Філологічна кухня
мовно-літературна гра для 5 класу
Мета: закріпити матеріал із лексикології, фразеології й фонетики, поглибити знання про роди літератури та їх характерні особливості, тропи, повторити вивчені твори; розвивати комунікативну компетентність, пам’ять, увагу та логічне мислення учнів; виховувати любов до рідної мови та її краси.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок-гра.
Обладнання: мультимедійна презентація (URL : https://docs.google.com/presentation/d/14Kmca-pET1nzbvRpucnXb9_vZw6X2Uy4astnZLiH1hI/edit#slide=id.gbd6c7f9538_2_53), роздатковий матеріал (завдання, пазли, смайли).
Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, робота в групах, виразне читання, творче конструювання, дидактичні ігри.
Перебіг заходу
Клас ділиться на 2 команди.
Меню
Правила гри
І. Таємна страва
Необхідно розгадати правило за картинкою.
ІІ. Синонімічні тістечка
Доберіть по 2 синоніми до слів.
1 команда
Ходити -…
2 команда
Говорити -….
Їсти -…..
Сміятися -…
Добрий-….
Грубий -…..
ІІІ. Смаколики за власним рецептом.
Складіть прислів’я.
1 команда
2 команда
ІV. Холодно-гарячі напої.
Дібрати антоніми до слів.
1команда: учора, узимку, весело, швидко, часто.
2 команда: день, іде, сміється, сонце, порожній.
V. Фразеологічний коктейль.
Необхідно показати фразеологізм за допомогою пантоміми. Один учень обирає аркуш із висловом і намагається його відтворити, а члени його команди відгадують.
Зуб на зуб не попадає.
Водити за носа.
Тримати язик за зубами.
Вилами по воді писано.
Воду решетом носити.
Намотати на вус.
VІ. Тропічний мус.
Запишіть два приклади епітета, порівняння, гіперболи (хто швидше).
VІІ. Паронімічний суп.
Поясніть значення слів
1 команда
Освічена – освітлена.
Музичний – музикальний слух.
2 команда
Сусідній – сусідський собака.
Лічити – лікувати.
VІІІ. Драматичні й поетичні закуски.
Назвіть особливості:
1 команда – драматичних творів;
2 команда – поетичних творів.
ІХ. Художній мікс.
Скласти пазл і назвати автора та назву твору, з якого цей герой.
1 команда – «Фарбований Лис» І. Франка.
2 команда – «Цар Плаксій і Лоскотон» В. Симоненка.
Х. Чорна скриня.
Показати героя з твору, що вивчався, за допомогою пантоміми. Один учень обирає аркуш із висловом і намагається його відтворити, а члени його команди відгадують.
Цар Плаксій, Лоскотон, Недорадник, Микита Кожум’яка, Змій, Князь.
Підбиття підсумків заходу, визначення переможців.