Урок "Префікс та суфікс як значущі частини слова"

Про матеріал
Конспект уроку містить завдання на повторення матеріалу про префікс та суфікс. Розрахований на різну підготовку учнів.
Перегляд файлу

                                                         Урок №25 Дата__________

 

Тема: Префікс та суфікс як значущі частини слова.

Мета: повторити й поглибити знання учнів про префікс та суфікс як значущі частини слова, сприяти зміцненню навичок виділення їх у словах; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси та суфікси у словах, визначати їх роль; розвивати творчі вміння використання префіксів та суфіксів під час створення нових слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до мови.

Хід уроку

 Організаційний момент

 

 Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Мотивація навчальної діяльності учнів

 

 Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників

«Мозкова атака»

  • Що таке закінчення і як його визначити?
  • Що таке основа слова? Які частини слова є його основою?
  • Як визначить корінь слова?
  • Де в слові стоїть суфікс і префікс?
  • Як позначаються частини слова?

 Сприйняття учнями навчального матеріалу

Опрацювання навчального матеріалу за підручником ст 62-63

Усвідомлення навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Практичне завдання
Завдання: прочитати вірш. Списати, у словах позначити префікси.

      Джерельце
Джерельце під вербою
виблискує водою.
Прийду до нього й до ладу
порозчищаю, обкладу.
Все дно камінням обмощу,
в пісок ні краплі не пущу.
І задзвенить, і заспіва
вода джерельна, мов жива.
                            Т. Коломієць

 

Вибіркове письмо

Завдання: виписати слова, утворені за допомогою префіксів. Визначити префікси.
Гарний, гарненький, гіркий, гіркуватий, крутий, найкрутіший, літати, літаючий, лякати, ляканий, молоти, нагодувати, нагодований, напівзабутий, прийти, прилетіти, прилетів, прилетіла, прилетівши, сідаючи, гаряче, гарячий. 

Вправа «Хто швидше?»

Завдання: від кожного з поданих дієслів утворити  якомога швидше і більше  слів з різними префіксами.

Сіяти, класти, бути, нести, тягти, м'яти, чинити, клеїти, їхати, йти, робити, кинути.

Вправа 143 (письмово)

Розподільне письмо вправа145 (письмово)

 

Фізкультхвилинка

Листочки-парашутики, як стомлені пташки,

Летять і опускаються на трави і стежки.

Листочки-парашутики у лісі не злічить.

То осінь опускається, бо хоче відпочить.

 

Вправа 146 (письмово)

Вправа147(письмово)

Систематизація й узагальнення знань

1. Для чого служать префікси у словах? Навести приклади.

2. Чи змінюється лексичне значення слова зі зміною префікса? Пояснити.

3. Скільки префіксів може бути у слові?

4. Що називається суфіксом? Наведіть приклад.

Гра «Незакінчене речення»

  • Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається……(префіксом)
  • Змінна частина слова називається….. (закінченням)
  • Префікс, корінь, суфікс це - ……(основа слова)
  • Спільна частина споріднених слів називається…….. (корінь)
  • Префікси служать для …… (творення нових слів)

 

Підсумок уроку

 

 Домашнє завдання Середній та достатній рівень: вправа 140 (1 та 2 завдання).

Високий рівень: Виписати з художнього твору (на вибір) 15 слів (різних частин мови) з префіксами та суфіксами Виділити їх.

 

docx
Додав(-ла)
Лялька Альона
Додано
8 жовтня 2020
Переглядів
6195
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку