У даному матеріалі містяться розробки уроків для учителів початкових класів з літературного читання, математики, української мови та навчання грамоти. Уроки сплановані з використанням інтерактивних технологій . Встануть у нагоді молодим спеціалістам.
Урок-мандрівка «В палаці чарівних казок»
4 клас
Тема. Всеволод Нестайко. В Палаці Чарівних Казок.
Мета. Розширювати знання учнів про літературні чарівні
Казки і їх авторів. Розвивати вміння знаходити в структурі тексту описи, швидко орієнтуватися в тексті.
Викликати бажання стати активними читачами.
Об ладнання: будиночки, ілюстрації казок, казкові герої.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Встаньте, поверніться
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою і миром.
Ми вам раді , люди добрі,
І вітаємо щиро вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас!
2.Підготовка до вивчення нового матеріалу.
-Сьогодні ми з вами помандруємо в чарівне місто. Ми з вами нерозлучні в дитинстві, але й дорослими не забуваємо про нього. Бо мудрість, добро, краса його-невичерпні. Отже, ми мандруємо до казкового міста. Це
дуже велике місто. Зупиняючись на його вулицях,
відкриватимемо щось нове і цікаве.
В казкове місто вирушаємо разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати
Із собою не візьмем.
У мандрівці на нас чекають цікаві зустрічі, пригоди. Щоб подолати усі перешкоди вам треба буде пригадати те, що ви знаєте, вмієте. Перше випробування -«Слухняний ротик». Згадайте, які скоромовки ми вивчили?(Учні розказують скоромовки).
-На нашому шляху виросла яблунька. На яблуньці якийсь конверт.
-Прочитайте,що там написано?(Один учень бере конверт,читає: «Дітоньки,допоможіть,у кошик яблука зберіть.А щоб далі крокувати загадки мусите відгадати.»)
(Школярі підходять до яблуньки,зривають яблука.На зворотні стороні написані загадки.Зачитують вголос,учні відгадують.)
-Молодці.Всі загадки відгадали.А це свідчить,що ви знаєте казки.
-Дуже звичне для нас слово»казка»,а який великий зміст ховається за цим словом!
-Казки почали складати ще в глибоку давнину і передавали в усній формі із століття в століття,з покоління в покоління.Над казкою працювали сотні тисяч людей.
-Як називаються такі казки?(Народні)
(Відкриваю ілюстрацію до народних казок)
-Перша вулиця,якою ми пройдемо,це вулиця Народна.
-Назвіть казки,які впізнали на малюнках.
-Казки ,як правило,розповідаються,а не читаються.Ці традиції збереглися з давніх часів,коли люди не знали писемності.Одні розповідапи,а інші,такі як І.Франко,Г.К.Андерсен,брати Грімм,Шарль Перро записували і ми з вами отримали авторські літературні казки.
-Але ці будиночки порожні.Їх жителі залишили записки,в яких вказують,де вони.
(Діти по черзі беруть записку з хати і читають вголос,а інші відгадують,герої з якої казки там живуть,хто автор.)
-А зараз ми пройдемося найзапутанішою вулицею міста,і дізнаєтесь,де ми побуваємо
В \ Ц І \ В Н \ З О
П \ А \ Ч \ І \ И \ А \ К
А Л \ А Р \ Х К \
-А допоможе нам у цьому твір відомого українського письменника В.Нестайка і його герой-хлопчик Веснянка.
В.Нестайко народився у 1930 р. в м. Бердичеві Житомирської області.Він належить до покоління,чиє дитинство обірвала війна.
3.Опрацювання тексту В.Нестайка « В Палаці Чарівних Казок».
1)Словникова робота.
-Щоб потрапити в Палац Казок,треба піднятися по сходах- « словах»
Височів грати корито
Зубчасті кімнати гамірно
Чарівниці спортивними химерний
Страховиська двадцятипудові гаптували
-Які слова було найважче прочитати?
-Які «сходинки» слів малозрозумілі?
(пояснюю слова 3 стовпчика)
2)Читання твору вголос «ланцюжком»
(початок-вчителька,дальше-учні)
-Хто жив у Палаці Казок?
3)Вибіркове читання.Відтворення змісту прочитаного.
-Прочитайте мовчки опис Палацу Чарівних Казок.
Фігури,яких казкових героїв його прикрашали?
-Чому ці фігури були зовсім не страшні?
-Який був палац всередині?Прочитайте.
-Чим займались добрі феї і чарівниці?
-Яких казкових героїв Веснянка побачив у середині Палацу Чарівних Казок?
-Кого побачив Веснянка в саду?
-Як себе почували у Палаці принцеси і принци,королі та королеви?
-Пригадайте і назвіть твори,в яких вони «живуть».
Які з героїв вам зовсім незнайомі?
-Що здивувало Веснянка у Дитячій кімнаті?
-Які предмети викладаються у школі?
-Чому дехто з героїв зникав?Прочитайте.
-Чому в Палаці не було злих чаклунів,чортів,відьом?Прочитайте.
-Як їх доставляли у казки?
5)Фізкультхвилинка.
-Що ж прийшла пора нам трошки відпочити,але хочу я вам щось розказати.
-Гляньте,любі діти, до нас завітали гості з дитячої кімнати Палацу Чарівних Казок.
-А чим вони нас порадують?
Серед сивих,мов закручених борів.
Я Миколая на галявині зустрів.
Синім сріблом гаптував він гілочки,
Срібним зайчикам мережив кожушки.
-А про якого це Миколая говорять зайчики?
-Ану попросим,щоб він до нас прийшов.
(учні співають пісню)
6)Поділ тексту на частини.Складання плану.
7).Переказування частин твору.
-Перекажіть ту частину,яка вам найбільше сподобалася.
8).Мовно-логічне завдання.
Гра «Хто швидше?» Робота в парах.
-Знайдіть і допишіть речення.Яка пара швидше?
Веснянка здивувався-невже казкові герої …
Тут було гамірно і весело,як …
Підсумок уроку.
-Ми з вами повернулися із Казкового міста,жителі якого чемні,добрі і ввічливі.А який автор завів своїм твором у це місто?
-Дізнавшись більше про героїв твору В.Нестайка ви зможете прочитавши статтю на ст. 105-106.
-А щоб ще раз потрапити у місто Добрих,Чарівних Казок,вам треба читати.Виберіть того героя,який вам найбільше сподобався і швидше поспішайте на зустріч з ним на сторінках його книги.Дружіть з книгами.
-Пам’ятайте,що книга – джерело знань,ваш друг і порадник.
Конспект уроку з позакласного читання.
Тема. «Ти наше диво калинове-кохана материнська
мово».
Мета.Учити дітей читати словами,реченнями,розвивати
творчу уяву,активність,виховувати повагу,
бережливе ставлення до рідної мови.
Обладнання: вишиті рушники,зразки українського
національного одягу,книжки про мову,
Пісня про рушник,вислів «Без рідної мови,без пісні,без мами збідніє земля назавжди».
Хід уроку.
-Наш урок ми проведемо під девізом:
У світі білому єдине
Як і Дніпрова течія
Оце вогнище родинне:
школа наша і сім’я
Тут пісні і задачі
Рідне слово для нас
Побажаєм нам удачі
За роботу,в добрий час!
-Цей урок незвичайний,цей урок- мандрівка.Ми мандруємо з вами в країну «Позакласного читання» за темою «Ти наше диво калинове,кохана материнська мово». У незвичайному кораблі(наш клас) уквітчаному українськими рушниками,вишивками,помандруємо по таких маршрутах-доріжках- доріжках:
1.Розчитування.
2.Хвилини поезії.
3.Мово наша ,мово.
4.Гілочка росту.
5.Пам’ять.
6.Світ добра і краси.
7.Народ скаже-як зав’яже.
8.Зустріч з українською мовою.
Вірш «Учися дитино!» Володимир Масляк.
-Недаремно ми свою мандрівку почали з цієї книжки «Дзвінок з минулого».Дзвінок скликає учнів до школи,а нас,юні друзі,до пізнання душі українського народу,любові до рідного краю.
1.Розчитування проведем за твором Івана Багряного «Рідна мова».(Учні читають ланцюжком,хором)
-То ж як називається наша рідна мова?
-Упродовж віків,якщо не тисячоліть,слово рідне українське-живило душу,вчило бути чесним,любити свій рідний край,свою мову,як рідну неньку,бо ж «хто матір забуває,того Бог карає».Минуле України навік закарбоване у рідній мові.То ж не гоже її забувати,щоб,як сказав поет,обчухраним не зрости.
2.Ступаємо на другу доріжку «Хвилини поезії».
Позмагаємося у виразності читання віршів про мову.
(Учні розказують вірші).
-Щасливі ми ,що народилися на такій чудовій,багатій,мальовничій землі,на нашій славній Укрваїні.Тут жили наші прадіди,діди,живуть наші батьки,тут корінь роду українського,що сягає сивої давнини.І де б ми не були,скрізь відчуваємо поклик рідної землі,хвилюємось до сліз,зачувши рідне слово.
3.На доріжці «Мово,наша мово» ми прочитаєм оповідання Олеся Гончара «Слово про рідну мову».
(Учні читають).
-До чого закликає Олесь Гончар у цьому тексті?
-А від чого залежить доля рідної мови?
-Як наша душа повинна відгукуватися на рідне слово?
-Вивчаючи українську мову,до кого ми повинні звертатися?
-Звернемось до народної пісні і проспіваємо «Ой єсть в лісі калина».(Діти танцюють і співають).
4.Ми ступаємо на доріжку «Гілочка росту».
Перевіримо ,як зросли ми у техніці читання за твором «Слово про рідну мову».
5.Народна мова-безмежний океан.Це і дума,поема,легенда,казка,переказ,прислів’я,приказка,пісня.Увесь цей багатющий скарб ми повинні знати,цінувати,берегти.Слово народне- слово безсмертне.У цьому нам допоможе Берегиня,яка мандрує доріжкою «Пам’ять».
-А що таке «Берегиня»?
-Що ми повинні берегти?
-Виряджаючи сина у дорогу,за українським звичаєм,мама дарувала вишитий рушник,який повинен вберегти від лиха ,від смерті.
6.На доріжці «Світ добра і краси»послухаєм «Пісню про рушник».
7.На доріжці «Народ скаже-як зав’яже» позмагаємось у прислів’ях.(Учні читають прислів’я про мову).
8.Сценка «Зустріч з Українською мовою».
9.Підсумок уроку.
-Сподобалась вам ця мандрівка?
-Що ви взяли для себе?
-Нашу мову,пісні,звичаї ми повинні знати,берегти,цінувати.
Іде б ти не був,де б не жив,не забудь своєї вкраїнської мови.
Учися,дитино,відмінником будь,люби і поля,і діброви!
-А мові нашій хочеться сказати «Будь завжди!Живи вічно!Рідна мово!»
-Пройде час ,ви станете дорослими і хочеться,щоб ви зростали у ріднім краї з рідним словом.І ніколи не цурались рідної мови.І в знак шани,любові до рідної мови,ми принесем вінок з квітів,які заробили на уроці.
(Учні причіпають квіти ,утворюють вінок).
Пісня «Рідна мова».
Конспект уроку з позакласного читання.
Тема. «Материнська свята доброта»
Мета.Вчити дітей виразно читати,розвивати мислення
творчу уяву,активність,виховувати любов і повагу
до матері.
Обладнання.Картина «Матір і дитина»,образ Божої
Матері вбраний у рушник,пісня «Рідна
Мати моя»,Біблія.
Хід уроку
В центрі дошки написано «Материнська свята доброта»
Внизу,праворуч епіграф
На світі кращого немає,
Як тая мати молодая з своїм дитятком
Малим»
Ліворуч картина:матір і дитина.На центральній стіні-убраний у вишитий рушник образ Божої Матері з дитятком.
1.Ми помандруємо з вами у країну «Позакласного читання» за темою «Материнська свята доброта»
По таких маршрутах-доріжках;
1)Хвилини драматургії.
2)Хвилини поезії.
3)Світ добра і краси.
4)Розчитування.
5)Народ скаже-як зав’яже.
6)Підсумок уроку.
Звучить пісня «Рідна мати моя».
1.Хвилини драматургії.
Інсценівка «Мамин день».
-Чи сподобалась вам інсценівка? Чим саме?
-Що ви можете сказати про її героїв?
-Хто з них найбільше сподобався і чому?
-Що для себе ви взяли з цього дійства?
-Що значить по справжньому любити матір?
-Розкажіть як ви бережете своїх матусь?
2.Хвилини поезії.
Конкурс на краще читання віршів про маму.
3.Світ добра і краси.
Пісня про маму.
4.Розчитування.
Оповідання «Найласкавіші руки»
-Хто написав це оповідання?
1)Читання учнями.
2)Словникова робота
3)Читання «ланцюжком»
-Чому люди усміхалися?
-А які руки у твоєї мами?
4)Читання в особах.
5)Народ скаже- як зав’яже.
Гра «Колобок».Котився Колобок через села ,міста,поля України,побував серед людей,почув багато образних висловів,прислів’їв,приніс до нас ,щоб ви пояснили.
Від сонця тепло,а від матері добро.
У дитини болить пальчик,а у матері серце.
Матері не купити,не заслужити.
-А які ви знаєте прислів’я,легенди,казки про маму?
-Нам завжди і скрізь потрібна наша мати,її доброта і ласка зігріватиме все життя.Мабуть,вам відомо,що одна Заповідь Господня звучить так: «Шануй батька і матір свою,щоб добро було тобі та,щоб довголітнім був ти на землі.»
-Заповіді Господні дані людям, щоб вони знали,як поводитися перед Богом і як жити в людському суспільстві.Тому ця заповідь вчить і тебе, і всіх нас,як треба ставитись до найрідніших у світі людей-до батьків наших.Шанувати – означає : любити батьків,бути вдячними їм,турбуватися про них,допомагати в усьому,ділити з ними їхні турботи,особливо-на схилі їхнього життя.
Біблія про ці твої обов’язки говорить так: «Шануй свого батька та матір свою,щоб довгі були твої дні на землі,які Господь,Бог твій,дає тобі»
-Запам’ятай ці мудрі слова і прнеси їх у своєму серці,крізь усе життя!..
6.Підсумок уроку.
-Любі діти,я задоволена вашою роботою на уроці,тим як ви гарно говорили про своїх матусь.Запам’ятайте: нам завжди і скрізь потрібна наша мати,її доброта і ласка зігріватиме все життя.
Пісня «Молитва за маму».
Урок-гра з літературного читання.
Тема. Всеволод Нестайко «Жевжик».
Мета.Вчити самостійно орієнтуватися в структурі
художнього твору,стежити за логікою подій
твору, аналізувати позитивні та негативні риси
характеру героїв казки;доводити свою думку,
вдосконалювати вміння творчо переказувати
текст;викликати захоплення сміливими людьми;
виховувати почуття поваги до них.
Обладнання:картки із словами,матеріал до гри.
Хід уроку
1.Організація класу.
2.Актуалізація опорних знань.
1).Перевірка домашнього завдання.
Зачитування своїх рішень «Яку позицію я займу у своєму житті».
2).Мовна розминка.
Учні розказують скоромовки.
3).Гра «Поримуймо разом»
Діти ходили,діти гукали,
Діти у парку казку (шукали).
Може, під кущиком чи під місточком?
Може, накрилась кленовим (листочком)?
Хлопці гасали,бешкетували.
Що ви ! Це казку вони (доганяли).
-Казко, постій,гей,озовися!
Ти не жартуй з нас,тихо не смійся!
Казка із сонечком з неба злетіла.
Ні,нашу казку кізонька (з’їла)
Та ось де знову казка знайшлася,
Будемо слухать,чи гарна(вдалась).
4).Гра «Шифрувальники»
даПоруй шоінму дірасть.(Подаруй іншому радість.)
броДо вгодо ‘ятаєтьсяпам(Добро довго пам’ятається).
-Оберіть епіграф до уроку,обгрунтуйте свій вибір.
5).Гра «Видих»
Учні читають прислів’я на одному видиху.
Дарма,що гора висока:
навалишся- подолаєш.
Дарма,що ворог сильний:
насмілишся – переможеш.
-Як ви розумієте це прислів’я?
3.Повідомлення теми і мети уроку.
-Ми познайомимося з казкою про маленького хлопчика-Жевжика.Послухайте казку і подумайте,які вчинки і справи залишить на собі цей хлопчик.
4.Робота над темою.
1).Виступ учнів про Всеволода Нестайка.
2).Робота над заголовком.
-Чи доводилось вам чути слово «Жевжик»?
3).Словникова робота.
Химерні заторохтів пшик
Шануйся тероризують кривавий
Аніскілечки дивовижні закаблук
Чудернацькі недуга здоровило
А)читання колонок слів;
Б)читання кожної колонки зверху вниз( «луною» за
вчителем) і знизу вверх( «буксиром» із сусідом по парті);
В)знайдіть серед цих слів синоніми;
Г)доберіть синоніми до слів аніскілечки,глузував,недуга;
4)Читання мовчки казку.
5)Технологія «Коло питань».
6)Вибіркове читання.
7)Робота над змістом.
5.Фізкультхвилинка.
8)Переказ казки:стислий.
9).Гра «Хто читає швидше?»
-Знайди абзаци зі словами:козі Мекенемі;твоя мама-Казка;Жевжик оселився.
10)Гра «Дочитай речення»
-Знайдіть і дочитайте речення(записані на дошці).
Він народився сонячного…
Волосся у Жевжика було …
Але шануватися …
Недарма село …
Аж раптом …
11)Технологія «Ситуативне моделювання»
Позиція героїв твору Наш висновок Висновок автора
Жевжик Сміливий, ?
хоробрий ?
Жителі села Мирні,спокійні,
боягузливі ?
12)Робота в групах.
-Чи потрібні нам добрі вчинки?
Для того щоб зробити висновки,внесемо свої аргументи в таблицю:
Докази «за» Докази «проти»
Записуємо на дошці.
13)Гра «Наповни скарбницю»
-Назвіть якомога більше прислів’їв,в яких згадується про добро.
14)Гра «Чарівні окуляри»
-Скажіть своєму сусідові по парті компліменти.
6.Підсумок уроку.
1)Творче завдання «Сонце доброти».
