Урок української мови в 5 класі
Правила вживання апострофа.
Підготувала:
Савіна Вікторія Володимирівна
вчитель української мови та літератури
ЗЗСО І-ІІ ст. № 21
міста Торецьк Донецької області
Урок № 69
Клас:5
Тема уроку: Правила вживання апострофа.
Тема програми: Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія.
Тип уроку: формування умінь та навичок.
Мета уроку:
Засоби навчання:
Наочні:підручник, таблиці.
Апаратні:інтерактивний комплекс, смартфони.
Мережні: он-лайн сервіси www.thinglink.com,www.learningapps.org
Хід уроку:
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя:
Добрий день, діти! Сьогодні я зайшла до Фейсбук і помітила там листування двох дівчаток. Скажіть мені, будь ласка, яких помилок припустилися подружки під час онлайн – бесіди. (Відповіді учнів).(Додаток1) Я виділила слова червоним, що ж не так з цими словами. Як ви гадаєте? (слова написані без апострофа)
Слова на дошці:
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі
Спробуй лише написати ім’я –
Зразу стану потрібен і я.
Д. Білоус
Слово вчителя:
Учні записують число та тему уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово вчителя:
Вдома ви опрацювали інтерактивний плакат з теми «Апостроф».
(посилання на плакат: https://www.thinglink.com/scene/1060609067669520387 )
- Що ж ви запам’ятали про апостроф?
1.Сторітеллінг «Я, Апостроф…» (використовується з метою перевірки вивченого матеріалу з теми «Апостроф» та розвитку мовлення)
Пропоную вам зараз уявити себе героєм на ім’я Апостроф і розповісти про себе, своє призначення в мові, своїх друзів та своє життя в країні Орфографія.
Наведіть свій смартфон на QR-код. Поміркуйте та дайте відповіді на запитання. (Учні виконують тестові завдання.)
1.Апостроф пишемо перед буквами:
а) я,ю,є,ї
б) я,ю,е,і
в)я,йу,є,ї
2. Апостроф пишеться після букв:
а) б,п,в,н,ф
б)б,п,в,х,ф
в)б,п,в,м,ф
3. Апостроф пишеться після твердого звуку [р] у слові:
а) бур…як;
б) бур…ян;
в) бур…я.
4. Апостроф пишеться після першої частини складних слів, яка закінчується твердим приголосним, наприклад:
а) пів…ями;
б) пів…тори;
в)пів…кілограма.
5. Апостроф пишеться у слові…. та похідних від нього словах. Це слово є:
а)Лук…ашенко;
б)Лук…ян;
в)Лук…ян.
6. Після апострофа букви я, ю, є,ї дають:
а)один звук;
б) не дають звуків;
в) два звуки.
QR-код до тестових завдань:
ІІІ. Формування й удосконалення умінь та навичок.
Утворіть від поданих іменників прикметники за допомогою суфікса
-ян-. Запишіть слова парами.
Зразок: морква – морквяний.
Різдво, дерево, кров, кроква, торф, солома.
3.Онлайн-вправа «Орфографічна хвилинка»
Слово вчителя:
Діти! Наведіть свій смартфон на QR-код.Погляньте! Наш апостроф загубився, треба йому допомогти, треба вставити апостроф на своє місце.
Хлоп...ята, св...ято, полум...я, зів...янув, від...ємник,
цв...ях, здоров...я, відв...язати, солом...яний,
реп...яхи, солов...ї, дерев...яний, кр...ючок, м...ята,
дзв...якнути,в...язання, тьм...яний, р...ябий, риб…ячий.
4. Онлайн-вправа «Хвилинка загадок».
Відгадай загадку та поясни написання слова-відгадки.
(Кожна дитина, яка правильно відповіла, повинна пояснити
правило написання даного слова).
1. Що через хату не перекинеш (пір'я)
2. Дуже люблять молодця, б'ють, щоправда, без кінця (м’яч)
3. Стоїть, колихається, гарною головою величається (будяк)
4. Червоний пан у яму впав. (буряк)
5. Куди ступиш — всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. (повітря)
5. Розподільний диктант.(Робота з інтерактивною дошкою)
Учні по черзі переносять слова до певного стовпчика, пояснюючи правила їх написання.
Медв…яний, п…ятсот, арф..яр, розв…язано, помор…янин, св…ято, сузір…я, харків…янин, вар…яг, від…їзд, різьб…яр, мавп…яча, роз…ятрити, при…їзд.
