Познайомити восьмикласників з типами односкладних
речень; розвивати вміння аналізувати ці речення у
висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно
до комунікативного завдання. Виховувати любов до України.
8 клас
Тема. Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка і підмета
Мета. Познайомити восьмикласників з типами односкладних
речень; розвивати вміння аналізувати ці речення у
висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно
до комунікативного завдання. Виховувати любов до України.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання : узагальнюючі схеми і таблиці.
Можеш все на світі
Вибирати, сину,
Вибрати не можна
Тільки Батьківщину.
В. Симоненко
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Бесіда
( На мультимедійній дошці вислови про Україну)
Любіть Україну, Як сонце любіть Вишневу свою Україну, Красу її, вічно живу і нову, І мову її солов’їну. В. Сосюра |
Свою Україну любіть Любіть її во время люте, В останню тяжку минуту За неї Господа моліть! Т. Шевченко |
План бесіди:
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Шановні учні! Для того, щоб охарактеризувати односкладні речення, визначити їх у тексті, уміти правильно і доцільно вживати їх в усному і писемному мовленні, збагачувати наше мовлення, ми повинні вивчити тему «Односкладні речення».
ІІІ. Сприймання й осмислення нового матеріалу
2. Колективне опрацювання опорної схеми
3.
Завдання учням
( на дошці записані речення).
Служіть Землі, служіть Вітчизні ( Ю.Стадниченко).
● Міні – диктант
Нашої заслуги в тім не бачу,
Нашої не знаю в тім вини,
Що козацьку бунтівливу вдачу
Нам лишили предки з давнини.
Нам і те не добавляє слави,
Що вони од чужоземних сил
Заступили землю кучеряву
Горами високими могил…
(Л.Костенко)
- Виписати односкладні речення.
І група учнів працює з картками.
КАРТКА № 1 Перебудуйте двоскладні речення на односкладні.
Вона ніколи не буде співачкою. Ви повинні прочитати всю книгу. Хтось почав стукати у вікно. Сонце було яскравим.
КАРТКА № 2 Перебудуйте односкладні речення на двоскладні.
У мене немає цієї книги. Будь локонічним у висловлюваннях. Йому зовсім не хотілось виступати. Не знищити ніколи наш народ.
ІI група
Конструювання-моделювання
- Подані двоскладні pечення перебудувати на односкладні безособові та синонімічні іншого виду.
Кущ омитий чистою pосою. Сміхом-жартом село заметене. Зайвих не хочем ми слів. Так гарно пахне спечена картопля. Я не міг заснути довго не міг заснути.
- Перевірка виконаного завдання біля дошки.
IV. Підсумок вивченого на уроці
Творче конструювання.
За поданим початком і кінцем скласти твір-мініатюру ( 6-7 речень ) у художньому стилі, використовуючи односкладні означено-особові речення.
В темряві
У маленькі вікна низенької хати заглядала чорна синя ніч.
…
Петрик спить і тихенько виграє носом, немов у дудку (За С.Васильченком).
V. Домашнє завдання
Випишіть із художньої літератури односкладні речення, по одному реченню кожного типу.