Учні записують на промінчиках свої добрі справи,промінчики прикріплюють до сонечка.
2)Гра «Мікрофон»
-Чого вас навчив сьогоднішній урок?
7.Домашнє завдання.
-Прочитайте казку ,складіть план.
-Даруйте людям добро,радість,не чекайте віддачі.
Конспект уроку з літературного читання.
Тема. Олександр Олесь «Бабусина пригода».
Мета.Ознайомити дітей з особливостями п’єси,
удосконалювати навички виразного читання,
інсценізація п’єси; розвивати уяву,фантазію,
творчі здібності, навички спілкування;
виховувати слухняність,вдячність,взаємодопомогу.
Обладнання:ілюстрації до казки, маски для інсценізації,
картки-схеми,назви кімнат для проб.
Хід уроку
1.Організація класу.
2.Повідомлення теми,мети,завдань уроку.
-Сьогодні ми маємо опрацювати п’єсу Олександра Олеся «Бабусина пригода»і вивести для себе важливе правило.
У цьому приміщенні працюватиме театр учнів 3 класу.
У вас буде нагода ознайомитись з важкою,але цікавою професією актора.
-Хто з вас був у театрі?
-А чи хочете побувати там?
Мета нашого уроку- опрацювати п’єсу- казку,інсценувати прочитане, визначати головну думку.
А для цього нам потрібно…(запис на дошці)
Знати:правила спілкування ; що таке п’єса;особливості п’єси.
Уміти: співпрацювати;інсценувати прочитане;виразно читати;уявляти і фантазувати;доводити.
-Що означає виразно читати?(Використовувати мовленнєві засоби виразності).
Табличка: тон,темп,гучність, логічний наголос,логічні паузи.
-Допоможуть вам в інсценізації міміка,жести.
-Хочете бути справжніми акторами?
-Пропоную такий план дій.
План уроку
1)Підготовча робота.
2)Антракт.
3)Репетиція вистави.
4)Інсценізація «Живі картинки».
3.Актуалізація знань.
Подивіться в підручник ,який за жанром цей твір?
-Що таке п’єса?
-Які ознаки п’єси?
4.Застосування знань з метою формування вмінь і навичок.
-Щоб вистава була цікавою для глядачів,акторам слід багато працювати над роллю.Аби робота була легшою,попрацюймо над словами,які зустрінуться в тексті.
Словникова робота.
А)читаємо «луною»:
Лозина намазати
клуночок вгледіти
праліс
капосний ласувати
-Наступний етап нашої роботи- обрати акторів,без яких неможлива наша вистава.Перечитайте перелік дійових осіб п’єси.Оберіть кожний собі героя,роль якого ви хотіли б зіграти.Але вибираючи,подумайте,чи зможете ви передати особливості саме цього героя.
Читання тексту п’єси мовчки.
Вдумливо ,добираючи інтонацію.
Робота в групах.
-У нашому класі створені кімнати для проб артистів на роль.Актори розійдіться по кімнатах для проб.
У кожній групі визначається режисер,який обирає актора і пропонує маску.
Антракт.
Фізкультхвилинка.
Гра «Ось так».
Показують руками.
-Як живеш?-Ось так!
-Як ідеш? Як біжиш? Як спиш? Як береш? Як даєш?
Як граєш? Як погрожуєш? Як посміхаєшся?
Вправи під музику.
Читання в особах.
-Починаємо генеральну репетицію вистави.
Актори читають п’єсу в особах,усі слідкують і вибирають найкращого.
Робота над змістом.
-Хто головні герої?
-Які пригоди з ними трапились?
-Що було у руках Бабусі?
-Чим Бабуся пригощала ведмедя?
-Як виправдовувався Лис?
-Скільки в п’єсі дійових осіб?
-Де знаходилась бабусина хата?
-То чого вчить нас ця п’єса?
Інсценізація «Живі картинки»(у групах).
-А зараз наш театр поділиться на окремі акторські групи.
-Виберіть у групі уривок,який вам найбільше сподобався.За допомогою жестів,міміки зобразіть цей уривок,а інші групи розпізнають дію,яка відбулась на сцені.
-Дякуємо акторам.Оплески.
5.Підсумок уроку.
-Я вдячна вам за співпрацю.Мені було дуже приємно спілкуватися з вами.На вашу думку,чидосягли ми мети,поставленої на початку уроку:перетворити клас на театр?
-Можливо,хтось із вас саме сьогодні захотів стати актором?
Мені цікаво ,що дав вам цей урок,чи не даремно ми витратили час.Пропоную вам продовжити думку і заповнити картку-схему.
Що дав вам цей урок?
дізнався …
Я навчився
допоміг
навчив
дякую
Зачитують кілька дітей.
6.Домашнє завдання(на вибір).
Скласти діалог з одним із героїв.
Робота в групі:інсценувати уривок з п’єси,розподіливши ролі,які треба вивчити напам’ять.
Змінити кінцівку або продовжити п’єсу.
Конспект уроку з розвитку зв’язного мовлення.
Тема. Складання казки на основі власного досвіду.
Мета.Продовжити роботу із вдосконалення навичок
складання казки,вміння правильно
висловлювати свої думки.
Розвивати спостережливість,образне мислення
та уяву.Виховувати любов до казок.
Обладнання: малюнки листків осені,сюжетні малюнки
та емблеми для об’єднання дітей у групи,
листки з дерев, «асоціативний кущ» осені,
дерево для вправи «очікування».
Хід уроку
1.Оголошення теми уроку.
-Діти я дуже щаслива працювати з вами.Сьогодні урок розвитку зв’язного мовлення.Ми будемо складати
казку.
-Наш урок- це урок творчості,натхненності.Пропоную
Ознайомитися із завданнями,які чекають на вас сьогодні.
1)Вправа « Очікування»
2)Поетична стежинка.
3)Дощ «компліментів листочкам».
4)Колективна робота над складанням початку казки.
5)Фізкультхвилинка.
6)Робота в групах.
7)Презентація роботи у великій групі.
8)Підсумок.
-Діти,ми звами на одному з уроків розвиткузв’язного мовлення писали казку: «Розповідь осіннього листка».
На тому уроці ми створили ось такий асоціативний «кущ»(Тема «Осінь»).
