Урок № 16 Дата проведення дистанційного уроку – 11.11.21
Тема. Підмет і присудок. Способи вираження підмета Слайд 1
Мета : поглибити знання учнів про поділ членів речення на головні та другорядні,про граматичну основу речення; ознайомити восьмикласників зі способами вираження підмета; формувати вміння знаходити в реченні підмет і присудок, будувати речення, в яких би підмет виражався різними способами;розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять за допомогою мовленнєво - комунікативного дидактичного матеріалу ; виховувати почуття захоплення красою осінньої природи і любов до рідної мови. Слайд 2
Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь і навичок
Обладнання: картки самооцінки учнів,ментальні електронні картки у формі кетяга калини «Способи вираження підмета» ,розміщені на Padlet, комп’ютер,дві інтерактивні онлайн-дошки( Padlet і Linoit) ,наявність авторського блогу ,освітній сервіс
(від classroom.google.com), jamboard
мультимедійна презентація до уроку.
.
Перебіг уроку
Робота на Слайд 3
онлайн-дошці linoit у блозі https://franko- lushnua.blogspot.com/2021/11/httplinoit.html
або безпосередньо при переході на дошку за посиланням:
З'ясування емоційної готовності до уроку ( кольоровий настрій)
II. Установчо - мотиваційний етап
Вибіркова робота в малій групі Слайд 4
Учениця читає вірш Ліни Костенко «Осінній день»
Осінній день, осінній день, осінній!
О синій день, о синій день, о синій!
Осанна осені, о сум! Осанна,
Невже це осінь, осінь, о! Осанна...
Останні айстри горілиць зайшлися болем.
Ген килим, витканий із птиць, лежить над полем.
Багдадський злодій літо вкрав,багдадський злодій.
І плаче коник серед трав - нема мелодій.
4 учні ланцюжком мають назвати лише прості двоскладні речення,використані у поезії .
Літературознавчий коментар учителя. Слайд 5
Лі́на Васи́лівна Косте́нко — українська письменниця, поетеса-шістдесятниця. Лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів. У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу.Лише за 30 останніх років її творчість поверулася до читачів.
III. Повідомлення теми, мети,завдань уроку.
«Лінгвістичний калейдоскоп»
Повторення вивченого на попередньому уроці і сприймання теоретичного матеріалу за допомогою прийому використання інтерактивних ментальних карт,розміщених на інтерактивній дошці padlet за посиланням: https://uk.padlet.com/lushnua/d350mmpkbstrimrv Слайд 6
“Творча лабораторія” на онлайн-дошці jamboard за посиланням https://jamboard.google.com/d/1PBsuhdp5WYYfTB2ePMSEYBcFJQIW6A3MOMLfSAVFV-g/edit?usp=sharing
Складіть речення, увівши подані слова і сполучення слів у речення ,щоб вони виконували роль підметів.
Ранок, брат із сестрою, один з учнів, Сергій Михайлович, Чумацький Шлях, «Зоре моя вечірняя…». Слайд 7
IV. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу (ґронування)
Трансформація-дослідження (усно) Слайди 8-9
Прості підмети потрібно трансформувати у складені (зразки на 8-му слайді).
Коментар учителя. В українській мові існують різні форми вираження підмета. Одну з них - просту - ми з вами розглянули. Отже , підмет може виражатися іменником, займенником або частиною мови, що виступає в ролі іменника. А сьогодні поглибили знання способами вираження складних присудків.
V. Підсумок уроку
Тестування «Мова –ДНК нації» Слайди 10-11
1. Складений підмет вжито в реченні
А Бабине літо чекатиму з нетерпінням.
Б Вабить знов мене Чумацький Шлях.
В Три явори посадила сестра при дорозі.
Г Між дорогою і полем піднялися бур’яни.
2. Складений підмет вжито в реченні
А «Тореадори з Васюківки» прочитано на одному подиху.
Б Вологий дим кошлатими клубками котився по землі.
В Бабине літо висіло на вітах, як прядиво.
Г Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою.
3. Складений підмет вжито в реченні
А Золоті плями на стіні заселяють кімнату радістю.
Б Місяць із сонцем ніжну бесіду веде про свої зірки.
В Оранжево-фіолетові хмари відгрібають зі сходу ніч.
Г Знову в серці дивовижно щастя з мрією сплелись.
4. Складений підмет вжито в реченні
А Бабине літо чекатиму з нетерпінням.
Б Вабить знов мене Чумацький Шлях.
В Три явори посадила сестра при дорозі.
Г Між дорогою і полем піднялися бур’яни.
5. Складений підмет вжито в реченні
А «Тореадори з Васюківки» прочитано на одному подиху.
Б Вологий дим кошлатими клубками котився по землі.
В Бабине літо висіло на вітах, як прядиво.
Г Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою.
6. Складений підмет вжито в реченні
А Золоті плями на стіні заселяють кімнату радістю.
Б Місяць із сонцем ніжну бесіду веде про свої зірки.
В Оранжево-фіолетові хмари відгрібають зі сходу ніч.
Г Знову в серці дивовижно щастя з мрією сплелись.
VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загально-пізнавальних і творчих умінь з теми
Учні заповнюють картки самооцінки роботи на уроці
Картка самооцінки роботи на уроці Слайд 12
Дата_____________________ Прізвище______________
№ |
Як я працював на уроці? |
Коментар учня |
|
||
1 |
Чи повторив раніше вивчений матеріал? |
|
2 |
Чи висловлював нові ідеї?
|
|
3 |
Чи плідно працював у групі, виконував письмові вправи? |
|
4 |
Чи зможу скласти узагальнюючу розповідь з наведенням прикладів? |
|
5 |
Настрій на уроці, мої очікування? |
|
VII. Домашнє завдання є у презентації,розміщеній на гугл-диску за посиланням: https://docs.google.com/presentation/d/1-GM23GbFWFGdrUvenLY1lAIhVGK--18e/edit?usp=sharing&ouid=103735878867917715440&rtpof=true&sd=true
1 Слайд 13
2*Слайд 14
Слайд 15