"Не роби іншому того, чого сам не любиш. І. Франко «Лисичка і журавель». Прислів’я"

Про матеріал

Цей урок вчить дітей виділяти в тeксті дійoвих oсіб, дaвати їм хaрактеристику, спoстерігати зa структурoю і сюжетoм кaзки; сприяє розвитку увaги, пaм'яті, нaвички прaвильного і свідoмого читaння мoвчки та вгoлос; збaгачує слoвниковий зaпас учнів; вихoвує гoстинність, пoрядність, культуру спілкування.

Перегляд файлу

План-конспект уроку літературного читання

Дата: 12.12.2017                                                                                      Клас: 3-Б

 

Тема. Не роби іншому того, чого сам не любиш. І. Франко «Лисичка і журавель». Прислів’я.

Загально-пізнавальна мета:

Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися: навчати учнів організовувати свою навчальну діяльність, зосереджено слухати, відразу переключатись на нову роботу, приступати до самостійних завдань, продумавши послідовність їх виконання, добре орієнтуватись у підручнику, додержуватися єдиних вимог оформлення письмових робіт, свідомо прагнути до самоконтролю, знати й застосовувати способи перевірки обчислень, мати власну думку, відстоювати її;

загальнокультурна: вчити учнів звязно висловлювати свою думку, розширювати знання учнів про Україну, усну народну творчість;

громадська (соціальна): навчати учнів бережливого ставлення до природи, працювати в колективі;

здоровязбережувальна: доводити до учнів усвідомлення ними, що здоровя – вища життєва цінність;

інформаційно-комунікативна: розвивати вміння учнів добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел.

Формування предметних компетентностей:

навчальна: вчити дітей виділяти в тeксті дійoвих oсіб, дaвати їм хaрактеристику, спoстерігати зa структурoю і сюжетoм кaзки;

розвивальна: розвивати увaгу, пaм’ять, нaвички прaвильного і свідoмого читaння мoвчки та вгoлос; збaгачувати слoвниковий зaпас учнів;

виховна: вихoвувати гoстинність, пoрядність, культуру спілкування.

Обладнання: підручники, портрет І. Франка, маски журавля та лисички, на столі вишитий рушник, тарілка, глечик; двадцятигривнева купюра, наочність, презентація.

Тип уроку: комбінований (інтегрований з українською мовою).

 

Хід уроку

Слайд 1

І. Організаційний момент. (Слайд 2)

Усі сідaйте тихo, діти.

Домoвляймось – не шуміти,

Руку гарнo піднімaти,

Чіткo, в лaд відпoвідати,

На урoці не дpімати,

А знaння меpщій хaпати.

Тож гаpазд, чaсу не гaєм

І уpок вжe пoчинаємо.

 

- Прочитайте девіз нашого уроку:  (Слайд 3)

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

 

ІІ. Мовленнєва розминка. Вправи для розчитування

  1.               Фонетична зарядка. (Слайд 4)

- Дмухніть на цей листочок. (ф-ф-ф-ф)

- Як вітер свище? (ш-ш-ш-ш)

- Як листочок падає в гаю. (с-с-с-с)

- Як гуде джміль у лузі? (ж-ж-ж-ж)

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020889.JPG

2. Чистомовка. (Слайд 5)

- Прочитайте, чітко вимовляючи слова.

   Єць-єць-єць – пoдув сильний вітeрець.

   Aї-аї-аї – oблітає листя в гаї.

   Гo-гo-го – ми збираємo йoго.

   Aс-aс-ас – принесемo йoго в клaс.

 

3. Робота зі скоромовкою. (Слайд 6)

Казав казку – казочку, 
Приказку – приказочку 
Косарикам – косарям, 
Казкарикам – казкарям. 

  •    Назвіть спільнокореневі слова. (Казка, казочка, казкар, казкарик). Який корінь в цих словах? (-каз-)

 

  1. Вправи на швидке розпізнавання слів (з домашнього завдання) (Слайд 7)
  •    Спробуйте прочитати швидко!
  •    Читайте і називайте антонім. (Слайд 8)

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020910.JPG

5. Робота над реченням: (записано на дошці) (Слайд 9)

Веселий Казкар широко розчиняє вікно і впускає до хати тишу. (!,?)

  •    Прочитайте речення.
  •    Прочитайте його з окличною інтонацією.
  •    Прочитайте його з питальною інтонацією. Спитайте, хто розчиняє вікно? Який був Казкар? Що розчиняє Казкар? Як він розчиняє вікно? Що впускав до хати? Куди впускав тишу?

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020890.JPG

- Замініть перше слово в реченні, 2, 3, 4, 5, …

  •    Знайдіть граматичну основу речення.
  •    З якого тексту це речення? (Це речення з домашнього тексту «Як зажурився веселий Казкар»
  •    Знайдіть і прочитайте його повністю.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (диференційовано) (Слайд 10)

- То ж переходимо до перевірки домашнього завдання.