Погляньте на нього.А тепер виберіть із нього найкрасивіше явище природи,яке відрізняє осінь від інших пір року.
(Падолист,листопад).
-Що це за явище таке?
-Коли це найчастіше буває?
-Так ,у жовтні,тому ще з давніх-давен цей місяць називають золотоцвіт.
Та жовтнева пора падолисту вже відійшла,залишивши таку красу в нашому класі.
Від цього тут святково та урочисто.Та заметіль листопада ще продовжується.Кожен із вас у цю пору впіймав листок.Листок підкаже вам,що ви «очікуєте»
Від сьогоднішнього уроку.Пам’ятайте, що починати треба зі слів «Я очікую…»
2.Вправа «Очікування»
Діти говорять слова-очікування,прикріплюють листок до дерева чи на землю.
-Ось таку картину осені створили ваші очікування.А який чудовий килим!Ступаєм по ньому- і бачим листочки різні за формою та кольором,величиною і характером падіння на землю.Мабуть і не знайдеш двох однакових.Ось так і ви, діти,різні,не схожі один на одного.Ви не кращі,не гірші,ви-просто інші.
У пору листопада я також впіймала ось такий листок,дивний і казковий.Він не тільки доповнює створений вами осінній пейзаж,а й підказує мені,що я очікую:
-ви будете правильно , точно й красиво висловлювати свої думки,фантазувати й уявляти;
-ваше мовлення збагачуватиметься образними словами й виразами;
-будете злагоджено працювати в групах,де вам буде комфортно;
-Діти,що робиться з погодою восени?
3.Поетична стежинка.
-Послухайте,як про це говорить поезія.
Читання поетичних рядків Івана Буніна.
Читання віршів підготовленими учнями.
4. «Дощ» компліментів листочкам.
-А тепер відправимо листочки скупатися під «дощем»
компліментів,а може навіть і під «зливу».Скажіть,які вони,на що схожі,як летять?
-Вдячні вам листочки за такі чудові компліменти.І кожен з них чекає,щоб стати героєм казки.А який же герой без імені?Давайте виберемо йому ім’я.
-А Грайлик хоче,щоб ви написали казку про його подорож.
-То ж як ми назвемо казку?(Мандрівка Грайлика).
5.Колективна робота над складанням початку казки.
-Діти,казка-це також текст.Із яких частин він складається?
-Як здебільшого розпочинається казка?
-Отже,яке перше речення запишемо?
На високому гіллі жив-був Грайлик.
-Як йому жилося навесні та влітку?
Добре йому жилося навесні та влітку.
-Це ми написали зачин.
-Яка пора року спричинила зміни в природі?
А як про це сказати,щоб використати образні вислови?
Непомітно підкралась золотокоса чарівниця.
-Що сталося з листочками?
Листочки зграйками та поодинці почали облітати з дерев.
-І врешті-решт станеться так,що листочок один на дереві.Напишемо про це речення?
Скоро Грайлик залишився сам на дереві.
-Що він вирішив зробити?
Вирішив він піти у мандри.
-Це ми написали один абзац основної частини.Треба продовжити казку.Але самому сумно подорожувати.Грайлик запрошує і вас ,діти,допомогти йому знайти друзів,які б також стали героями казки,продовженням основної частини.
Фізкультхвилина.
6.Робота в групах.
Складання казки,запис її каліграфом на листках.
1 група.
«Листочок з їжачком»
Опорні слова та словосполучення:
Побачив їжачка,миттю стрибнув, кубельце у
поспішав,розстелив на ліжку,ніжну колискову,міцно заснув,подарує матінці-землі,ще родючішою стане.
2 група.
«Листочок з каштанчиком»
Опорні слова та словосполучення:
Побачив каштани,один моргає карим оком,мелодію вітру,міцні обійми.розповів про життя-буття,міцно заснули.проросте,станедобривом матінці-землі.
3 група.
«Листочок з другом»
Опорні слова та словосполучення:
З вітерцем і маленьким товаришем,запрошення в гості,струмочок жебонить,стали човником,миттю попливли,швидка течія річки.на берег,міцним сном,
Стануть добривом матінці-землі.
7.Презентація роботи у великій групі(класі).
(Лідери читають казочки)
-Чи сподобалась виконана робота товаришів?
-То ж поаплодуємо їм.
8.Підсумок.
-Мені дуже сподобалось,як ви працювали.Скажіть,а чи справдились ваші очікування?Мої очікування справдились ,бо ви вчились висловлювати свої думки точно й красиво,а ваше мовлення збагатилось образними словами і словосполученнями.
-Як вам працювалось у групі?
9.Домашнє завдання.
-Записати казку в зошит,тоді ви отримаєте за цю роботу оцінку.А сьогодні я вас оцінюю словесно: молодці.Я дякую вам за роботу.
Урок –казка з математики.
Тема. Закріплення знань.
Мета.Повторити письмове додавання трицифрових
чисел,закріпити вміння розв’язувати задачі,
розв’язувати рівняння.Розвивати кмітливість,
творчу самостійність.Виховувати старанність,
охайність.
Обладнання:ребус,картки-завдання,короткий запис
задачі,телеграма,таблиці.
Хід уроку
1.Організаційна частина.
Нумо діти,підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,починаємо урок!
-Сьогодні на уроці нам потрібні ,взаємодопомога,взаєморозуміння,повага одне до одного.Лише завдяки нашим спільним зусиллям урок пройде швидко й цікаво.Ми повинні бути на уроці уважними,активними,старанно і охайно писати.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння письмово додавати і віднімати трицифрові числа.
-Я запрошую вас у казку…
-А яку казку?
1)Для цього ми повинні відгадати ребус.
Е 430+200 700 630 300 60 400 60 340
В 760-60
Н 560-500
Я 200=200
С 400-100
У 320+120
-Подорожувала Весна полями,лісами,лугами і зустріла сумну…
-Як ви думаєте,кого?
-Ану, порахуємо і дізнаємось.
З 7х7
Р 9х9 24 30 81 63 56 10 32
Б 3х8
е 5х6
і 7х9
к 2х5
у 4х8
-А щоб допомогти берізці Весна звернулась до учнів.
Прислала телеграму на листочках.
1 листочок.Усний рахунок.
