Літературне читання 3 клас
Тема. Саша Кочубей «Володарка лісу»
Мета. Ознайомити учнів із біографічними відомостями та оповіданням Саші Кочубей; удосконалювати навички виразного читання, умілого використання інтонацій у мовленні; розвивати зв'язне мовлення учнів, творчу уяву, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; формувати здатність сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати.
Формувати здатність особистості продуктивно співпрацювати з різними партнерами у парі, у групі та з усіма в колективі.
Формувати екологічне мислення, виховувати дбайливе ставлення до природи, до своїх рідних, до рідного краю .
Навчати здобувати необхідну інформацію з різних джерел.
Тип уроку: Набуття нових знань.
Міжпредметні зв'язки: Природознавство, Українська мова, Я у світі, Основи здоров'я.
Обладнання: Хрестоматія 3-4 кл., аудіо запис звернення Саши Кочубей, презентація, картки із завданнями.
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго дня усім присутнім. Любі діти, я рада вас бачити у гарному настрої, а у кого він не дуже гарний – просто посміхніться, подумки побажайте всім успіхів на цілий день. Адже посмішка завжди поліпшує настрій.
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а читати й бачити .
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати. (слайд 1)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Артикуляційна розминка
Щоб наш ротик був слухняним виконаємо декілька завдань.
Ато – ато – ато- чистомовок є багато.
Ті – ті – ті – та найкращі будуть ті,
Ята – ята – ята – що поможуть вам, малята,
Ув – ув – ув – ротик щоб слухняним був! (слайд 2)
Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. (слайд 4)
- Сьогодні ми познайомимось з вами з сучасною письменницею та одним із її творів
- Прочитайте та розшифруйте ім'я та прізвище письменниці в одному рядку. А в другому назву твору, який ми будемо звами сьогодні читати.
СаПГша КоПГчуПГбей
«ВоПГлоПГдарПГка ліПГсу»
V.Робота над новим матеріалом
1) Перегляд відео звернення. (слайд 5, 1хв38с)
- Перегляньте уважно звернення авторки до вас, щоб ви могли дати відповіді на деякі запитання.
- У вас на партах є листочки із запитаннями , знайдіть та обведіть правильні відповіді.
2) Аудіювання (слайд 6)
А) м. Умань;
Б) м. Київ;
В) м. Первомайськ.
2. Що полюбляла з дитинства?
А) читати;
Б) писати;
В) малювати.
3. Для кого написала свою першу книгу?
А) для себе;
Б) для дорослих;
В) для сина.
4. Хто головний герой книги «Сім нескладух Говорухи»
А) хлопчик Андроїд;
Б) хлопчик Андрій;
В) хлопчик Сергій.
- Перевірте один в одного як ви справились.
- Хто допустив помилки? Будьте біль уважними на наступний раз.
3) Знайомство з новим оповіданням.
- Яку назву має оповідання яке ми будемо сьогодні читати?
- Хто такі володарі лісу?
- Хто може бути володарем лісу?
- Ваші передбачення.
- Прочитаймо оповідання «Володарка лісу» і ви скажете, хто це володарка лісу і чому її так називають.
4)Читання комбінованим способом (вчитель, кращі учні)
5) Словничок (слайд 7)
- У тексті вам зустрілися такі слова, давайте разом з вами пояснимо їх значення.
Самосели - ті, хто самостійно заселяються куди – небудь.
Прабабуся – бабуся мами або тата.
Чорнобиль – назва міста в Україні, де у 1986 році стався вибух на атомній станції. Ця зона й досі є небезпечною для життя людей.
Радіація – випромінення, особливої енергії, яка шкідлива для всього живого
Фізхвилинка (слайд 8)
6) Читання оповідання учнями вголос. Вправа «Ланцюжок»
- Від чийого імені ведеться оповідання ?
- Що вас розтривожило в цьому оповіданні?
- Як дівчинка ставиться до прабабусі?
- Що ви можете сказати про прабабусю? Якою ви її побачили?
7) Аналіз твору з елементами вибіркового читання. (слайд 9)
- Чому прабабуся повернулася в Залісся? Чому? Знайдіть і прочитайте про це у творі.
- Кого вона називає своїми сусідами? Прочитайте.
- Яке господарство у прабабусі?
- Що відповіла бабуся на прохання Марійки залишитись? Прочитайте.
8) Гра «Розвідники»
- Ви у мене дуже любите гратись .Тож пограємось з вами у розвідників.
- Порахуйте скільки разів у тексті зустрічаються слова: барвінок (4 рази), прабабуся(11 разів)
- Молодці, і з цим завданням справились.
9) Гра «Блискавка»
- Швиденько прочитайте слово і знайдіть речення з цим словом.
Хустка барвінок Марійка торохтить
10) Гра «Частинки з‘єднай, пояснення дай»
- Попрацюймо у парах.
_ Швиденько прочитайте слова та словосполучення, з'єднайте з їх тлумаченням та поясніть розуміння.
Міцний горішок – людина із складним характером;
Час летить, мов шалений – дуже швидко минає;
Приросла до Залісся – не хоче залишати свій рідний дім;
Торохтить радіо – говорить.
11) Попрацюємо у групах (слайд 10)
- Об'єднайтесь у групи. У кожної групи є своє завдання за певний час ви повинні обговорити і виконати його. А потім ваш спікер презентує вашу роботу всьому класу.
1 група.
Моя прабабуся живе в селі Залісся.
Раз на рік я приїжджаю до неї в гості.
Час прощатися .
Падаю в обійми.
Твоє коріння там де ти народилася.
2 група
3 група.
З‘єднати частинки прислів‘їв. Вибрати те, яке могло б бути заголовком оповідання.
Добре тому, хто в своєму дому.
У своїй хаті й кутки помагають.
Твоє коріння там . де ти народилася.
Рідна земля і в жмені мила.
4 група.
Стисло переказати текст від імені бабусі.
5 група.
Написати риси характеру притаманні Марійці.
6 група.
Написати риси характеру притаманні прабабусі.
12) Презентація роботи у групах
- Давайте всі уважно послухаємо завдання і перевіримо чи ви справились.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- З яким твором ми сьогодні познайомились?
- Хто автор твору?
- Чого навчає нас цей твір?
- Чим він вас схвилював?
- Як ми повинні ставитись до природи?
VІІ. Домашнє завдання