Конфліктні ситуації на уроці не можна лишати поза увагою. Особливо, якщо ображають вас. Ми розкажемо, як правильно зреагувати на образу та запобігти повторенню інциденту.

Образливі слова від учня неодмінно зачеплять за живе. Вчитель ображається на них. І це цілком нормально! Так само як і є нормальною реакцією бажання поставити на місце хулігана. Проте це серйозна помилка. Досвідчені вчителі, як правило, знають, що робити у такій ситуації, але їх молодші колеги часто губляться.

Якщо ви неправильно зреагуєте на образу від учня, ви можете суттєво погіршити ситуацію. Більш того, ваш авторитет та вплив на клас можуть похитнутися. Якщо ви не стримуєте власних емоцій, вам не вдасться втримати і клас. Пропонуємо до вашої уваги просту схему дій на випадок агресивної поведінки учня, його лайки у вашу адресу. Це допоможе гідно вийти із ситуації.

Програйте битву
Будьте готовими програти битву. Але виграти війну. Іншими словами, необхідно втриматися від того, щоб повчати, лаяти, читати моралі, намагатися поставити учня на місце зразу ж після інциденту.

Не приймайте негатив на свій рахунок
Часто трапляється так, що прояви неповаги йдуть від дитини, яка особисто проти вас нічого не має, проблема значно глибша. Ваше завдання – допомогти учневі побачити свою помилку, щоб такого більше не повторилося.

Заспокойтесь
Глибоко вдихніть, аби зняти напругу та бажання поставити школяра на місце. Нагадайте собі, що ситуація буде виграшною для вас лише тоді, коли ви втримаєте власні емоції під контролем.

Витримайте паузу
У першу мить після події не говоріть жодного слова, підтримуйте зоровий контакт з учнем та чекайте. Нехай слова висять у повітрі протягом декількох секунд, щоб стали зрозумілими такі моменти: що сказано, як сказано і хто несе за це відповідальність.

Залиште за собою останнє слово
Не ескалуйте конфлікт. Навпаки, постарайтесь його якомога швидше звести нанівець. Ваша добре витримана пауза, ймовірно, засмутить учня, який очікував на бурхливу реакцію. Як тільки ви припините зоровий контакт та повернетесь до своїх справ, інцидент буде вичерпано.

Йдіть далі
Проводьте урок далі, не коментуйте конфлікт саме зараз. Повертайтесь до нормального життя якомога швидше заради інших учнів.

Нічого не робіть
Продовжуйте свій день, наче нічого не сталося. Не підходьте до учня та не пробуйте поговорити з ним про те, що сталося. Не робіть нічого, доки не будете впевнені в тому, що учень відійшов від ситуації.

Говоріть
Щойно ви зрозуміли, що учень заспокоївся, а інцидент забувся, підходьте з пропозицією поговорити. Якщо у вас були наперед розроблені правила поведінки на ваших уроках, говоріть прямо, який пункт було порушено. Відповідно до цього передбачено покарання. Якщо ви досі не маєте таких чітко прописаних правил, рекомендуємо створити їх.

Доведіть до відома
Повідомте батьків чи класного керівника про поведінку дитини. Тим паче, якщо це нетипово для учня, батьки неодмінно мають знати про конфлікт, адже це може бути тривожний сигнал.

Дочекайтесь покаяння
Якщо ви впорались із ситуацією таким чином (не лаяли, не читали моралі тощо), навіть найбільш впертий та складний учень відчує провину. Є велика ймовірність, що у вас щиро попросять вибачення.

Урок, який треба засвоїти всім

Треба пам'ятати, що у подібних ситуаціях вкрай важлива тактика.Такий метод є дієвим, бо уся відповідальність за вчинок покладається на школяра, у якого тепер ще менше шансів знайти причину образи чи гніву на вас. Ви не опустилися до рівня образ та з’ясовування стосунків. Ви не виграли ту битву, але, ймовірно, виграєте війну.

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter
Коментарі

Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.

 1. Грабенко Олексій Анатолійович
  Вибачте, але, на мою думку, цей пост писала людина, яка жодного дня не працювала в школі... Якщо дослуховуватись даних порад, в соьгоднішніх реаліях можна стати просто слухняною і тремтячою... жертвою.
 2. Мудрак Лена
  У мене теж склалося таке враження
 3. Marynych Valentina
  Таке діти, як правило, роблять, щоб "піднятись у рейтингу" перед собі подібними, або перед тими, на кого хочуть бути подібними. Інколи діти таке роблять, бо їх примушують, коли у школі чи класі розвинений булінг. Образивши вчителя, вони заробляють бонуси перед іншими учнями. Інші учні бачать, що один чи одна бонуси заробив і все зійшло з рук. Отже в подальшому варто чекати лише погіршення. На свідомість таких учнів розраховувати - марна справа
 4. shvchenko oksana
  К сожалению, ребенок-социопат часто не идет на зрительный контакт, отворачивается, "прячет глаза" и дождаться пока он выйдет из "ситуации" невозможно, он не хочет из неё выходить. Класс в ожидании реакции учителя на выходку замрет, пауза будет, но если реакции не последует, то будет следующая выходка и возможно не от "записного клоуна", а от того кто хотел бы "поднять рейтинг", но боится последствий. Хорошие рекомендации для работы со спокойным, адекватным, мотивированным на учебу классом, к счастью, такие тоже бывают.
 5. Titov Evgeny
  прочитайте закон про булінг
 6. Oliynyk Natasha
  Хто такі непрофесійні поради написав??? Ніколи не залишаю коментарі, але в даному випадку моєму обуренню немає меж! Якщо цих порад прислухатися то вчитель взагалі втратить авторитет! Можливо років 30 тому ці поради були дієві. Але зараз діти інші і до них інший підхід потрібен. P.S. Зазвичай пишуть хто написав статтю ПІБ та спеціальність, психолог, вчитель і т.п.