Тема. Олександр Пушкін. Казка про рибака та рибку
Мета.
допомогти осмислити моральні аспекти з метою проектування
стратегії свого життя з урахуванням інтересів та потреб інших);
уміння вчитися (само організовуватися в навчальній діяльності);
загальнокультурну (формувати духовно-моральні основи життя
учнів, виховувати бажання творити добро, формувати
позитивні якості характеру для успішного існування в соціумі).
Обладнання. Казка про рибака та рибку, картки з завданнями, виставка книжок, портрет О.С.Пушкіна
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок
Починається урок.
Працюватиме старанно,
Щоб почути у кінці
Що у нашім третім класі
Учні - просто молодці.
ІІ . Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
- Хто автор цих відомих казок? (Пушкін О.С.)
- Сьогодні на уроці ми спробуємо торкнутися глибини одного з його літературних творів, відчути красу художнього віршованого слова. Для цього ми знов перечитаємо казку, спробуємо прочитати її в особах, надамо характеристику головним персонажам.
ІІІ. Знайомство з О.С.Пушкіним. (Виступи учнів)
ІV. Опрацювання «Казки про рибака та рибку» О.С.Пушкіна
1. Вступна бесіда.
- Зверніть увагу, у якій формі написано казку? (У віршованій формі)
2. Читання казки учнями.
Об’єднання у групи.
4. Аналіз змісту казки. Гра «Риболови» (робота в парах, групах). За правильну відповідь забирають рибку. У кого улов буде більшим, той активніший.
- Де жили старий і стара? (Біля самого синього моря у ветхій
землянці.)
- Чим займалися дід та баба?
- Яка пригода сталася зі старим?
- Які слова промовила рибка?
- Про що попросила стара першого разу?
- Про що дід просив вдруге? Втретє?
- Чим закінчилось останнє звертання до рибки?
Фізхвилинка. Імітація рухів.
- Діти, під час читання казки ми звертали увагу, як мінялося море
після кожної забаганки старої.
- Знайдіть в тексті описи моря й запишіть їх у належній послідовності.
6. Характеристика дійових осіб.
- Назвіть головних героїв казки. (Дід,баба,Золота рибка)
- Розкажіть про головних героїв казки.
- Доберіть риси характеру для дійових осіб.
- Як називала діда стара? (Дід-дурило, недотепа, старий нечема).
- Якими словами дід звертався до рибки? (Змилуйся, матінко-рибка, паніматонько.)
- Хто з героїв вам най більше сподобався?Чому?(Я думаю…)
- Чому автор наділив одного героя тільки негативними рисами,а іншого
тільки позитивними? (На мою думку…)
- Як була покарана стара за свою жадібність і невдячність?
(Вона знову залишилася біля розбитого корита,у своїй землянці.)
(Залишитися ні з чим, втратити все, що мав.)
7. Визначення основної думки твору.
- Чому ж був покараний і старий, адже він мав м`який, добрий
характер?
- Чи є позитивними такі якості,як безвольність, безмежна покірність?
Смиренність, податливість - позитивні риси тільки в тому випадку, якщо вони виправдані. Але в казці О.Пушкіна у старого бракувало сміливості протистояти старій, заперечити їй, вказати на її неправоту, зупинити її жадібність.
- Чи трапляється таке в житті?
У житті бувають моменти,коли необхідно проявляти свій характер, наполегливість, твердо сказати «ні». Наприклад, якщо навколишні або знайомі просять тебе зробити те, що, на твою думку, є поганим вчинком.
- Чи правильно вчинила рибка?
8. Робота з прислів’ями по картках (додаток).
Що б ви у неї попросили? Напишіть. Розкажіть.
9. Головна думка казки
Якщо ти сварливий і жадібний, ти можеш утратити своє щастя.
V. Підсумок уроку. Оцінювання
- Чи сподобалась вам ця казка?
- Кому ви співчували? Чиї вчинки засуджуєте?
- Чого навчає казка? Який урок дав нам великий поет?
Домашнє завдання.
Виразно читати казку в особах ,с.49-56, відповідати на запитання, характеристика дійових осіб.
Д о д а т к и
Казки маленькі,• • як на світі жить.
Казка вигадка, • • та розуму в них багато.
Казка вчить, • • та в ній ти повчальне зрозумій.
Невід • • довгаста посудина для прання білизни.
Ночви • •сітка рибальська.
Баговиння • • тонкі густі водорості.
Стовбова дворянка • • головний убір заміжньої жінки.
Грезетова кичка • • дворянка знатного роду.