150+90 440+60
320+20 600-80
480-30 440+60
500-90 160-70
170-80 940-30
(Коли виконали «Усний рахунок» прикріпили листочок на берізку.За правильну відповідь учні одержують квітку)
2 листочок.
«Цікавий будиночок»
1000
700
400
630
808
200
3 листочок
«Знайди помилку»
617 539
+ -
31 154
927 384
4 листочок.
Розв’яжи приклади (письмово)
945-217 807-423
368+225 376+414
678-394 580-327
674+163 225+384
5 листочок.
Задача –жарт.
Росло 3 берези.На кожній березі-по 4 великі гілки.На кожній великі гілці- по 4 маленькі гілки.На кожній маленькій гілці-по 4 яблука.Скільки всього яблук?
Хвилинка каліграфії:3 3
6 листочок.
Розв’яжи задачу.
У ліску росте 360 дубів,кленів-на 296 менше,а беріз стільки,скільки дубів і кленів разом.Скільки всього разом дерев росте у ліску?
7 листочок
Фізкультхвилинка.
8 листочок.
Розв’язати рівняння.
Х – 325= 478 х+ 510 = 680 700 – х = 60
(У вас на парті на карточці є рівняння,хто перший виконає,то й прикріпить листочок)
9 листочок
Цікава геометрія
«Зустріч із Зайчиком»
-З яких геометричних фігур складається зайчик?
-Як можна одним словом назвати геометричні фігури?
-Які геометричні фігури не належать до багатокутників?
10 листочок
Знайти значення виразу.
844-(169+183)=492
Красуня йде ,всміхається,легко землі торкається
Іде полями,по річках,
І по сніжку,і по квітках.
Весна.Я дуже рада зустрічі з вами
Ви допомогли мені
Мені сподобалося як ви працювали.
Я бачу,що ви любите математику.
Підб’ємо підсумки своєї праці.порахуємо свої квітки.
Підсумок уроку.
Що ми закріплювали на уроці?
Конспект уроку з української мови. 4клас.
Тема. Відмінювання іменників. Початкова форма
іменника.
Мета.Ознайомити учнів із системою відмінювання
іменників,з відмінюванням як зміною форми
слова;виробляти і розвивати вміння відмінювати
іменники,визначати відмінки;розвивати
мовлення,збагачувати словниковий запас учнів,
виховувати любов до природи.
Обладнання:таблиця,предметні та сюжетні малюнки,
картинки для гри,записи на дошці,
яблучка – оцінки.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
-Любі діти!
Я рада вітати на уроці української мови.Мене звуть Марія Яківна.В моєму імені є звук [і ],який змушує людей посміхнутись.Мені хотілося,щоб наш урок минув легко і з посмішкою.Промовте моє ім’я.
-Добрий день ,діти!
-Добрий день,Маріє Яківно!
2)Розподіл на групи.
-А зараз візьміть яблуко з мого кошика і сядьте за парту,на якій лежить таке ж за кольором яблуко.
3)Повторення правил роботи в групах.
2.Перевірка домашнього завдання.
-Допоможіть мені, будь ласка,та нагадайте,яку частину мови ви вивчили на попередніх уроках.
-Давайте перевіримо рівень ваших знань.
Тест.
1)Якщо слова відповідають на питання хто? Шо? І вказують на назву предмета, то це:
а) іменники,
б)прикметники,
в) дієслова.
2)На які питання відповідають іменники,які є назвами
людей і тварин?
а)хто?
б) що?
3)Який іменник відповідає на питання що?
а)пантера,
б)тролейбус,
в)учитель.
4)Обери серед слів іменник:
а)зелень,
б)зелений ,
в)зеленіти.
5)Які іменники пишуться з великої букви?
а)ті,що відповідають на питання хто?
б)ті,що відповідають на питання що?
в)ті,що називають імена,по батькові,прізвища людей,клички тварин.
-Звіримо з правильними відповідями:
(1.а,2.а,3.б,4.а,5.в )
-Хто виконав роботу без жодної помилки,підведіть руки.Я хочу оцінити результативність вашої роботи яблучками.
3.Актуалізація опорних знань.
1) «Асоціативний кущ»
-В якому значенні можуть вживатися іменники?
-Наведіть приклади іменників,вжиті у переносному
значенні.
-Як ви гадаєте,вираз «дерево знань» має пряме чи переносне значення?
-Я хочу запропонувати вам дерево знань-іменник,
Де гілочка дерева-граматичні ознаки іменника.Згадайте ознаки іменника,які вивчили раніше.
-У нашого дерева залишилась ще одна гілочка-одна граматична ознака іменника.А яка саме,ми з'ясуємо
протягом уроку.
2)Каліграфічна хвилинка.
-Яка зараз пора року?Охарактеризуйте її.
-Так осінь-щедра пора,пора збирання урожаю.Символ нашого уроку-яблуко.І ви будете також збирати яблучка.,які отримуватимете за правильну відповідь.
-А зараз хвилинка каліграфії.
Яб бл яблуко
Яблуко пахне…
3)Добирання іменників.
-Чим пахне яблуко?Працюємо в групах.Напишіть на аркуші паперу іменники,які характеризують запах яблука.(Роздати кожній групі розрізане яблуко).
4)Робота над текстом В.Сухомлинського.
-Таке саме яблуко знайшов український письменник,педагог В.Сухомлинський в осінньому саду.
Прочитайте текст,який лежить у вас на партах.
Чим пахне яблуко?
Читання тексту вголос.
-Які почуття подано в тексті?
-Чим пахне яблуко Сухомлинського?
-Чому автор побачив в ароматі яблука запах сонця?
Допишіть речення каліграфічної хвилинки.
-Випишіть словосполучення з виділеними словами,поставте до них питання та виділіть закінчення.
-Зазначте,на які питання відповідає іменник яблуко?
-Отже ,питання змінювалось.А що ще змінювалося?
-Який висновок ми можемо зробити?(Якщо змінюється питання,змінюється і закінчення.
4.Повідомлення теми уроку.
Вивчення нового матеріалу.
1)Ознайомлення з правилом.
-Що є зміною закінчень іменників?(Відмінювання або змінювання за відмінками)
-Це і буде темою нашого уроку.Сьогодні на уроці ми познайомимося з відмінками,будемо змінювати іменники за відмінками,дізнаємося про початкову форму іменника.