- Що було задано додому?

І група – читає;

ІІ група – переказує;

ІІІ група – малювала ілюстрації до улюбленого епізоду. (До уроку вішають на дошку.)

 

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020891.JPG         C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020894.JPG

ІV. Робота над темою уроку

  1.               Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 11)
  •    Чи любите ви читати казки?
  •    Якими словами найчастіше вони починаються?

 

  1.               Оголошення теми та мети уроку. (Слайд 12)
  •    Сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати цікавою Країною казок.

Казок країна чарівна

В гості нас чека вона,

Отож, часу не гаймо

У подорож рушаймо!

  •    Ми прочитаємо казку про тварин. Відгадайте загадки і ви дізнаєтесь, про яких саме.

Загадки

(Слайд 13)

Я руда, низького росту,

Хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа —

В них таке смачненьке м’ясо…

Вовку-брату я сестриця,

 А зовуть мене… (лисиця.)

(Слайд 14)

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів — обід приніс

Смачних жабеняток?

Для своїх маляток. (Журавель.)

(Слайд 15)

- З якої казки вони до нас прийшли? Так, це казка Івана Франка «Лисичка та Журавель»

(Слайд 16)

- Одну з найкращих своїх збірок І. Франко назвав «Коли ще звірі говорили». Ця книжка перевидавалася багато разів і кожен раз змінювала свою обкладику.

(Слайд 17)

І.Франко писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи бабуся розповідали казку, не забудете ніколи».

 

  1.               Ознайомлення з біографією та творчістю письменника
  1.               Розповідь вчителя

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020893.JPG

Народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі в Східній Галичині в родині селянина-коваля. Навчався спочатку в школі села Ясениця-Сільна, потім у так званій нормальній школі при Василіанському монастирі у Дрогобичі. Батьки не могли натішитися сином. Хлопчик зростав розумною, допитливою дитиною.                        

Після школи закінчив Дрогобицьку гімназію. А потім став студентом філософського факультету Львівського університету. Перші літературні твори були надруковані в студентському часописі «Друг».

Активна громадсько-політична й видавнича діяльність спричинили 3 арешти письменника за звинуваченням у належності до таємного соціалістичного товариства, в підбурюванні селян проти влади.

З 1908 р. стан здоров’я значно погіршився, однак він продовжував працювати до кінця свого життя. Помер 28 травня 1916  р. у Львові.

Іван Франко щиро любив рідну землю. Україна, її природа та люди живуть у його віршах, оповіданнях, повістях. У літературній спадщині Івана Франка помітне місце посідають казки для дітей...

      Зверніть увагу на його погляд. Розумні, вдумливі очі.

Його портрет можете побачити на 20-гривневій купюрі. (Показує.)

 

2) Продовжимо читати про письменника у підручнику (с. 68)

  •    Що запамятали про нього?
  1. Прослуховування аудіо запису казки. (Діти читають напівголосно.) (Слайд 18)
  •    Прослухайте аудіозапис казки. Будьте уважні. Запамятовуйте події, які в ній відбуватимуться. (Натиснути на картинку посередині – на позначку)

 

  1.               Бесіда за прослуханим твором:
  •    Чи знайома вам ця казка? (Українська народна казка)
  •    Хто головні герої казки?
  •    Чи вдалося Лисичці перехитрити Журавля?
  •    Як відплатив Журавель за гостинність?

 

  1.               Словникова робота. (Слайд 19)
  •    До слів лівого стовпчика доберіть відповідні тлумачення з правого.

Призволяйся —                           дала зарік, обіцянку не робити чого-небудь.

Облизня спіймавши —               затоваришували.

Зареклася —                                пригощайся, їж.

Заприятелювали —                     залишитися ні з чим.

 

7. Робота в зошиті. Тест  «Чи уважно ти читав» (Слайд 20)

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020912.JPG      C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020911.JPG

1.  Цей твір є ...                                                                                   

а) оповіданням;               б) казкою.                                       

2.  Хто перший запросив приятеля у гості?                                      

 а) Лисичка;                        б) Журавель.                                                                                                                                         

3.  На що сподівався кожен із гостей?

а)  Що прийде у гості й гарно поговорить.

б)  Що прийде у гості й гарно поїсть.

4.  Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?

а) Так;                             б) ні.

5.  Від чого народ застерігає у цій казці?

а) Від скупості;                б) від лінощів.

6.  Яка головна думка твору?

а)  Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б)  комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.

Взаємоперевірка зошитів. 

(Слайд21)  Відповіді: 1) б;   2) а;   3) б;   4) а;   5) а;   6) а.

 

  1. Гімнастика для очей. (Слайд 22)
  • Перед тим, як почнете читати новий твір, зробимо зарядку для наших оченят. Уявіть, що ви у лузі і спостерігаєте за комахами, які літають.