З апострофом Без апострофа
П’ятсот медвяний
розв’язано приїзд
сузір’я поморянин
харків’янин свято
від’їзд варяг
роз’ятрити різьбяр
арф’яр мавпяча
РУХАНКА
(Вчитель проводить руханку)
6.Конкурс «Кращий знавець транскрипції»
Увага, діти! Оголошується конкурс на кращого знавця транскрипції, який отримає два бали за відмінно написану транскрипцію поданих слів.
Пів’яблука, трав’янистий, в’ється.
Діти об’єднуються у дві групи «Зима», «Літо» таким чином, щоб в кожній групі була однакова кількість учнів. Група «Зима» створює кластер «Апостроф пишеться», а група «Літо» - кластер «Апостроф не пишеться». Групи виступають та озвучують зафіксований матеріал.
8.Творча робота (Учні виконують самостійно).
Завдання1: обрати і виписати із раніше виконаних вправ три слова з апострофом.
Завдання 2: самостійно скласти 3 речення з цими словами.
ІV. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон»
V. Домашнє завдання.
1. Повторити параграф 36 на с. 129-131, вправа 193 (1 варіант - 1-3 речення, 2 варіант-4-5 речення)
2. Опрацювати інтерактивний плакат «Подвоєння був на позначення збігу однакових приголосних»
1
Маршрутний лист учня
Завдання |
Суть завдання |
Час виконання |
Спосіб виконання |
Вид діяльності |
Самооцінка |
Сторітеллінг «Я, Апостроф…» |
уяви себе героєм на ім’я Апостроф і розповісти про себе, своє призначення в мові, своїх друзів та своє життя в країні Орфографія. (усно) |
10 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал (для учнів, що виступали) |
Тестування. Робота в парах. |
Пройди тест з теми «Апостроф» (за вивченим вдома матеріалом) |
3хв. |
Он-лайн |
|
1 бал. |
Робота з підручником.
|
Вправа 285 на с. 130. Утвори від поданих іменників прикметники за допомогою суфікса -ян-. Запишіть слова парами. |
7 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
«Орфографічна хвилинка»
|
Поглянь! Наш апостроф загубився, треба йому допомогти, треба вставити апостроф на своє місце. (самостійно)
|
5 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал+1 бал (якщо пояснював написання слів) |
«Хвилинка загадок»
|
Відгадай загадку, поясни правило написання слова-відгадки. (робота в парах) |
2 хв. |
Он-лайн |
|
1 бал.(кожен, хто пояснював правило)
|
Розподільний диктант |
Усно розподіли слова у два стовпчика:
Поясни правила написання |
|
Оф-лайн |
|
1 бал. |
«Кращий знавець транскрипції» |
Зроби звуковий запис слів: пів’яблука, трав’янистий, в’ється.
|
3 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Кластер |
Допоможи однокласникам створити кластер «Апостроф пишеться» або «Апостроф не пишеться» (в залежності від групи) |
10 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал(брав участь)+1 бал (якщо захищав роботу) |
Творча робота |
Обери три слова з апострофом. Склади з ними три речення самостійно в зошиті. |
3 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
Підсумок уроку |
Зроби висновки:
|
2 хв. |
Оф-лайн |
|
1 бал. |
УМОВНІ ПОЗНАЧКИ:
ПОЗНАЧКА |
ВИКОНАЙ ЗАВДАННЯ: |
|
ВИКОНАЙ ПИСЬМОВО В ЗОШИТІ |
|
УСНО СКЛАДИ ІСТОРІЮ |
|
САМОСТІЙНО ВИКОНАЙ |
|
ПОПРАЦЮЙ В ГРУПІ |
|
ПОЯСНИ, РОЗКАЖИ, ОБГРУНТУЙ, ДОВЕДИ. |
|
QR-КОД ДЛЯ ВИКОНАННЯ ВПРАВИ |
Посилання на вправи до уроку «Правила вживання апострофа. 5 клас»:
Он-лайн вправи:
https://learningapps.org/display?v=pumrjgaht18
https://learningapps.org/display?v=pfc02pf7518
https://learningapps.org/display?v=pnvetea8a18
інтерактивний плакат:
https://www.thinglink.com/scene/1060609067669520387
Додаток 1