Люди, здатні мислити критично, мають розвинений емоційний інтелект, постійно шукають альтернативні своїм точки зору, вміють відрізняти факти від думок, аргументи – від тез, а дані – від висновків.
Існує безліч порад і методів, що допомагають тренувати вміння мислити критично. Ми ж пропонуємо вам ознайомитись із практичними прийомами для тренування мозку, про які розповіла у своєму вступі Євгенія Дегтяренко у межах Всеукраїнської інтернет-конференції «На Урок»: «Мислення логічне, креативне, критичне».
За словами лекторки, до ключових компетентностей учня належать: навчання впродовж життя, ініціативність та підприємливість, соціальна та громадянська компетентності, обізнаність та самовираження у сфері культури, спілкування іноземними мовами, компетентності у природничих науках і технологіях тощо.
Євгенія Дегтяренко визначила такі ознаки критичного мислення: оцінювальна і зважена думка, класифікація, допущення та логічне формулювання висновків.
Ефективні прийоми для актуалізації знань учнів:
- кластер;
- асоціативний кущ;
- дерево передбачень;
- кошик ідей;
- передбачення на основі опорних слів.
Практичні прийоми для фази побудови знань:
- Читаємо в парах.
- Робота в парах та малих групах із дидактичними завданнями.
- Концептуальна таблиця.
- Дискусія.
- «Тонкі» і «товсті» запитання.
- Ромашка Блума.
- Т-таблиця.
Прийоми для уроків на етапі рефлексії: сенкан, кластер, бортовий журнал, концептуальна таблиця, шкала думок, прес, діаграма Вена, фіш-боун та інші.
Хочете дізнатися більше про практичні прийоми для розвитку критичного мислення учнів на уроках природничого циклу, радимо переглянути виступ Дегтяренко Євгенії. Спікерка – вчителька хімії КЗ «Красноріченський ЗЗСО І–ІІІ ступенів» Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області.
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.