Урок – змагання
Тема. Повторення, узагальнення й систематизація вивченого про дієприслівник як особливу форму дієслова.
Мета: поглибити, узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприслівник, його ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички; розвивати усне й писемне мовлення, вміння виділяти головне, істотне в навчальному матеріалі; формувати вміння порівнювати й узагальнювати факти й поняття; виховувати любов до України, до її мови.
Обладнання: узагальнююча таблиця « Дієприслівник», індивідуальні картки, сигнальні картки, кросворди.
Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого ( практичне застосування теоретичних знань).
Ну що б, здавалося, слова,
Слова та голос, більш нічого.
А серце б’ється, завмира,
Як їх почує.
( Т.Г.Шевченко)
Хід уроку
І. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація необхідності знань
Питання: Чому перший місяць зими називається «грудень»? ( Діти пояснюють і записують дату, тему.)
Діти, протягом попередніх уроків ми з вами вивчали незмінну особливу форму дієслова – дієприслівник. Сьогодні прикінцевий етап нашої мандрівки. Нам треба повторити й узагальнити наші знання. Настав час перевірити себе, свої знання, визначити слабке кільце у вашому ланцюжку знань. Тож працюйте уважно.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бліц – турнір
Грошова одиниця знань КІТа:
К – кмітливий;
І – ініціативний;
Т – творчий.
За правильну відповідь дається КІТа, хто більше отримає КІТів, той переможець.
1. Скільки всього частин мови в українській мові?
2. Дієприслівник – це змінна чи незмінна форма дієслова?
3. Дієприслівник – це частина мови чи форма дієслова?
4. Дієприслівник означає основну чи додаткову дію в реченні?
5. Назвати питання, на які відповідає дієприслівник?
6. У реченні дієприслівник виступає означенням, обставиною чи додатком?
7. Дієприслівник утворюється від основи дієслова чи прислівника?
8. Вид дієприслівника – це ознака дієслова чи прислівника?
9. На яке питання відповідають дієприслівники доконаного виду?
10. На яке питання відповідають дієприслівники недоконаного виду?
11. Назвіть суфікси, за допомогою яких творяться дієприслівники доконаного виду?
12. Суфікси –ачи, -ячи,-учи, -ючи- це суфікси дієприслівників якого виду?
13. Чому для утворення дієприслівникового звороту потрібноо мінімум 2 слова?
14. Знайти дієприслівник, який з не пишеться разом:
А) не бачачи В) не знаючи
Б) нехтуючи Г) не працюючи
15. У кінці дієприслівників після Ч, Ш пиши И чи І ?
2.Нагородження переможців.
І місце – медаль « Почесний громадянин країни « Дієприслівниковія»
ІІ місце –
ІІІ – місце –
3. Робота учнів ( 3 учні) над індивідуальними картками.
4. Перевірка домашнього завдання
Домашнє завдання було вправа 123 ( розібрати дієприслівники).
Намалювати асоціативні малюнки, написати казку, загадку, рекламу про дієприслівник.
Оцінювання учнів ( колективне).
ІІІ. Практична частина
1. Вибірковий диктант.
Виписати тільки дієприслівники.
Бігають, біг, бігаючи; зустрічний, зустрічаючи,зустріч; двоє, подвоївши; проспівала, проспівавши, приспів, проспіваний; зеленіючи, зелень, зелений, зеленіти;хитаються, хитнувшись; косять, скосивши; повертають,повертаючись, повернення.
Довести, що виписані вами слова є дієприслівниками.
2. Робота з сигнальними картками.
Визначити вид дієприслівника: червоний колір – доконаний вид; зелений колір – недоконаний вид.
Ненавидячи, схиливши, зупиняючись, забувши, принісши,сидячи, вивчивши, ховаючи, неволячи, повернувшись, благаючи, відпочивши.
3. Які дві орфограми ми вивчили з цієї теми «дієприслівник»?
Порівняйте написання не з дієприслівниками.
Списати речення, розкриваючи дужки. Пояснити значення прислів'їв.
1) ( Не) працюючи, ситий (не) будеш.
2) ( Не) сіявши, (не) пожнеш.
3) ( Не ) розбивши крашанки, (не) спечеш яєчні.
4) ( Не) волячи простих людей, турки просувалися далі на південь.
4. Скласти й записати пари слів з поданими словосполученнями.
Пояснити правопис И-, І- у словах.
ІІІ група: Працюючи у полі
Працюючі люди
ІІ група: Тремтячи від страху
Тремтячі руки
І група: Затихаючи, відділявся
Затихаючі руки
5. Яку пунктограму ми вивчили на попередніх уроках?
Увага! Дієприслівник у звороті і присудок повинні стосуватися спільного одного діяча
Ми співали пританцьовуючи
Ми співали пританцьовуючи
Запишіть речення, оберіть правильний вибір дієприслівникового звороту. До якого речення підходить поданий зворот? Чому?
І група: Сонце палило нещадно.
Люди не помічали часу працюючи в полі.
ІІ група: Туристи побачили прекрасну картину.
Перед туристами відкрилась прекрасна картина піднявшись на гору.
ІІІ група: Була складена програма концерту.
Учні підготували концерт зустрічаючи свято.
6. Робота в групах.
І група Скласти невеличкий опис зимового лісу, використавши
( сильні) дієприслівники доконаного та недоконаного виду.
Яку роль виконують дієприслівники у мовленні?
ІІ група Відредагувати речення, виправити помилки Петрику.
( середні) 1) Здавши книжку, бібліотекар порадив мені нову.
2) Не вивчивши правила, вчителька поставила мені за
диктант двійку.
3) Граючи в футбол, мати покликала мене вечеряти.
4) Роблячи уроки, до мене прийшла подруга.
ІІІ група Записати речення, замінивши дієслова в дужках
дієприслівником.
1) Кружляють над степом орли, ( виглядати) здобич.
2) Весною каштан цвів білим цвітом ( підняти) до свої
свічки.
3) (Втрачати) рідну мову, народ втрачає разом з нею своє
Духовне коріння.
7.Перевірка завдань, оцінювання учнів.
ІV. Підсумок уроку вчителем за узагальнюючою таблицею.
V. Домашнє завдання
1. Виписати з художньої літератури 3 речення з дієприслівниками і розібрати їх як форму дієслова.
2. Повторити все про дієприслівник.
3. ( За бажанням) написати лист – подяку дієприслівнику за гостинність.
VІ. Звернімося до епіграфу.
Діти, дуже хотілося, щоб сьогодні, вийшовши з цього уроку, ви не просто винесли знання про дієприслівник, а й оту любов до слова, до мови. Як сказав Т.Г.Шевченко
Ну що б, здавалося, слова,
Слова та голос, більш нічого.
А серце б’ється, завмира,
Як їх почує.
І нехай ваші серця завжди завмирають, коли ви чуєте рідне слово, рідну мову, державну мову великого, могутнього українського народу. До нових зустрічей.