Конспект уроку допоможе вчителю перевірити інтелектуальний розвиток учнів,виявити їхні знання з творів літературного читання в 3 класі.А також вчити розвивати вміння чітко та зрозуміло висловлювати свої думки,збагачувати словниковий запас.
Мордовцева Тетяна Володимирівна- вчитель-методист початкових класів Пісківської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок-гра літературного читання в 3 класі
« Найрозумніший»
Мета: перевірити інтелектуальний розвиток учнів,виявити їхні знання з творів літературного читання ; Розвивати швидкість мислення,пізнавальні інтереси,пам’ять,вміння швидко орієнтуватися у творах за різними темами.Виховувати бажання здобувати знання з інших джерел літератури,свідомо читати тексти.
Обладнання: таблиця.
ХІД УРОКУ
І ОРГМОМЕНТ
Добрий день,сіроокі дівчатка,
Ясноокі хлоп’ятка!
Заспокойтеся, сядьте.
Час прийшов працювати.
ДЕВІЗ УРОКУ:»Урок повинен бути цікавим,продуктивним, пізнавальним!»
ВПРАВА»ВІТАННЯ»/Діти стоять у колі. Кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається,щоб його називали./
Вчитель:Як ви розумієте слово УСПІХ?/Відповіді учнів/
-Я бажаю успіху всім учням на уроці.
Доброта душі- сонця промінець,має людям у серця світити.
Доброті людської не прийде кінець,якщо будуть добрими діти.
Тож давайте всім дарувати тепло, усмішки прості і щирі.
І на всій землі відразу зникне зло- будемо жити у злагоді й мирі.
Вчитель: Урок почнемо з побажань. Побажайте успіху на уроці, веселого настрою, творчості, цікавих знань один одному. Пам’ятайте, що успіх приходить тільки до того учня, який старанно і сумлінно працює.
ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ,МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Вчитель: Сьогодні у нас урок чудовий в світ читання загадковий.
Всі відкриє таємниці,треба тільки потрудиться.
У цікавий світ книжок поведе нас всіх урок.
Сьогодні на уроці ми проведемо гру « Найрозумніший» серед учнів нашого класу.
ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
ХІД ГРИ « НАЙРОЗУМНІШИЙ»
У відбірній грі братимуть участь 10 учасників.
1 ТУР. Відбірна гра.
Зараз вам буде поставлено 10 запитань. До них буде дано декілька відповідей, одна з яких є правильною. На роздуми вам дається 15 секунд,за які ви повинні вибрати правильну відповідь.П’ятеро учасників,які наберуть найбільшу кількість балів,продовжать боротьбу за звання « Найрозумніший» у півфінальній грі.
Запитання відбірної гри
1.Твір « Гуси-лебеді летять» за жанром це-
а/ оповідання б/казка в/ вірш Відповідь: оповідання
2. Закінчить назву вірша Лесі Українки»Уже весняне сонце…»
а/ заходить б/ сходить в/ припікає Відповідь: припікає.
3.Печиво у формі жайворонків випікають у
а/ березні б/ квітні в/травні Відповідь: у березні.
4.Що продав Піноккіо,щоб купити квиток у театр?
а/ книжку б/ листівку в/ буквар Відповідь: буквар
5.Хто автор твору «Пригоди Піноккіо»?
а/Астрід Ліндгрен б/Карло Коллоді в/Ярослав Стельмах
Відповідь: Карло Коллоді
6.З чого починається Вітчизна у В.Сухомлинського з тексту «Сонце заходить»?
а/ з рідного слова б/ з рідного порога в/ з української мови
Відповідь: з рідного слова, з української мови
7.Кого спіймав Славко з оповідання Я.Стельмаха « Ловись, рибко»?
а/ щуку б/ карасика в/ окуня Відповідь: карасика
8.У творі Миколи Сингаївського « Осіння гра» розповідається про
а/ зайчика б/ їжачка в/ білочку Відповідь: білочку
9.Із чого виготовляли книги у Стародавньому Єгипті?
а/ з паперу б/ пергаменту в/ папірусу Відповідь: папірусу
10. Доповни вірш римованими словами:
Пам’ятай,не забувай батьківську стежину.
Прикрашай, шануй свій край, дім свій,……
а/ Україну б/ Батьківщину в/ і родину. Відповідь: Батьківщину
2 тур. Півфінал.
За більшою кількістю балів у півфіналі беруть участь такі учні…--------------- Щоб встановити черговість наступного туру гри школярів у півфіналі,проводиться гра « Шифрувальник».
Правила гри: Необхідно якнайшвидше розшифрувати слово. Учень, який першим вгадав слово,буде грати перший,другий- другим..Принцип шифрування слова- кожна цифра означає декілька букв, як на телефонному апараті: 1-А,Б,В 2- Г,Д,Е 3- Ж,З,И 4-і,й,к 5-л , м , н 6- о , п , р
7- с , т , у 8- ф , х , ц 9-ч , ш , щ 10-ь , ю , я
Зашифроване слово 126231-НАЗВА ДЕРЕВА Відповідь: береза
Після гри « Шифрувальник» учні змагаються за вихід у фінал. Їм пропонується 6 тем. Кожен вибирає собі тему, яку він найкраще знає. За одну хвилину потрібно відповісти на якнайбільше запитань. Якщо гравець не знає відповіді,він каже :»Далі».За найбільшою кількістю набраних балів,троє учасників вихадять у фінал.
Теми півфінальної гри:
1.Твори Василя Сухомлинського.
2. Загадкова.
3.Література.
4.Народна творчість.
5.Кмітливість.
6.Мовна.
1. ТВОРИ ВАСИЛЯ СУХОМЛИНСЬКОГО
1.В оповіданні « Сергійкова квітка» хто з хлопчиків подарував своїм друзям красу?/Сергійко подарував прекрасну квітку/.
2. Закінчіть назви оповідань Василя Сухомлинського «Кінь…/утік/»,»Красиві слова і красиве../діло/».
3. Закінчіть речення»Усе своє життя Василь Сухомлинський присвятив../дітям/.»
4.Василь Сухомлинський був директором…/Павлиської школи/.
5.Твір «Що таке Школа під Голубим Небом»написав Василь/Сухомлинський/.
2.ЗАГАДКОВА
1.Хто стоїть на одній нозі?/Чапля/
2.Що росте догори коренем?/Бурулька/
3.Маленькі, кругленькі, весь світ бачать./Очі/
4.Я-вода і по воді плаваю./Крига/
5.Сам червоний, а чуб зелений./Буряк/
3.ЛІТЕРАТУРА
1.Як називаються твори,у яких римуються рядки?/Вірші/
2. Яка назва головної книги поезій Шевченка?/Кобзар/
3.Хто написав трилогію про Незнайка?/М.Носов/
4.Старовинна різдвяна пісня./Колядка/
5.Назвіть літературний псевдонім Лариси Петрівни Косач./Леся Українка/
4. НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ
1. Доповніть прислів’я»Нащо й ліпший клад,коли в сім’ї/лад/»,
«Бджола мала й та../працює/»,»Хто більше читає,той більше/знає/»,»Людина без книги, як криниця без/води/»,»Книга вчить, як на світі/жить/».
2. Усна народна творчість- це твори,які.. /передавалися із вуст в уста/.
3.Які дива відбувалися у казці «Кривенька качечка»?/Качечка перетворювалась в дівчинку/.
4.Кому з персонажів належать ці слова:»Де вже миритися?Битися з тобою, іродом!»/Кирило Кожум’яка/.
5.»Два півники»-це /українська дитяча пісенька/.
5.КМІТЛИВІСТЬ
1.По чому качка плаває?/По воді/
2.Яких каменів немає в морі?/Сухих/
3.Чим закінчується день?/Літерою Ь/
4.На яке дерево сідає ворона після дощу?/На мокре/
5.Що буде з сніжинкою, яка впаде на руку?/Розтане/
6.МОВНА
1. Синонім до слова « безкраї»./Безмежні/
2.Анаграма слова «гора»./Рога/
3.Антонім до слова «широкий»./Вузький/
4.Анаграма слова «рамка»./Марка/
5. Синонім слова розповідає»./Розказує/
3 тур .ФІНАЛ
У фіналі будуть грати такі учні… Щоб встановити послідовність гри у фіналі, знову проводиться гра «Шифрувальник».
Зашифроване слово 4672-НАЗВА ГЕОМЕТРИЧНОГО ТІЛА
Відповідь : круг.
Отже, за жовтим столом буде грати-------------------,за червоним-----------------,за синім------------ .
Правила фінальної гри такі:
Перед вами табло, на якому 36 віконичок з номерами від 1 до 36. Ви повинні запам’ятати свої номери, які зафарбовані у ваш колір. Для цього у вас є 20 секунд. Якщо вибираєш своє запитання і даєш правильну відповідь, то отримаєш 2 бали, якщо відповідаєш на запитання суперника – 3 бали, а якщо на запитання,яке зафарбоване у білий колір,то отримаєш 1 бал. Кожному учаснику буде запропоновано 6 запитань.Хто набере найбільшу кількість балів, той стане переможцем сьогоднішньої гри.
Запитання фінальної гри.
ІУ ПІДСУМОК УРОКУ-ГРИ.НАГОРОДЖЕННЯ ПЕРЕМОЖЦЯ