Це незвичайний урок. Це урок – екскурсія у Францію. Ми на уроці помандруємо заочно у Францію, ознайомимося з новою технікою «пуантилізмом» і із художніми прийомами в живописі «пуантилізму», з різними художніми матеріалами, з колірними таємницями, Під час практичної роботи ми будемо слухати чарівну, мелодійну музику французських композиторів.
Урок №
Тема: Настрій у пейзажі «Осінній пейзаж в техніці пуанталізму»
Мета: ознайомити із художніми прийомами в живописі «пуантилізмом», формування навичок роботи з різними художніми матеріалами, виконання вправ на розвиток руки, зорово-рухової координації, виховувати старанність та акуратність в роботі; розвивати уяву, фантазію та образне мислення.
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: живопис.
Обладнання:
Для вчителя – відео-ряд «Пуантилізм», репродукції творів образотворчого мистецтва ( П. Синьяк «Порт в Сен-Тропе», «Ейфелева вежа», Ж. Сера «Похмура погода»,К. Моне «Враження, схід сонця»; В. Ван Гог «Рибацькі човни», «Зоряна ніч», Ж. Брак «Пейзаж в Естакі», А. Дерен «Порт у Колліур», М. де Вламінк «Ресторан у Буживалі».), аудіо запис твору М. Римського-Корсакова «Океан – море синє»;
Для учнів – альбом, гуашеві фарби, палітра, склянка з водою, ватні палички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми проведемо урок – екскурсію у Францію. Ми побуваємо заочно у Франції, продовжуємо знайомитися з колірними таємницями, познайомимося з новою технікою «пуантолізм» і будемо виконувати пейзаж в цій техніці.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Заочна екскурсія у Францію.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда «що таке «Пуантилізм» (слайди)
- Пуантиліз – це цікавий і незвичайний напрям в живописі ( в перекладі з франц. мови – писати крапками).
- Походить від слова «пуанти» - пуанти (взуття) балерини, які залишають на підлозі крапки.
- Ще в кінці 19-го ст. художники стали накладати на полотно чисті фарби різного кольору роздільними мазками у вигляді точок, квадратів, плям. З деякої відстані мазки змішуються і виходить кольорове зображення. Пуантилістична техніка допомогла створити яскраві, контрастні за колоритом пейзажі. Винайшли пуантилізм французькі живописці Жорж Сера та Поль Синьяк.
Головна особливість пуантилізму в нанесенні мазків. Мазки повинні бути невеликими, простіше сказати малесенькими, будь-якої форми, хоч квадратні - відбиток від плоскої кисті плазом, хоч витягнутими паличками - відбиток від плоскої кисті торцем, хоч круглі - відбиток круглого пензля.
- Грає роль не тільки форма і розмір мазка, а й відстань між ними.
Подивіться, які красиві картини виконані в цьому жанрі.(Перегляд презентації)
За словами швейцарського письменника та філософа Анрі Амьєля, «кожен пейзаж є стан душі». Цей вислів сьогодні стане для нас провідним гаслом.
Під час роботи над пейзажем художник відтворює своє ставлення до природи, передає своє враження, думки та настрій - вкладає свою душу. Такі пейзажі називають пейзажі – настрої.
2. Фізкультхвилинка:
3. Пояснення учням поетапності малювання.
- Оберіть мотив своєї роботи.
- Простим олівцем визначте лінію горизонту, окресліть основні елементи пейзажу.
- Виконавши малюнок олівцем, почніть роботу фарбами в техніці пуантолізма.
VI. Практична робота
Інструктаж з техніки безпеки
Фарбами користуватися обережно, акуратно;
Не крутитися, щоб не заважати іншим;
Не передавати робочі інструменти;
Робоче місце повинно бути чистим.
Організаційна хвилинка
Повернулись до вікна
Посміхнулись до дружка
Ми не дивимось на ліво,
А малюємо красиво.
Для емоційного настрою малювати будемо під чарівну музику та пісні відомих французьких співаків (Марий Матьє, Патрисия Касс, Лара Фабрини, )
Самостійна робота учнів за творчим завданням.
Учитель надає індивідуальну допомогу учням.
VII. Підсумок уроку.
Перегляд та оцінювання робіт.
Демонстація дитячих малюнків.
Прибирання робочого місця.