Урок №12.
Тема: контрольна робота №6 за темою «Прислівник» (тестові завдання).
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень семикласників з теми «Прислівник»; перевірити знання й уміння, необхідні для правильного використання прислівників у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, групувати; з'ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією.
Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.
Тип контролю: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань.
Проведення інструктажу щодо виконання завдань тестового характеру.
ІV. Виконання тестових завдань за варіантами
І варіант
1. Прислівник — це:
а) незмінна самостійна частина мови;
б) незмінювана форма дієслова;
в) службова частина мови;
г) особлива частина мови.
2. Знайдіть рядок, у якому всі слова — прислівники,
а) Вічно, темно, жовто, біжучи;
б) голосно, ліворуч, день у день, безумовно;
в) один, вільно, зранку, дивно;
г) по-іншому, коротко, викрикуючи, сумно.
3. Визначте спосіб творення прислівників по-українському, засвітла, зверху.
а) Префіксальний;
б) суфіксальний;
в) префіксально-суфіксальний;
г) безафіксний.
4. У якому рядку записані прислівники, від яких неможна утворити ступені порівняння?
а) Гарно, багато, далеко, рішуче;
б) наспіх, тут, зопалу, навмисне, спросоння;
в) дороге», голосно, вузько, дбайливо;
г) глибоко, рано, швидко, лукаво.
5. Виділіть рядок, у складі якого - словосполучення з прислівниками зі значеннями часу дії.
а) Панує довго-довго, записувала щоліта, весело співати;
б) прийшов увечері, побачив уперше, співати втрьох;
в) складали з давніх-давен, зібрати взимку, завжди сміється;
г) падати донизу, колись прийде, говорив спросоння.
6. Знайдіть рядок, у якому всі прислівники пишуться через дефіс.
а) Без/угаву, по/двоє, в/міру, по/братському;
б) хоч/не/хоч, на/гора, як/от, по/моєму;
в) за/довго, поза/вчора, без/вісти, в/друге;
в) ні/куди, з/дня/на/день, до/побачення, ось/ось.
7.У якому рядку всі прислівники пишуться з -нн-1
а) Бажан__о, впевнен__о, шален _ о, віддалей__о;
б) відмін__о, священ__о, старая__о, щоден__о;
в) гуман__о, активи__о, безупин__о, сон__о;
г) незбагнен__о, ден__о, зелен__о, туман о.
8. У якому рядку всі прислівники пишуться окремо?
а) Де/таки, так/от, зроду/віку, десь/то, казна/як;
б) по/доброму, врешті/решт, з/давніх/давен;
в) з/року/в/рік, на/щастя, рік/у/рік, без/кінця;
г) як/раз, по/нашому, в/цілому, по/перше.
9. У якому рядку записані прислівники, що в реченні виступають присудками?
а) Навстіж, холодно, прекрасно, там, сюди;
б) соромно, сухо, темно, легко, спросоння;
в) можна, варто, слід, треба, потрібно;
г) зразу, важче, праворуч, подекуди, ніяк.
10. Виділіть рядок, у якому всі прислівники утворені поєднанням частки з прислівником.
а) Аніде, абикуди, казна-як, хтозна-куди, десь;
б) допізна, змолоду, вдруге, внічию, по-третє;
в) голіруч, мимохіть, насамперед, навшпиньки;
г) по-батьківськи, щонайдорожче, ніскільки, дарма що.
11. Знайдіть рядок, у якому не з прислівниками пишеться окремо.
а) (Не)винно, (не)дорого, (не)швидко, (не)високо;
б) (не)далеко, а близько, (не)дорого, а дешево,, (невесело, а сумно, (не)тихо, а голосно;
в) (не)вдало, (не)дуже вдало, (не)ймовірно, (несподівано;
г) (не)востаннє, (не)вороже, (не)якісно, (не)по-новому.
12. У якому рядку всі прислівники з кінцевою і ?
