Тема : Кожна дрібниця важлива у житті. В.О.Сухомлинський «Гвинтик».
Мета:
формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися (формування вміння контролювати свою навчальну діяльність, проявляти зацікавленість у навчанні);
- соціальна (удосконалення навичок продуктивної співпраці у команді та ініціативності);
- інформаційно-комунікативна (залучення учнів до роботи з різними джерелами інформації, здатність вирішення життєво важливих завдань);
- загальнокультурна (формування культури міжособистісного спілкування);
формування предметних компетентностей
- навчальна (вдосконалювати навички правильного свідомого читання, вчити помічати особливості авторського вибору слів, збагачувати активний словник учнів);
- розвивальна (розвивати вміння визначати в тексті головне, робити висновки та узагальнення, висловлювати свої думки, творчі здібності, здатність реагувати на прочитане, виявляти та усвідомлювати свої почуття, бажання наслідувати позитивні риси героїв прочитаних творів, сприяти розвитку в учнів мотивації до виконання розпочатої справи до кінця);
- виховна (виховувати відповідальність за свої вчинки).
Обладнання: текст оповідання «Гвинтик», картки зі словами для контролю техніки читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вправа «Усмішка»
Коли ви зранку йшли до школи, вам лагідно всміхалося сонечко, а бешкетник-вітерець прошепотів: «Вдалого дня!». Нехай ці добрі почуття наповнять ваші душі, розквітнуть на обличчях усмішками. Хай вам буде легко і приємно працювати на уроці.
ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок
1. Вправа на формування швидкої реакції на слово
Гра «Слухайте і називайте багато слів»
Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, яким підходить названа дія.
Будує - … (будинок, міст, літак, …. .)
Перевіряє - … (зошити, роботу, вироби …)
Загвинтили - … (гвинт).
2. Гра «Зберіть слова»
- Складіть слова, букви яких «порозбігалися»
крЮо, тгнив, лікат
3. Вправи на розвиток швидкості читання
За 30с учні повинні прочитати надруковані на картках слова і словосполучення.
Граматика домашнє завдання треба було
Зошити великий літак питає сина
Роботи багато людей чого ж ти
Багато кілька речень ось що
Пасажири побіг до хлопців щоб усе
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на нас чекає зустріч з героями твору В.Сухомлинського «Гвинтик»
ІV. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Гвинтик»
3.Повторне читання оповідання учнями (мовчки)
- Чому хлопчик не закінчив домашнє завдання?
4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
- Прочитайте, як Юрко виправдовувався перед батьком.
- Чи сварився батько на хлопця? Що він зробив?
- Прочитайте, яку історію розповів тато.
- Як ви думаєте, що батько хотів навчити сина цією історією?
- Поміркуйте, від чого застерігає вас це оповідання.
5. Вправи на розвиток техніки читання
А) Напівголосне читання. Гра «Засічка- кидок» ( три рази по 20 с)
Б) Гра «Розвідники»
- Скільки разів у творі автор вжив слово « Юрко»? (3)
- Знайдіть, які синоніми автор вжив у тексті до слова говорити. (Питає, казати, мовив, загадали)
- В передостанньому абзаці оповідання відшукайте найдовші слова. (Пасажирський, загвинтили, якнайкраще, робітникові)
- В останньому абзаці прочитайте односкладові слова. (Ось, що, хтось, про)
6. Мовно-логічне завдання
- Прочитайте частини прислів’їв. Подумайте, як їх з’єднати
Кінець діло - не кінчиш.
Не почавши - гуляй сміло.
Зробив діло - хвалить.
V.Підсумок уроку
1. Зворотний зв’язок
Вправа « Скринька вражень»
Скласти 3-4 запитання до тексту