Прочитайте ще раз уважно правило,намагайтесь запам’ятати.Закрийте підручник,прочитайте правило на дошці.
2)Робота з таблицею «Відмінювання іменників»
3)Змінювання іменників за відмінками:яблуко,сонце.
4)Фізкультхвипинка. «Роби як я»
5)Робота над поняттям «початкова форма іменника».
-Сьогодні на уроці ми поговоримо ще про початкову форму іменника.Доберіть спільнокориневе слово до слова початкова.(початок)
-Із чого ми починали,коли змінювали іменники за відмінками(із називного відмінка)
-Так ,початкова форма іменників-це форма називного відмінка однини.
-На які питання відповідає іменник в називному відмінку?
6)Гра «Мікрофон»
-Промовте у наш чарівний «мікрофон» по одному іменнику в початковій формі за темою «осінь».
7)Добирання іменників в початковій формі.
На гілці
В саду
Сонцем
Аналогічну роботу ви виконаєте вдома.
(Вправа 113)
8)Робота над словниковим словом.
5.Закріплення вивченого матеріалу.
1)Робота за вправою 112.
1 група –перші два речення.
2 група-наступні два речення.
3 група-останні речення.
2)Гра «Знайди своє місце»
6.Підсумок уроку.
1)Доповнення «Дерева знань»
-Яка гілочка_граматична ознака-залишилася на нашому дереві без яблучок?
(Це відмінювання іменникві)
-Назвіть відмінки і розмістіть яблучка.
2)Складання картини.(Учні складають розрізану на 14 частин картку: відмінки,питання до них.
3)Оцінювання учнів.
-Переверніть картинку.Яка пора року зображена на ній? (Осінь)
-Що роблять діти в саду?(Збирають яблука)
-Давайте подивимось на свій урожай.
-У кого більше 6 яблучок,той отримає 12 балів,
6 яблучок-11 балів,5-10 балів,4-9 балів,3- 8 балів,
2- 7 балів.
7.Домашнє завдання.
Вправа 113,правило-ст.55.
Конспект уроку з української мови.4 клас.
Тема. Підсумковий урок за темою «Іменник».
Мета.Узагальнити знання учнів про лексичні та
граматичні ознаки іменника;формувати вміння
правильно вживати іменники в реченні;
розвивати мовлення та мислення,кмітливість,
самостійність;закріплювати вивчені орфографічні
правила,виховувати бережливе ставлення до
природи.
Обладнання:таблиця «Іменник»,репродукція картин
«Зима»,книги «Інтелект-шоу»,сигнальні
картки,перфокарти,загадки.
Хід уроку
1.Організація класу.
2.Повідомлення теми та завдань уроку.
-Сьогодні на уроці ми продовжимо пригадувати,що вже знаємо про іменник.Тип нашого уроку-мовне інтелект –
шоу.Що означає:інтелект-шоу?У вас на партах лежать
«Словники іншомовних слів».Знайдіть і зачитайте значення цих слів.
Висновок: отже,якщо інтелект-розум,а шоу-гра,то ми
починаємо розумну гру-казку.
Слухання лінгвістичної казки «Хто став царем?
В одному царстві,яке називалось Морфологія,бо так звали царівну,жили різні частини мови.Царівна
Вирішила обрати собі чоловіка,найзнаменитішого,
найточнішого.Царські слуги оголосили по всьому
царству,що чоловіком Морфології сткне той,хто доведе,що він найнеобхідніший.
От зійшлися всі частини мови у царському дворі.
Першому надали слово Іменнику.Вийшов він на середину і почав говорити: «О прекрасна царівно!
Схиляюсь перед вашою красою і розумом.Моє ім’я
Іменник.Так нарекли мене тому,що я дав назву всьому живому і неживому.Я даю ймення всім вам.Уявіть собі,що мене не буде.І ваше царство і слуги,і скарги-все щезне».
«Досить!»- гукнула царівна.Цей Іменник,якого завжди супроводжували його вірні слуги Відмінки давно привернув увагу.
Усі ,мов заморожені, дивилисьна Іменник.
«Хай інші скажуть слово!»-було веління царівни.
-Що ж допоможемо Іменнику?(Так)
Ми поділимо клас на три команди.У кожній команді оберемо капітана,зв’язківця,розвідника,конструктора,модельєра
проектра,поштаря.
3.Удосконалення каліграфічних навичок.
Словникова робота.
П р ф с о е ї Професіонал професія
4.Узагальнення та систематизація знань.
1)Добирання до групи іменників загальної назви.
Гра -завдання
а)запишіть одним словом;
б)на які групи можна поділити ці іменники;
в)підкресліть назви істот.
1 команда
-Скляний ящик з водою для риб.(Акваріум)
-Пташка,якаспіває високо в небі.(Жайворонок)
-Смолиста маса,якою заливають дороги.(Асфальт)
2 команда
-Жуйна тварина з одним чи двома горбами.(Верблюд)
-Одиниця часу,яка у 60 раз менша за хвилину.(Секунда)
-Колекція засушених рослин.(Гербарій)
Гра «Відгадай слово»
1 команда
Назва неістоти ,жіночий рід,однина,спільнокореневе слово до слова читати.(Читанка)
2 команда
Назва неістоти,середній рід,однина,спільнокореневе слово до слова морський.(Море)
2)Повторення власних і загальних назв.
Гра «Зв’язківець»
а)спишіть текст;
б)які власні назви у ньому вжито?;
в)до якої загальної назви належать?;
г)придумайте заголовок.
1 команда
Жили колись три брати –Кий,Щек і Хорив.Була у них красуня сестра Либідь.
2 команда
Жив собі дід Андрушка,а в нього була баба Марушка,а в баби дочка Мінка,а в дочки собачка Фінка,а в собачки товаришка киця Варварка,а в киці вихованка мишка Сіроманка.
Дидактична гра «Я знаю 5 назв…»
-Придумайте і запишіть 4 загальних назв,що починаються на букву…
1команда
«І» і означають рослини.
2 команда
«К» і означають тварини.
3)Повторення про синоніми і антоніми.
Гра «Конструктор»
Дидактична гра «Хто швидше?»
