз?
Чому вони відлетіли у теплі краї?
Так, красне літечко пішло від нас, дуже скоро закінчиться й осінь, наступить зима. Давайте прочитаємо оповідання про дівчинку Ларису, яка захотіла залишити собі згадку про літо.
VІ. Робота з оповіданням В. Сухомлинського «Шматочок літа»
Клас поділяється на 5 груп. Кожна група отримує частинку тексту і ознайомлюється з нею. Далі по порядку один учень з кожної групи розповідає свою частинку, щоб утворився текст.
Перевірка розуміння прочитаного. Гра «Так чи ні?»
- Лариса пішла в сад на світанку.
- Вона пішла прощатись з літом.
- У саду було шумно.
- Під деревами лежало сухе листя.
- Лариса побачила яблуко на гілці.
- Дівчинка зраділа знахідці.
- Ларисі, здалось, що загула оса.
- Дівчинка занесла яблуко до хати.
- Яблуко лежало на поличці.
- Хто бачив яблуко - усміхався.
Осінь скоро попрощається з нами і тому вирішила вам залишити згадку про себе. Зазирніть на першу сторінку щоденника і знайдете подарунок від осені.
Діти знаходять у щоденниках осінній листочок.
Давайте ж подякуємо любій осені за те, чим вона нам найбільше запам’яталась.
На п’ятій сторінці книжечки учні записують подяку
Дякую тобі, осінь, за…
VІІ.Підсумок уроку
Діти продовжують речення
Сьогодні на уроці ми читали про…
Мене засмутило…
Мені сподобалось…
Я вирішив, що…
Я зрозуміла, що…
VІІІ. Домашнє завдання
Закінчити роботу над книжкою ( підібрати і записати вірші, скоромовки, загадки про природу, намалювати ілюстрації.)