а) Восен __, по-польськ__, иавпомацк__, навкруг__;
б) надвор___, у віч......_, доодинц , відтод ;
в) по-сусідськ__., до вподоб__, вночі , зсередин____;
г) навік__, трИч , почаЬт , по-французьк__,
ІІ варіант
1. Незмінна самостійна частина мови, що передає ознаку дії, ознаку предмета або ознаку іншої ознаки, називається:
а) прикметником; в) дієприслівником;
б) дієприкметником; г) прислівником.
2. У якомурядку - запитання, на які відповідають прислівники?
а) Який? Чий? Котрий?
б) Що робити? Що зробити?
в) Як? Де? Коли? Куди? Звідки?
г) Ще роблячи? Що зробивши?
3.Визначте, у якому рядку всі слова — прислівники.
а) Потрібно, довго, зроблено, намололи;
б) віч-на-віч, коротко, радісно, передчасно;
в) краще, сонячно, сонечко, перерва;
г) врешті-решт, передати, сидячи, прекрасно.
4. Виділіть рядок, у якому всі слова - прислівники, вжиті в простій формі вищого ступеня порівняння.
а) Краще, вище, радісніше, добріше;
б) гарно, високо, радісно, добре;
в) ніжно, щоякнайкраще, абияк, переможно;
г) по-королівськи, сильно, веселісінько, поважно.
5. Виділіть рядок, у якому всі слова — прислівники, вжиті в складеній формі вищого ступеня порівняння.
а) Тепліше, яскравіше, вимогливіше, наполегливіше;
б) значно тепліше, куди яскравіше, ще вимогливіше, трохи наполегливіше;
в) якнайтепліше, найяскравіше, щоякнайвимогливі-ше, щонайкраще;
г) тепло, яскраво, вимогливо, наполегливо.
6. У якому рядку всі прислівники вжиті в простій формі найвищого ступеня порівняння прислівників?
а) Радісно, весело, легко, коротко;
б) радісніше, веселіше, легше, коротше;
в) ще радісніше, куди веселіше, значно легше, набагато коротше;
г) найрадісніше, якнайвеселіше, щоякнайлегше, най-коротше.
7. Виділіть словосполучення з прислівником.
а) Запитайте у двох сестер;
б) вийти удвох зі школи;
в) гостювали у двох тіток;
г) побували у двох країнах.
8. У якому рядку всі слова — прислівники мети дії?
а) Навмисно, наперекір, на зло, напоказ;
б) восени, вниз, праворуч, здавна;
в) зопалу, зосліпу, спересердя, згарячу;
г) урочисто, добре, надзвичайно, вщерть.
9. У якому рядку всі слова — непохідні прислівники?
а) Прямо, рясно, цікаво, чемно;
б) вручну, напевне, напоготові, довіку;
в) тут, куди, тепер, завжди, там;
г) потім, всупереч, втрете, абикуди.
10. Уякому з поданих речень вжито прислівник причини дії?
а) Море - надзвичайно чорного кольору, далеко краще тут, ніж у Криму (М, Коцюбинський).
б) Поневолі з самотині, не виходячи, сиджу (П. Грабов-ський).
в) Книжку не можна читати похапцем, абияк (II. Перебийте),
г) Високо вгорі пролітає ескадрилья літаків (Ю. Янов-ський).
11. Яким членом речення виступає прислівник у реченні: У хаті надовго запала мовчанка (М. Стельмах)?
а) Підметом;
б) присудком;
в) обставиною;
г) додатком.
12. Якою морфемою в прислівниках є частина слова-ому?
а) Суфіксом;
б) закінченням;
в) префіксом;
г) постфіксом.
V. Організаційний збір зошитів для тематичних контрольних робіт
VІ. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час виконання тестових завдань
VІІ. Пояснення домашнього завдання
2-й і 3-й рівень. Скласти діалог, використовуючи прислівники.
1