... простір не оди, він різний і існує в різних напрямах як алгебри, так і геометрії.
Наприклад: Афінний простір, Банахів простір, Ймовірнісний простір, Гільбертовий простір, Евклідовий простір, Нормований простір, Векторний простір, Метричний простір, Топологічний простір, Простір з мірою і т.д.
Але ми спробуємо розібратися з Евклідовим простором в геометрії.
... Інтерес викликає вже саме відкриття листа. Два математики, незалежно один від одного, відкрили його в одному і тому ж 1858 році. Цими засновниками були Август Фердинанд Мебіус і Йоганн Бенедикт Лістинг. Цікаво, що обидва були учнями Карла Фрідріха Гауса.
... Якщо склеїти разом два листи Мебіуса уздовж країв, то вийде інша дивовижна фігура – пляшка Клейна.
Це мрія середньовічного алхіміка, це містичний досконалий герметичний сосуд, де зовнішнє переходить у внутрішнє і внутрішнє в зовнішнє, який містить сам себе і переходить сам у себе, в якого внутрішнє і зовнішнє пародоксально є одним ...
Новомиколаївська загальноосвітня школа І – ІІ ст.
Простори і поверхні.
Хвилі вселяли йому, що будь-яка форма у просторі утворюється при перетині тієї чи іншої фігури з великою кількістю вимірювань. Квадрат це результат перерізу куба, а коло - перерізу сфери. Тривимірні куб і сфера виникають при перерізі фігур чотирьох вимірів, про що люди досі лише здогадувалися і що зрідка бачили уві сні. Чотиривимірні фігури створюються з допомогою перерізу п’ятимірних і так далі, аж до запаморочливої нескінченності прообразів.
Р. Ф. Лавкрафт
Зараз математика потрібна всім. Без математичних обчислень не можна побудувати не тільки космічного корабля, електростанції, підводного човна, а й звичайного будинку.
Збільшується не тільки кількість наук, які вже не можуть обходитись без математики, а й обсяг математичних знань, використовуваних цими науками.
Повертаючись до слів Лавкрофта, гадаю, ви вже зрозуміли, що мова піде про простори. Що ж таке простір?
Говорячи мовою математиків, простором називається математична множина, що має структуру, обумовлену аксіоматикою властивостей його елементів (наприклад, точок в геометрії, векторів в лінійній алгебрі, подій в теорії ймовірностей і так далі).
Виходячи з означення, бачимо, що простір не оди, він різний і існує в різних напрямах як алгебри, так і геометрії.
Наприклад: Афінний простір, Банахів простір, Ймовірнісний простір, Гільбертовий простір, Евклідовий простір, Нормований простір, Векторний простір, Метричний простір, Топологічний простір, Простір з мірою і т.д.
Але ми спробуємо розібратися з Евклідовим простором в геометрії.
Спочатку познайомимося з таким поняттям, як «симплекс». (слайд 3).
На основі слайду - «гра з пластиліном».
Фільм – «тур 6д». (слайд 4)
(Слайди 5-6) Думки в багатовимірному просторі висловлював І. Кант (1746), а про приєднання до простору як 4-ї координати часу писав Ж. Д'аламбер (1764). Побудову ж евклідової багатовимірної геометрії було здійснено А. Келі (1843), Р. Грассманом (1844) і Л. Шлефли (1852).
На площині кожна точка задається в системі координат двома числами – координатами цієї точки, а в просторі – трьома координатами. В n-мірному ж просторі, точка задається n координатами, тобто записується у вигляді A(x1, x2, ..., xn), де x1, x2, ..., xn – довільні дійсні числа (координати точки А). Система координат на площині має дві осі, в просторі – три, а в n-мірному просторі система координат містить n осей, причому кожні дві з цих осей перпендикулярні одна одній.
Побачити – в буквальному, фізичному розумінні цього слова – фігури в чотиривимірному просторі (а тим більше в просторах більшого числа вимірів) не в змозі ніхто, навіть самий геніальний математик; їх можна бачити тільки уявним поглядом.
Але математична несуперечність n-вимірної геометрії ще недостатня для судження про цінність цієї теорії.
Практично-лекційна частина. (Слайди 7-8)
Цінною для нас є інша теорія, теорія про поверхні. Перед вами смужки з паперу. Візьміть одну і склейте в кільце. Проведемо всередині лінію. Побачимо, що кільце має дві поверхні.
А тепер давайте візьмемо іншу смужку і склеїмо, перегорнувши на 1800. Тепер знову проведемо всередині лінію. Бачимо, що нове кільце має одну поверхню і один край. Те, що ми отримали має назву – лист Мебіуса.
Лист Мебіуса є однією з самих незвичайних геометричних фігур.
Лист Мебіуса – це тривимірна неорієнтована фігура з одним краєм і однією поверхнею. Цим він унікальний і відрізняється від всіх інших предметів, які можуть зустрітися в повсякденному житті. Лист Мебіуса також називають поверхнею Мебіуса. Вона відноситься до топологічних об'єктів, тобто об'єктів безперервним. Такі об'єкти вивчає топологія - наука, що досліджує безперервність середовища і простору.
Інтерес викликає вже саме відкриття листа. Два математики, незалежно один від одного, відкрили його в одному і тому ж 1858 році. Цими засновниками були Август Фердинанд Мебіус і Йоганн Бенедикт Лістинг. Цікаво, що обидва були учнями Карла Фрідріха Гауса.
Умовно розрізняють стрічки за способом згортання: за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки. Їх ще називають права і ліва. Але розрізнити «на око» вигляд стрічки неможливо.
Деякі вважають, що ця загадкова геометрична фігура - прообраз перевернутої вісімки-нескінченності, насправді це невірно. Цей символ був введений для використання набагато раніше, ніж був відкритий лист Мебіуса. Містики називають лист Мебіуса символом подвійного сприйняття єдиного.
Якщо ж розрізати лист Мебіуса з трьома або більшою кількістю напівобертів, то вийдуть кільця, називаються парадромними.
(Слайд 9) Лист Мебіуса – невичерпне джерело для творчості письменників, художників і скульпторів.
(Слайд 10) Якщо склеїти разом два листи Мебіуса уздовж країв, то вийде інша дивовижна фігура – пляшка Клейна.
Це мрія середньовічного алхіміка, це містичний досконалий герметичний сосуд, де зовнішнє переходить у внутрішнє і внутрішнє в зовнішнє, який містить сам себе і переходить сам у себе, в якого внутрішнє і зовнішнє пародоксально є одним ...
Як уявити собі, на що схожа вражаюча "пляшка" в реальності?
Виявляється, неможливо побудувати абсолютно правильну модель цього об'єкта в нашому тривимірному світі: тут буде спостерігатися перетин поверхні, що геть відсутнє у чотиривимірному просторі.
Висновок: істинна "пляшка Клейна" може існувати тільки в чотиривимірному вимірі!
А приблизно?
А приблизно це може виглядати так.
Фільм про «пляшку» Клейна. (Слайд 11)
P.S.
СЛАЙДИ ПРЕЗЕНТАЦІЇ МІСТЯТЬ АНІМАЦІЮ І ТРИГЕРИ НА ВІДЕОФАЙЛИ.
1