5 клас
Тема: Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв’язками. Кома між частинами складного речення.
Мета: поглибити поняття про складне речення; формувати в учнів уміння визначати граматичні основи в складних реченнях, правильно інтонувати складні речення, вживати розділові знаки між простими реченнями у складному, обґрунтувати вживання розділових знаків; виховувати любов до рідного слова; формувати вміння аналізувати сприйняте; розвивати мислення, мовлення, пам’ять
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
I. Налаштування
Звучить антична музика - «Сертаки».
Слово вчителя.
Дуже, дуже давно, ще в часи древньої Греції і Риму античні письменники використовували у мовленні і на письмі складні речення. Їх знаходимо у творах: міфах, легендах, сказаннях. Автори таким чином тримали читача чи глядача в постійній напрузі: щоб головної думки не згубити і додаткову потрібну інформацію нести. Використовували складні речення й оратори, щоб прикрасити свій виступ, зацікавити слухачів, схилити їх на свій бік.
Простолюдини в часи античності говорили короткими реченнями.
II. Актуалізація опорних знань.
(Мапи світу, знаходимо Балканський півострів та Грецію, Апеннінський півострів, місто Рим) Словниковий диктант з коментуванням
Середземне море, Рим, Еллада, Греція, острів Крит, Балканський півострів, гора Олімп, Середземномор’я, , Апеннінський півострів, Егейське море, місто Феодосія, статуя Зевса.
Слово вчителя . - Минали віки, століття і прості речення не втрачали своєї значимості. Їх стали об’єднувати у складні речення. У наш час складні речення знаходимо в художній літературі, в науковій літературі, в публіцистичних стилях їх менше. У сучасній поезії їх майже немає. Учні повинні вміти писати твори, викладати свою думку у формі складних речень. Слайд№1
- Ось тема уроку, запишіть її. Колективне опрацювання матеріалу.
- Прочитайте. Знайдіть прості речення, визначте чому коми є у складних.
III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Завдання №1
З двох речень створіть одне.
Слайд№4
Завдання на інших слайдах – усно. Слайд№7
Слайд№8
IV. Підсумки.
V. Домашня робота.
Виписати з будь-якого тексту 2 речення простих та 2 складних ( бажано з підручника історії ).