Тема. Множення та ділення раціональних чисел
Мета: підготувати учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Усні вправи
а) |
|
б) |
|
а) (-5) · (-6) · 7; б) (-1) · (-5) · (-8); в) (-12) · 5 · 0 · (-6); г) ;
д) (-0,2) · (-0,2) · (-0,2) · (-0,2); є) 1,2 · ·(-1,8)·.
a) 5a - 7a + 8b - 2b; б) 3х – 4y + 8,2х - 5у;
в) -15х + у – х – у; г) -2b – 1 – b + 8b.
Зведіть подібні доданки.
а) 3 · х = 0; б) 3 · (х - 0,5) = 0; в) 3 · (3х + 0,3) = 0; г) х · (3х + 0,3) = 0.
II. Систематизація знань
На цьому уроці ми «підбиваємо підсумки» з приводу вивчення теми «Множення раціональних чисел» («Ділення раціональних чисел» ми розглянемо на наступному уроці). Тому хотілося, щоб на уроці прозвучали основні теоретичні викладки, пов'язані з цією темою (алгоритми множення раціональних чисел, властивості множення раціональних чисел тощо). Але, щоб не перетворювати цей урок на нудне опитування, бажано провести цей етап в ігровій формі (наприклад, брейн-рингу, де учні групуються по 4-5 осіб, або у вигляді інтелектуального аукціону (методику проведення дивись у додатках)).
III. Відтворення, вдосконалення та корекція вмінь
Після проведеної систематизації знань (див. вище) дуже важливо перевірити практичні вміння учнів, тому особливу увагу звертаємо на розподільну властивість множення (зведення подібних доданків в алгебраїчних сумах та перетворення цілих виразів у алгебраїчну суму із застосуванням розподільної властивості множення) та сполучну властивість множення і властивість нуля при множенні. Відповідно підбираємо завдання.
а) 34 · (-4); -7,2 · (-7); -2,6 · 3,4; -32,15 · (-0,6); -3·1; -3·.
б) -14,3 · 0,6 + 5,7 · (-1,4); (23,42 - 54) · (-4,12 + 4,04);
в) ·-; .
1) обчисліть:
а) -5,49 · 4; б) -125 · 17 · (-0,8); в) 0,4 · (-25) · (-5) · (-0,2);
г) -3,73 · 50 · (-2) · (-0,01); д) ·(-4,5)··0,4;
є) -···(-22);
2) спростіть вираз:
а) -1,2 · 3а; б) -0,8х · (-0,7); в) -5b · 2,4с; г) -6а · 0,7b · (-0,5с);
д) -x · · (-y); є) 1x · ;
3) спростіть вираз -0,5т - 20п і знайдіть його значення при
т = -1; n = -2.
1) розкрийте дужки:
а) 2(х - 7у + 3z); б) -7(5 – a – 4b); в) (с – 8d + 66)·(-1,2);
г) -0,6х(-5 + 3m - 1,4n); д) -р(-х + 2у -4,6); є) -8;
2) зведіть подібні доданки:
а) 8а + 19а - 28а + 3а; б) -4х + 11х + 35х – 38x, в) 1,4а – a + b - 2,6b;
г) 1,6m - 1,2 - 3,1m + 0,8; д) 1,1p + 0,9d – 1,2 - 1,3p - 3,8d;
е) -a + b + a - b;
3) розкрийте дужки і зведіть подібні доданки:
а) 7(4а + 6) - 12а; б) 8х - 4(16 - 2х); в) 1,7(а - 4) + 0,6(6 - 2а);
г) 1,5(8x – 6y) - (5y - 3x) · 2,4; д) -(4,3х - 2,4) - (5,8 - 2,6х);
є) .
Додаткові вправи
Знайдіть значення виразу: 1) 0,6(4х - 12) - 0,4(5х - 7) при х = 4;
2) 5(y - 7) - 3(14 - y) при y = -0,4.
IV. Підсумки уроку
Звертаємо увагу на ті моменти, що викликали труднощі під час розв'язування вправ.
V. Домашнє завдання
д) (1,2a - 1,8b + 3)·(-2) - 5(1,2a + 1,8b – 1,3); є) ·-4·.