Конспект уроку: «Золота Україна»
Тема: «Золота Україна»
Мета: удосконалювати навички виразного читання, збагачувати лексичний запас учнів;розвивати мовленнєву компетентність учнів; учити порівнювати художні твори; розвивати уяву, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: букет осіннього листя, ілюстрації із зображенням осені.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Українська мова – давня й молода.
Світить рідне слово, як жива вода.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Хто там тихо ходить гаєм,
Всі дерева роздягає;
Дощем часто моросить,
Зранку може й морозить.
Сонечком вже нас не гріє,
А холодним вітром віє?
Цим нагадує вона,
Що за нею йде зима.
Склади слово із літер, не відводячи погляду від крапки:
НІСОЬ ЖЬНЕТВО ТОПАДЛИС ЬНЕСЕРЕВ
Тепло вам дарував.
Відкрив я школу вам!
Гостинці припасав.
Кавуни і помідори, спілих яблук,
Груш і слив , цілі гори натрусив.
Я звуся Вереснем,
Бо квітую вересом.
Ваші прадіди бувало
Мене й «Сивнем» називали.
Бо кругом все жовтим стало,
Маю пензель чарівний,
Маю пензель золотий.
Розфарбую все навкруг –
Золотіє ліс та луг!
Всіх у хату заганяю,
Птахів в дорогу відправляю,
Зриваю листя із дерев,
З зимою вас вітаю.
Листопадом мене називають,
Бо листочки з дерев опадають.
Всі дерева стоять уже голі –
Нашумілись до літа доволі.
Черв’ячки і комашки поснули,
Жабенята сховались у мулі.
Темні хмари по небу повзуть
І осінні дощі нам везуть.
4.Мотивація навчальної діяльності:
Золотокоса осінь володаркою стала,
Укрила рідну землю багряним покривалом.
Синочок її менший – це вересень вродливий.
Зробив жовтеньку фарбу і на дерева вилив,
А син середній – жовтень і добрий, і сміливий.
Він золотом мережив – красу не змили зливи,
Син листопад – найстарший, чудовий і кмітливий,
Зібрав опале листя і виплів гарний килим.
Зробили всю роботу, пора відпочивати.
Сімя разом зібралась, щоб зиму зустрічати.
Скільки поетів, композиторів, художників майстерно описували чи словом, чи музикою, чи мовою фарб красу осені! Нікого не залишає вона байдужим. Найкращі почуття прокидаються у нас, коли ми мандруємо лісом чи парком.
Зараз звучить твір великого композитора Петра Ілліча Чайковського « Жовтень» із циклу « Пори року»
( Звучить композиція П.Чайковського « Осінь» ( Пори року)). Заплющіть очі, уявіть, що ви йдете тихим зажуреним парком, а над вами лагідне небо і не дуже щедре та яскраве сонечко. Частину цієї краси я принесла вам у букеті. ( Показую букет з осіннього листя).
Пригадайте, як шурхотить листя під ногами.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні ми ознайомимося з віршами про осінь в Україні.
ІV. Конкурс на кращого читця вірша.
ЗОЛОТА ОСІНЬ
В парках і садочках,
На доріжки й трави,
Падають листочки
Буро-золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим кольористий,
Віти напівголі
Й небо синє-чисте.
Метушні немає,
Тиша й прохолода –
Осінь золотая
Тихо-ніжно ходить.
К. Перелісна
ОСІНЬ, НАША ОСІНЬ
Осінь наша, осінь —
Золота година,
Неба ясна просинь,
Пісня журавлина,
Бабиного літа
Довгі, білі коси...
І дорослі й діти
Люблять тебе, осінь.
Та не тільки славна
За свою ти вроду —
Урожай іздавна
Ти несеш народу:
Щедра і дорідна,
Пахнеш ти медами,
Славиш край наш рідний
Зерном і плодами!
М. Познанська
Фізкультхвилинка.
ОСІНЬ
Висне небо синє,
Синє, та не те;
Світе, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси;
Ніде приліпитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить;
Листя пожовтіле
З дерева летить.
Хоч би де замріла
Квіточка одна;
Тільки й червоніє,
Що горобина.
Здалека під небом,
В вирій летучі,
Голосно курличуть
Журавлів ключі.
Я. Щоголів
V. Підсумок уроку.
-Всі вірші були чудові, давайте всі друг другу поплескаємо у долоні.