Презентація "Дієприкметник - особлива форма дієслова" містить матеріал як теоретичного так і практичного характеру. При використанні на уроках української мови такого типу презентацій учитель не лише пояснює теорію, але й проектує практичні завдання.
І лащиться колоссяним теплом край шляху дозріваюча пшениця. А на полі колосом іскриться повнозерна виспіла пшениця. Та немає багатшого дива, як розбуджена хлібна нива! І немає багатшого дива, як чаруюча хлібна нива! Роззолочене поле безкрає врожаями дорідними грає. І справляє обжинки натруджена щедра пора. Зігріта сонцем пророста в земних долонях і мачинка.
ДІЄПРИКМЕТНИК – це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом. Зроблений (такий, що його зробили);Прочитаний (такий, що його прочитали);Укритий (такий, що його вкрили);Вишитий (такий, що його вишили);Оспіваний (такий, що його оспівали);В’янучий (такий, що в’яне);Сяючий (такий, що сяє).
До дієслова дієприкметник подібний тим, що: Має категорію часу (теперішній і минулий): сяючий (т.ч.), потемнілий (м.ч.);Має категорію виду (доконаний і недоконаний): казаний (недок.в.), сказаний (докон.в.);Здатний мати при собі залежний від нього іменник (овіяний вітром) і займенник (захоплений тобою) і прислівник (прочитаний виразно).
Якщо прикметники називають постійні ознаки предмета (білий, молодий, веселий, бадьорий, сумний), то дієприкметники виражають ознаки, які розвиваються у часі (біліючий – такий, що біліє, стає білим; помолоділий – такий, що став молодшим, помолодів; стертий – такий, кого чи що стерли, витерли; розтріпані – такі, які розтріпалися).