СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ З ПІДРЯДНИМИ ОБСТАВИННИМИ 9 клас
Номер слайду 2
І ЕТАП Завдання: Побудуйте лінгвістичне повідомлення про складнопідрядні речення
Номер слайду 3
дослідження проблеми 1 Завдання: Запишіть речення. Визначте головну та підрядну частини, з'ясуйте, на яке питання відповідає і як приєднується підрядна частина. З'ясуйте, де підрядна частина речень мети і причини стоїть по відношенню до головної частини. Трейсери розвиваються в серії спортивно- прикладних дисциплін, для того щоб навчитися достойно виходити з будь-якої ситуації. 2. Починати займатися паркуром рекомендується з шістнадцяти років, тому що до цього віку організм ще розвивається.
Номер слайду 4
Дослідження проблеми 2 Проспостерігайте за реченнями і зробіть висновки (від чого залежить позиція коми в реченнях між головною та підрядною частинами?) 1. Починати займатися паркуром рекомендується з шістнадцяти років, тому що до цього віку організм ще розвивається. 2. Починати займатися паркуром рекомендується з шістнадцяти років тому, що до цього віку організм ще розвивається. 3. Для того, щоб навчитися достойно виходити з будь-якої ситуації, трейсери розвиваються в серії спортивно- прикладних дисциплін. 4. Для того щоб навчитися достойно виходити з будь-якої ситуації, трейсери розвиваються в серії спортивно- прикладних дисциплін. ? ? ? ?
Номер слайду 5
Висновок: У складнопідрядних реченнях із підрядними ПРИЧИНИ кома може ставитися як перед усім складеним сполучником (тому що; через те що; тим що), так і перед що (тому,що; через те,що; тим,що)
Номер слайду 6
Висновок: У складнопідрядних реченнях із підрядними МЕТИ кома може ставитися як перед усім складеним сполучником(для того щоб), так і перед щоб (для того, щоб)
Номер слайду 7
2. Починати займатися паркуром рекомендується з шістнадцяти років , тому що до цього віку організм ще розвивається . Підрядне обставинне речення причини - відповідає на питання Чому? З якої причини?; - до головного речення приєднується за допомогою сполучників тому що, бо, що, щоб, через те що, у зв 'язку з тим що, завдяки тому що. 1 2 Чому? спол. тому що , Чому? 1 2 .
Номер слайду 8
ІІ ЕТАП - Закріплення набутих нових знань Завдання: Визначте головну і підрядну частини, з’ясуйте, на яке питання відповідає і як приєднується підрядна частина; накресліть схему(на якому місці стоїть підрядна частина по відношенню до головної?). 1група: Досвідчені трейсери спочатку розминаються, щоб тіло було підготовлено до фізичних навантажень. 2 група: Долаючи перешкоди, хлопці стрімко пересуваються вулицями тому, що для них не існує кордонів. 3 група: Щоб займатися паркуром, потрібно наполегливо тренуватися. 4 група: Трейсери свідомо тренують швидкість і реакцію, тому що це допомагає їм зрозуміти межі своїх можливостей.
Номер слайду 9
Синтаксичний розбір (частковий): - граматичні основи; - смислові частини; - на яке питання відповідає підрядна частина; - зв’язок між частинами; - схема речення; - вид складнопідрядного обставинного речення. Давид Белль вважає паркур філософією тому, що заняття цією дисципліною дають можливість по-іншому дивитися на світ, на навколишній простір.
Номер слайду 10
ІІІ ЕТАП – Дослідження-конструювання Завдання: Подані речення трансформуйте в складнопідрядні з підрядними причини чи мети, застосовуючи сполучники підрядності. 1. Ці майданчики побудовані з певною метою. Важливо усунути бар'єр між досвідченими трейсерами та початківцями. 2. Молодь займається паркуром. Людина хоче відчути свободу та легкість під час руху.
Номер слайду 11
IV ЕТАП – Дослідження - творче спостереження Паркур – дисципліна, що являє собою сукупність навичок володіння тілом, які в потрібний момент можуть застосовуватися в будь-яких ситуаціях людського життя. Для того, щоб у вас з’явилося уявлення про нові способи пересування, витратьте деякий час на перегляд відеороликів про професійний паркур. Це буде непоганий початок для занять паркуром. Головне, що треба пам’ятати: розвиток тіла та розуму – це важливо в паркурі. Усе інше можна перебудувати, пристосувати й головне – подолати!
Номер слайду 12
V ЕТАП – Творча робота Завдання: Складіть міні-твір на тему «Спорт у моєму житті»,»У здоровому тілі здоровий дух», увівши в текст СПР з підрядними обставинними мети, причини.
Номер слайду 13
VI. Рефлексія. Підведення підсумків уроку -Що нового ви дізналися на уроці? -Над яким завданням працювали з задоволенням? -Що було найважче у вашій роботі? -Хто допоміг зрозуміти найважче? -Чого з вивченого могли б навчити інших?
Номер слайду 14
VIII. Домашнє завдання: §6,8,9(повторити),§7стор. підр. 45-46(таблиця),§11(вивчити) Завдання на вибір: 1.Скласти міні-твір на тему «Мій улюблений вид спорту», «Бережи здоров’я змолоду»(6-8 речень), увівши в текст СПР з підрядним обставинним мети, причини. 2.Напишіть репортаж (6-8 реплік) футбольного матчу, увівши в текст СПР з підрядним обставинним мети, причини. 3. Випишіть зі спортивної газети 6-8 речень, у яких вживаються СПР з підрядним обставинним мети, причини.