Контрольний твір на суспільну тему "уроки історії, які ми маємо знати"
(10 клас)
Автор: Панова Людмила Анатоліївна,
Учитель української мови та літератури
Спеціаліст вищої категорії, учитель-методист
НВК № 130 міста Дніпра
2023р
Мета (з української мови): вчити учнів писати твори на запропоновану тему; аналізувати історичні події; розвивати зв'язне мовлення, логічне мис- лення; виховувати повагу до історії свого народу, патріотизм.
Мета (з історії): повторити основні події української історії; розвивати вміння аналізувати історичні події, робити самостійні висновки; виховуват повагу до історії свого народу, патріотизм.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення; інтегрований (українська мова історія).
Обладнання: мультимедійна презентація "Україна в боротьбі за незалежність часів украінської революції 1918-1920 рр"
Форми роботи: письмові творчі роботи учнів, групова робота.
Епіграф: Історія не вчителька,а наглядачка, вона нічому не вчить, а лише карає за незнання уроків.
(В. Ключевський)
ХІД УРОКУ
1. Вступне слово
Учитель української мови. Справжній патріот обов'язково має знати історію своєї країни. Він повинен пишатися тими людьми, що писали героїчні сторінки в книзі минулого, і ганебно ставитися до тих, хто плюндрував нашу землю, намагаючись зітерти її з лиця планети, хто насаджував іншу мову іншу віру, прагнучи виховати безбатченків, манкуртів.
Учитель історії. Як відомо, хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього. Саме тому ми повинні знати історію. А наша історія - це боротьба за незалежність, це мужність і героїзм.
2. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель української мови.
- У якому стилі має бути створено висловлювання на суспільну тему? (Вu- словлювання на суспільну тему має бути створене в публіцистичному стилі.)
-Які особливості цього стилю? (Для публіцистичного стилю характерні точність висловлювання, логічність доводів з відкритим вираженням експресії та емоційним забарвленням окремих фраз.)
-Яка мета публіцистичних творів? (Мета публіцистичних творів з'ясувати певні суспільно-політичні питання; переконати читачів та слухачів у правильності висунутих думок.)
-Яку лексику використовують у публіцистичному стилі? (У публіцистичному стилі використовують суспільно-політичну лексику, політичні гасла, заклики, урочисті висловлювання, риторичні запитання, у разі необхідності- засоби сатири й гумору.)
3. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Учитель української мови.
Сьогодні ми писатимемо твір публіцистичного стилю на суспільну тему. Учитель історії. Оскільки тема твору "Уроки історії, які ми маємо знати", нам необхідно згадати деякі ключові події української історії і з'ясувати, які уроки винесли ми і що повинні засвоїти наступні покоління українців.
4. Вивчення нового матеріалу
Учитель історії. Згадати деякі уроки історії нам допоможе мультимедійна презентація, підготовлена творчою групою учнів. Учасники цієї групи прокоментують слайди.
(Демонстрування слайдів. Учні, що готували матеріал для них, коментують слайди.)