Урок з використанням інтерактивних вправ та презентації.В матеріалі подано проблемні та творчі завдання, які допоможуть здобувачам освіти розвинути комунікативні та творчі навички
Тема уроку: Джон Бойн «Хлопчик у смугастій піжамі». Образи дітей (німецький хлопчик Бруно, єврейський хлопчик Шмуль), їхня дружба і взаємодопомога. Трагічний фінал як відображення злочинів фашизму
Мета уроку: дослідити тему протиставлення людяності світу насильства через характеристику головних героїв, розвивати навички аналізу художнього тесту, характеристики персонажів; навчати учнів висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушуються у творі, удосконалювати вміння творчого переказу та виразного читання прозового твору; сприяти вихованню кращих людських рис - вірності, мужності, толерантного ставлення до представників різних національностей; формувати духовно-емоційний світ школярів.
Очікувані результати: учні розуміють вплив війни на долю дітей та дорослих, характеризують персонажів, розвивають усне зв’язне мовлення, аналітичне та критичне мислення, творчу уяву; навички аналізу художнього тексту, навички виразного читання, коментування; висловлюють власні враження та думки
Основні терміни та поняття: націонал-соціалізм (нацизм), геноцид, Голокост, гетто
Обладнання: портрет Джона Бойна, тексти твору, буктрейлер до твору Дж. Бойна «Хлопчик у смугастій піжамі», презентація «Дж. Бойн «Хлопчик у смугастій піжамі». Образи Бруно і Шмуля»
Тип уроку: комбінований урок
Хід уроку
Усе це сталося дуже давно й ніщо подібне більше не станеться.
Не в наші дні й не в нашу історичну добу.
Дж. Бойн
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Еспрес-опитування
Перевірка домашнього завдання
Тестування «Чи уважний ти читач?»
1. Головний герой повісті:
А) маленький німець Бруно;
Б) хлопчик-єврей на ім’я Шмуль;
В) батько Бруно, комендант концентраційного табору.
2. Розповідь у повісті ведеться від імені:
А) автора;
Б) хлопчика-єврея Шмуля;
В) хлопчика Бруно.
3. У Бруно і Шмуля спільне:
А) захоплення;
Б) вік, день народження;
В) місце народження.
4. Щоб допомогти Шмулю знайти свого батька, Бруно зважився:
А) пробратися в табір в’язнів;
Б) попросити допомоги у свого батька;
В) звернутися з проханням про допомогу до Павла і мами.
5. Бруно не подобається вчитель гер Лінц, адже:
А) він дуже вимогливий;
Б) змушує вчити предмети, які Бруно не подобаються;
В) він не цікаво розповідає.
6. У комендантському домі працював слуга Павло, бо:
А) був знайомив батька;
Б) був у минулому лікарем, мав би працювати медиком у самому таборі;
В) він довго працював у цій сім’ї.
Завдання:
Визначте елементи сюжету повісті « Хлопчик у смугастій піжамі»;
Якою є кульмінація твору?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми, мети уроку
- Ми всі люди різні. Гуманізм – головна ознака людини.
- Пригадайте «золоте правило» етики: Стався до інших так, як ти б хотів, щоб до тебе ставилися.
- Що таке толерантність, права людини?
(толерантність- це прийняття та повага до чужого вибору, особливостей, думо іншої людини)
- Який злочин вважається найтяжчим? (убивство)
Слово вчителя
-Війни народжуються з нетерпимості, аморальності, з неповаги до інших людей, через зло, заздрість, несприйняття чужих думок…На жаль, людство не робить висновків і конфлікти повторюються. Митці, прагнучи осмислити досвід попередніх поколінь, своїми творами, відповідної тематики, застерігають людство від нових трагедій.
-Повідомлення теми, мети уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Сторінка ерудита «Треба знати»
-Пригадайте, де відбуваються події, зображені у творі? (Геть-Звідси – назва концтабору, куди був направлений для проходження служби в якості коменданта батько головного героя)
|
Ельза, матір Бруно |
Лейтенант Курт Котлер, підлеглий батька Бруно |
Павел, полонений з концтабору |
Гретель, старша сестра Бруно |
Бруно, головний герой |
Шмуль, новий знайомий Бруно з «ферми» |
|
|
|
Робота з презентацією «Дж. Бойн «Хлопчик у смугастій піжамі».Образи Бруно і Шмуля»
У зошитах записати інтерактивну вправу - кола Вена «Бруно і Шмуль: спільне і відмінне»
Виразне читання фіналу повісті. Як ви його розумієте?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Інтерактивна вправа «Мудрі сови» ( робота в групах)
Завдання:
Створити сенкани: «Бруно», «Шмуль».
Хвилинка творчості: Як би ви змінили закінчення твору?
VI. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення», звертаючись ще раз до епіграфа твору:
- Тема війни для мене…
- Гадаю, що повість має назву «Хлопчик у смугастій піжамі» тому, що …
- Чому виникають війни знову…
VII. Повідомлення домашнього завдання
Чи потрібно читати твір Дж. Бойна «Хлопчик у смугастій піжамі» дітям? Чому?