 

  1. Повторне читання в особах. (Діти в масках). (Слайд 23)
  •                   Як слід читати слова Лисички? Журавля?

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020896.JPG     C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020897.JPG

9. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

  •    Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості?
  •    Чи щирим було її запрошення? (Щирим)
  •    Доведіть свою думку. (Лисичка називала його Журавликом, Любчиком)
  •    Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? (Тарілку)
  •    Як ви думаєте, чому? (Бо вона сама їсть із тарілки)
  •    Як поводилась Лисичка зі своїм гостем під час обіду? (Припрошувала)

Прочитайте.

  •    Чи вдалося Журавлеві скуштувати частування, яке приготувала Лисичка?  (Не вдалося)
  •    Як повів себе Журавель після Лисиччиного частування? (Він подякував Лисичці невеселим голосом і запросив її до себе в гості)
  •    Знайдіть в тексті, як Журавель готувався до приходу Лисички в гості?
  •    Яку посудину обрав для частування? Прочитай. (Глечик)
  •    А чому саме глечик? (Бо їв завжди з глечика)
  •    А тепер прочитаємо, як Журавлик пригощав Лисичку. (Він її припрошував, а сам пригощався).
  •    Як повела себе Лисичка після частування?

 

  1.               Фізкультхвилинка (укр. народна пісня)(Слайд 24. Натиснути на картинку посередині – на позначку)

Унадився журавель, журавель        (погрожують пальчиком)                         

До бабиних конопель, конопель.    (руки в сторони)

Сякий, такий, журавель,                  (повертаються)

Сякий, такий, довгоногий,              (стрибають)

Сякий, такий, довгополий               (нахиляються до підлоги)

Сякий, такий, виступає,                  (тупають)

Конопельки все щипає.                  (нахиляються вперед, імітують рухи)

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020905.JPG

  1.  Гра «Хвости» (Слайд 25)
  • Знайдіть та продовжіть читати речення.

Іде Журавель …

А Лисичка тим часом …

Другого дня приходить …

Розсердилась Лисичка …

 

  1.  Характеристика героїв казки. (Слайд 26)

На дошці:         

Нещирість,

підступність,

винахідливість,

доброта,

Лисичка                      довірливість,                      Журавель

щирість,

улесливість,

чемність,

ввічливість.

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020899.JPG

  •    Дівчатка, виберіть слова, що характеризують Лисичку, і покажіть стрілками до неї. Хлопчики, виберіть слова, що характеризують журавля.

(Виходять до дошки по одному.)

 

 Робота за ілюстрацією. (Слайд 27)

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020909.JPG

  • Зверніть увагу на ілюстрацію до казки на ст. 69.
  • Кого зобразив художник на малюнку?
  • Яким зображено погляд Лисички? (Хитрий)
  • Які рядки казки проілюстрував художник. (-Призволяйся, не погордуй. Сама варила. Журавель стук, стук дзьобом – нічого не спіймав.)

-  А чому він нічого не зїв? (Бо каша була розмазана по тарілці і в дзьоб йому нічого не попадало.)

 

14. Творча робота. (Слайд 28)

- Поставте ілюстрації до казки у правильній послідовності.

 

15. Визначення головної думки твору. Метод «Прес».(Слайд 29)

  • Чи правильно вчинила Лисичка? (Я вважаю, що Лисичка вчинила не правильно.)
  • А як потрібно було вчинити? (Я думаю, що їй потрібно було приготовлену страву для Журавля покласти в глечик.)
  • Чого навчає казка? (Треба бути щирим і вміти дружити.)

 

V. Підсумок уроку.

Інтелектуальна вправа «Мікрофон». (Слайд 30)

    -  Продовжіть думку:

  •                   На уроці я навчився: (характеризувати казкових героїв, виразно читати текст, давати правильні відповіді на питання).
  •                   Я дізнався: (про життя Івана Яковича Франка, його творчість).
  •                   Я зрозумів що: (потрібно жити дружно, не чинити зла іншим).

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020907.JPG   C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020908.JPG

VІ. Домашнє завдання (диференційовано) (Слайд 31)

І група: читати в особах;

ІІ група: переказувати;

ІІІ група: намалювати епізод до казки.

 

Слайд 32

  • Дякую за роботу на уроці!

C:\Users\fdg\Desktop\КОНСПЕКТИ УРОКІВ 1-Б КЛАС\Відкритий урок з літ. чит. нов\фото\P1020913.JPG

 

Додаток до уроку

(Якщо залишиться час, можна ознайомити учнів із народними прикметами).

Народні прикмети

*Журавлі прилетіли — тепло принесли.

*Журавлі летять високо — зима ще далеко.

*Журавлі летять низько — зима вже близько.   

*Ранній приліт журавлів — на ранню весну.  

docx
Додано
15 квітня 2018
Переглядів
1782
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку