Мета: поглибити знання учнів про головні члени речення; навчити визначати головні члени у реченні, розрізняти види присудків; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати наполегливість у навчанні.
Конспект уроку з української мови, 5 клас
«Головні члени речення: підмет і присудок. Тире між підметом і присудком, вираженими іменником у називному відмінку».
Автор: Демченко Наталія Федорівна,
вчитель української мови та літератури
Запорізької гімназії № 50, спец. вищої
категорії, вчитель-методист
Тема Головні члени речення: підмет і присудок. Тире між підметом і присудком, вираженими іменником у називному відмінку
Мета: поглибити знання учнів про головні члени речення; навчити визначати головні члени у реченні, розрізняти види присудків; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати наполегливість у навчанні.
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Знов осінь я зустріла, йдучи по дорозі.
Запитала вона в мене, що нового в класі?
Чи здорові дітлахи – хлопчики й дівчатка?
Чи вивчають добре всі правила граматики?
Я сказала осені, що все у вас гаразд,
Що ви розумні діти і дуже дружний клас.
І осінь була рада таким моїм словам.
Звеліла передати вам найкращі побажання
Успіхів, наснаги, терпіння і уважності.
Хай буде все у вас гаразд і минуть неприємності!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Запитання:
- Який існує порядок слів у реченні? Наведіть приклади із домашнього завдання.
- Що таке «відоме» і «нове» в реченні?
ІII. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Робота біля дошки.
Завдання: визначити в поданих реченнях головні члени.
Веселе сонечко заховалось у хмарах осінніх. Виблискує проти сонця озеро. Шумить ліс і сперечається з дужим вітром.
2. Бесіда на повторення (рефлексія).
— Що таке підмет?
— Якими частинами мови він може бути виражений?
— Що таке присудок?
— Якою частиною мови він виражається?
3. Слово вчителя.
- Є три види присудків: простий дієслівний, складений дієслівний, складений іменний. Давайте зараз визначимо граматичну основу і види присудків у реченнях, записаних на дошці.
4. Робота за підручником.
§8, ст. 33
Вправа 67 (письмово).
5. Творча робота.
Завдання: придумати речення з простим дієслівним, складеним дієслівним і складеним іменним присудками.
Фізкультхвилинка
6. Лінгвістична казка.
Посварились якось Підмет із Присудком.
— Ти одягаєш часто мою маску,— сказав Підмет,— а мені це не подобається.
Присудок образився:
— Звідки ти взяв? Коли це буває?
— Коли і ти іменник, і я іменник. Спробуй розібратися, хто є хто. А я не хочу бути тобою.
— Нащо мені твоя маска іменника? Я й сам іменник.
Довго б сварилися Підмет із Присудком, та раптом з’явився розділовий знак на ім’я Тире.
— Я помирю вас,— сказав він,— стану між вами, і ніхто вже вас не сплутає.
З того часу і стоїть пан Тире між підметом-іменником і присудком-іменником, якщо між ними немає зв’язки. А між підметом-іменником і присудком-прикметником не хоче стояти, бо вони й так не сваряться.
Завдання до казки:
Аби помирити Підмет із Присудком, поставте, де потрібно, тире на місці пропущеної зв’язки.
Розум скарб людини.
Вчення світ, а невчення тьма.
Дім без книги день без сонця.
Корінь праці гіркий, але овоч солодкий.
(Народна творчість.)
7. Робота за підручником.
Вправа 68 (письмово).
Завдання: поставити розділові знаки, підкреслити граматичну основу.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Узагальнююча бесіда.
— Якою частиною мови виражається підмет?
— Якою частиною мови може виражатися присудок?
— Назвіть види присудків.
— В якому випадку між підметом і присудком ставиться тире?
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Про що я дізнався на уроці?
- Що для мене було цікавим?
- Про що хотілося ще дізнатися?
Слово вчителя.
- За вашу сумлінну роботу на уроці осінь веліла віддячити своїми дарунками (пригощаю дітей яблуками та горіхами).
VІ. Домашнє завдання
Підручник, § 8, вправа 70 (письмово).