а)Прочитайте.Спишіть ,добираючи до іменників лівої колонки синоніми,а до правої-антоніми.
1 команда
Лан ранок
Пахощі зима
Азбука радість
Любов
2 команда
Будинок мир
Буква початок
Автомобіль друг
Добро
б)З однією парою слів складіть речення.
4)Однозначні і багатозначні слова.Пряме і переносне значення слів.
Гра «Поштар»
5)Фізкультхвилина.
Пісня «Морозець»
6)Самодиктант-гра «Проектор»
-Запишіть іменники,які є в куплеті пісні «Морозець»
-Доберіть спільнокореневі слова до слова морозець.
7)Робота з деформованим текстом.
а)Придумайте заголовок.Який це текст?
б)Прочитайте 1 речення і визначте частини мови.
в)В останньому реченні визначте закінчення та відмінок іменника.
1 команда
діти,Зимового,зібралися,ранку, шкільному,на подвір’ї.
у,них,можна ,Сьогодні,прогулянка.
за ,ідемо,кроком,Бадьорим,село.
Освітлює,яскраве,проміння,ліс,сонячне.
на,повітрі,Гарно,свіжому.(Прогулянка)
2 команда
читання, Закінчився ,урок.
перерва,велика,Почалася.
на,учні.вийшли.Усі,подвір’я.
Василько,Тільки,залишились,у,класі,Мар’янка,та.
класну,кімнату,Діти,провітрили.(Чергові)
8)Хвилина розумової гімнастики.
Гра «Модельєр»
Подані іменники записати у давальному і місцевому відмінках.
1 команда
Бджілка,тривога ,комахи.
2 команда
Книга,стежка,берег.
Записати подані іменники в орудному відмінку.
Мідь ,осока,груша.
Радість,земля,кров.
Записати речення,ставлячи іменники в множині.
По дорозі мчить автомобіль.
У нашому лісі живе заєць.
9)Робота над розвитком мовлення.
Гра «Капітан»
Розглядання репродукції картини «Зима»
а)Бесіда за змістом картини.
б)Добирання заголовка.
в)Складання плану розповіді.
г)Усна розповідь.
е)Твір про зиму.
5.Підсумок уроку.
Урок-казка з навчання грамоти
Тема. Закріплення вмінь написання вивчених букв.
Списування з рукописного та друкованого
шрифту.
Мета.Удосконалювати навички писати вивчені букви,
складати словосполучення,списувати з
друкованого та рукописного шрифтів,вчити
дітей правильно інтонувати текст;
розвивати зв’язне мовлення,логічне мислення;
виховувати любов до природи.
Обладнання:маски до казки ,картки,ілюстрації.
Хід уроку
1.Організаційна частина.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні з вами помандруємо в казку.
-Діти ви любите казки?
-Казок є багато.В яку з них вирушимо?Відгадайте?
Сидить зайчик під дубком
Дуже гірко плаче
Коза в хаті на печі
Від радості скаче.
-З якої це казки?(Коза-дереза).
-Сьогодні ми побуваємо в цій казці.
-Вимогами нашого сьогоднішнього уроку є:правильність,охайність,відповідність зразку.
Щоб помилки хитрі й спритні
не ховались у рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
опинились на місцях,
Будем гарно працювати,свою пильність розвивати.
-Наприкінці уроку підб’ємо підсумки за цими вимогами.
Сподіваюся,всі готові?
Тоді розпочинаємо.
3.Подорож до казки.
-Ось вам ліс густий-густий
Дім у лісі чепурний
В домі,хто господарює,
День і ніч усе майструє?
Зайчик хатку збудував
Так дбайливо прикрашав
Жив спокійно-поживав,
Горя й суму він не знав.
Та коза-дереза
Цю хатинку знайшла
Хитрувала-лютувала
З хати Зайчика прогнала.
Ось сидить він на пеньку
ллє сльозу гірку-гірку.
Злу козу проклинає
Сльози лапкою втирає.
Коза хвостиком виляє
Слова такі промовляє:
Бідний Зайчику ти мій
Будеш мати дім ти свій
Ось завдання ці зроби
Та спокійно вік живи.
Звикла Коза хитрувати
Дідові брехати.
Зна,що Зайчик сірий наш
Ще не ходить в 1 клас.
Зна хитрюга ця Коза,
Що складні завдання
Не зробити їх Зайчаті.
Отже,їй лишатись в хаті.
-Любі діти,ви мої,
Ось завдання ці складні!
Поможіть Зайчикові зробити,
Козу злу пров чити.
Поможем? Чи ні?
1)Ось завдання перше вам,нашим славним школярам.
Правильно,каліграфічно написати букви:
Чч Гг Тт Лл Пп Мм
2)На дошці малюнки:рак,листочок,вовк,лисиця ,коза.
-Назвати предмети і написати літеру,якою починається слово.
3)Викласти звукову модель слова:коза,рак,ліс.
4)Словниковий диктант.
Коза,баба,дід,дочка,син,рак.
5)Робота з карточками.
-Дужий вітер подув і де-які букви порозлітались
(помішалися),полічити слова(дописати букви)
6)Діти,згадаймо,хто із звірів хотів допомогти Зайчикові прогнати Козу?
Вовк іде до хатки.
-А хто,хто в зайчиковій хатці живе?
7)Фізкультхвилинка.
Діти співають пісеньку Кози.
8)Лисиця йде до хатки.
-З хатки щоб мене прогнати,треба речення написати.
Зайчик сів під дубом та й плаче.
9)Розвиток зв’язного мовлення
-Скласти речення за ілюстрацією.
10)Зоровий диктант.
Ведмідь йде до хати.
-Не плач,зайчику!
11)Рак лізе до хати.
Диктант з творчим завданням «Заміни букву»
Ліс-ніс …
Рак-…
4.Підсумок уроку.
-Діти ,ми виконали всі завдання Кози,та ще рак
допоміг і хатинка повернулася Зайчикові.Зайчик
став жити в своїй хатці.
-Молодці ,всі старанно попрацювали.
-Чи сподобалась вам казка?
-Які завдання були найцікавіші?
-Я дуже задоволена вашою роботою на нашому казковому уроці.
-Чого вчить нас казка «Коза-дереза?»